Rok Akademii Rozwoju. Na drogę sukcesu weszło już 1500 kobiet

Materiał promocyjny Akademia Rozwoju
Wideo
od 16 lat
Fundacja PFR podsumowała rok działania programu Akademia Rozwoju, mającego na celu aktywizację społeczną i zawodową kobiet. Doświadczeniami miały okazję wymienić się zarówno uczestniczki projektu, jak i jego organizatorki, a także kobiety, które na co dzień dają przykład jak osiągnąć życiowy i zawodowy sukces. Nie zabrakło inspirujących historii i dużej dawki motywacji do dalszego rozwoju.

Spis treści

Koniec roku, to czas podsumowań i refleksji nad tym, jakie założone cele udało nam się osiągnąć. W czwartek 24 listopada takiego podsumowania dokonały także osoby związane z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju, która w styczniu 2022 roku zainaugurowała program Akademia Rozwoju.

W przestrzeniach Centralnego Domu Technologii w Warszawie uczestniczki programu miały okazję wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o sytuacji kobiet w naszym kraju, czy wysłuchać mów motywacyjnych kobiet, które swoim przykładem pokazują, że każda osoba może osiągać swoje cele, jeżeli jasno określi czego pragnie i dokąd zmierza.

Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji PFR podkreśliła, że w czasie swojego czteroletniego funkcjonowania fundacja zrealizowała bardzo wiele projektów społecznych skierowanych do grup, które mają trudniejszy start i cięższe warunki życia. Aktywność fundacji skupia się tam , gdzie konieczna jest pomoc w rozwoju, edukacji, ale i w rozwiązywaniu problemów społecznych. – Różne potrzeby są często nieuświadamiane, więc naszą pracą jest, aby różnych beneficjentów, uczestników naszych działań zachęcić, zmotywować, otworzyć i wreszcie rozpocząć pracę nad ich rozwojem – mówiła.

Akademia Rozwoju – program dla każdej kobiety

Dodała, że dla Fundacji ważną grupą odbiorców są kobiety. – W tym momencie jesteśmy w trakcie realizacji programu Akademia Rozwoju, który jest kierowany do kobiet w każdym wieku, do kobiet, które zidentyfikują w swoim życiu jakiś problem społeczny, coś, co je blokuje w rozwoju i staramy się odpowiedzieć na tę potrzebę – wyjaśniła prezes fundacji.

Grzankowska tłumaczyła, że kobiety, które zapisały się do programu Akademia Rozwoju, mogą skorzystać z całkowicie bezpłatnych działań edukacyjnych, rozwojowych, ale też licznych wydarzeń, w których mogą brać udział. – Tak jak dzisiejsze wydarzenie, podczas którego dyskutujemy o dalszej możliwości rozwoju. Jedynym warunkiem jest, aby kobiety były pełnoletnie. W programie biorą więc udział kobiety, które wkraczają w dorosłość, rozpoczynają swoją pierwszą pracę bądź chcą się dalej rozwijać edukacyjnie. Ale mamy też panie, które przeszły na emeryturę i szukają dla siebie nowego pomysłu na życie – mówiła.

Nowe technologie dla pań

Jak dodała, osoby uczestniczące w programie mogą skorzystać z oferty stałych warsztatów rozwojowych, związanych głównie z nowymi technologiami.- Są to warsztaty, gdzie kobiety uczą się jak założyć stronę internetową, jak prowadzić swojego bloga. Ale także warsztaty z design thinking, na których uczą się pracy projektowej i mogą zaprojektować swoje rozwiązanie na konkretny problem społeczny czy innowację w obszarze biznesu. Mogą korzystać także z warsztatów związanych z przedsiębiorczością, z założeniem firmy, a w międzyczasie – oprócz tego naszego stałego cyklu – proponujemy im także liczne dodatkowe wydarzenia, spotkania z inspirującymi ludźmi, którzy także pokazują inne ścieżki rozwoju – mówiła Magdalena Grzankowska.

Dwa stoły eksperckie i wymiana doświadczeń

W trakcie spotkania utworzono dwa „stoły eksperckie”, przy których zaproszone ekspertki, dziennikarki oraz uczestniczki Programu Akademia Rozwoju miały szansę wspólnie omówić kwestię pomocy w rozwoju kobiet.

Dyskusja przy pierwszym stole toczyła się wokół tematu największych wyzwań, jakie stoją przed organizacjami przy tworzeniu programów skierowanych do kobiet – zarówno z perspektywy organizatorów, jak i uczestników takich inicjatyw. Rozmowę moderowała dr Dominika Wiśniewska, koordynatorka programu Akademia Rozwoju.

Po zakończeniu dyskusji dr Wiśniewska, wskazała w rozmowie z nami, że 1500 kobiet, które przystąpiły do Akademii Rozwoju to ogromny sukces. – Bardzo się cieszymy tym wynikiem razem z naszymi partnerami i ze społecznością Akademii Rozwoju, dlatego, że dotarcie do kobiet z mniejszych miejscowości, obszarów wiejskich to jest wyzwanie. W związku z tym ta liczba jest dla nas wyznacznikiem po pierwsze tego, że ten program jest potrzebny, a po drugie tego, że udało nam się i stąd dzisiejsze wydarzenie – mówiła.

Z kolei przy drugim stole eksperckim poruszono temat sposobów skutecznego motywowania i wspierania kobiet, zarówno w rozwoju zawodowym jak i społecznym. Dyskusję moderowała Bożena Kowalkowska autorka książek, wydawczyni, felietonistka i dziennikarka.

Tego dnia odbyły się również warsztaty stacjonarne „I'm remarkable” prowadzone przez Agnieszkę Tomaszewską z Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.

Inspirujące historie kobiet

Po przerwie kawowej uczestniczki spotkania miały również możliwość wysłuchać inspirujących historii kobiet, które osiągnęły życiowy i zawodowy sukces.

Agata Roczniak, ambasadorka programu Akademia Rozwoju, prezeska Fundacji Diversum opowiedziała o „swojej przyjaciółce, którą jest choroba”.

– Każdy z nas ma jakieś ograniczenia, jakieś trudności. Gdy ktoś mówi mi, że skoro jeżdżę na wózku, to muszę być bardziej nastawiona na trudności, odpowiadam: „Nie prawda, nie możesz porównywać się tylko do kogoś, kto obiektywnie ma gorzej”. Myślę, że każdy z nas ma w sobie takie trudność, z którymi – zanim się zaprzyjaźnimy – warto powiedzieć sobie, że dobrze, iż one występują. Bo to nas buduje, to jest coś, z czym potrafimy się zaprzyjaźnić lub możemy potraktować jako rodzaj wyzwania – mówiła.

Drugą prelegentką była Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna PFR Ventures.

– Ja do kluczowych zadań podchodzę bardzo pragmatycznie. Zawsze piszę na kartce to, co chciałam osiągnąć. Robię tak od zawsze – mówiła. Dodała, że jako dziecko spotkała się z dyskryminacją ze względu na wygląd, gdyż jej przodkowie pochodzą z Tadżykistanu. – Dodała, że jako dziecko spotkała się z dyskryminacją ze względu na wygląd, gdyż jej przodkowie pochodzą z Tadżykistanu. – Na poczuciu „inności” zbudowałam swoją siłę. Stałam się dzięki niej samodzielna i niezależna. To mi pomogło w wyborze własnej drogi, na której, mimo przeciwności, spotkałam niesamowitych ludzi. Kilkoro z nich stało się dla mnie inspiracją. Ale mimo wszystko odwagi i pewności siebie zawsze szukałam w sobie, a nie na zewnątrz.

Mowę motywacyjną wygłosiła także, wspomniana już Bożena Kowalkowska, autorka poradnika „Odzyskać czas” i serii felietonów „Poza czasem”. – Uważam, że czas jest naszym zasobem, jednym z niewielu nieodnawialnych (…) Poświęciłam swoje życie odzyskiwaniu czasu i pomaganiu innym w jego odzyskiwaniu bądź przeżywaniu – mówiła. Zgromadzonym paniom zdradziła arkana „odczytywania własnej drogi” i sposobów planowania swojego życia i kariery.

W dalszej części spotkania jego uczestniczki mogły usłyszeć inspirujące historie z różnych zakątków świata. Całość zwieńczyła profesjonalna sesja fotograficzna, podczas której zrobione zostały indywidualne zdjęcia biznesowe.

Skorzystaj z darmowej oferty Akademii Rozwoju

Program Akademia Rozwoju został zainaugurowany 11 stycznia 2022 r. Stworzono go z myślą o kobietach, które mimo trudniejszej sytuacji społecznej lub zawodowej, chcą założyć własny biznes, zmienić kierunek kariery, czy rozwijać się zawodowo i zdobywać nowe umiejętności.

W szczególności ta oferta Fundacji PFR kierowana jest do kobiet, które:

  • mieszkają w mniejszej miejscowości lub na terenach wiejskich,
  • pochodzą z wielodzietnej rodziny,
  • mają niski dochód w gospodarstwie domowym,
  • posiadają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • czy pozostają dłużej poza rynkiem pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rok Akademii Rozwoju. Na drogę sukcesu weszło już 1500 kobiet - Strona Kobiet

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki