Rok 2016 rokiem Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej [ZDJĘCIA]

Kazimierz
Udostępnij:
W poniedziałek, około południa, zaczął się Rok Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej. Zainaugurowany został uchwałą radnych sejmiku - w sprawie ustanowienia 2016 Rokiem Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej. Uchwała zaczęła obowiązywać z dniem jej podjęcia, czyli już od 25 stycznia 2016 roku.

- W 2016 r. obchodzić będziemy wiele rocznic doniosłych wydarzeń historycznych, a w tym 550 rocznicę II pokoju toruńskiego, w wyniku którego znaczna część obecnego województwa pomorskiego przyłączona została jako Prusy Królewskie do Polski – napisano w uzasadnieniu do wspomnianej uchwały pomorskiego sejmiku.

- Rocznice te są okazją do zwrócenia uwagi na specyfikę dziejów naszego regionu. Jedną z cech wyróżniających go na tle innych polskich regionów była duża aktywność obywatelska i pozytywistycznie rozumiana umiejętność samoorganizacji mieszkańców, przekładająca się na oddolny rozkwit życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego regionu. Dała ona o sobie znać chociażby w okresie zaboru pruskiego, kiedy to społeczeństwo polskie Pomorza przeciwstawiło się germanizacji (szczególnie w drugiej połowie XIX i na początku XX w.), a także w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy włączono się w odbudowę niepodległej Polski czego doskonałym symbolem jest Gdynia (obchodząca w 2016 r. 90 - lecie nadania praw miejskich). Na takim tle widzimy też zrodzoną w 1980 r., jako masowy ruch obywatelski „Solidarność”, wysoko ceniącą sobie wartości takie jak wolność i samorządność - czytamy.

Ogłaszając Rok Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej chcemy przywołać pamięć tych najlepszych naszych tradycji. Powinny być one dla nas współczesnych powodem do dumy i źródłem kolejnych inspiracji. Chcemy aby w większym stopniu na ich eksponowaniu skoncentrowały się działające w regionie instytucje kultury, aby odwoływano się do nich w programach nauczania w szkołach i innych placówkach oświatowych, a także aby czerpały z nich organizacje pozarządowe. Inicjatywa ogłoszenia 2016 Rokiem Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej ma wzmocnić identyfikacje mieszkańców województwa pomorskiego z naszym regionem, zachęcać do pełniejszego poznania i utożsamiania się z jego symbolami i osiągnięciami. Przysłuży się on dalszej integracji różnych środowisk w ramach województwa pomorskiego.

Jan Kleinszmidt, przewodniczący sejmiku województwa pomorskiego, rozpoczynając procedowanie przyjmowania uchwały, przypomniał. że niebawem samorząd wojewódzki osiągnie pełnoletniość, czyli 18 lat funkcjonowania. Warto pielęgnować ten dorobek, a Rok Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej ma być wykorzystywany między innymi do edukacji społeczeństwa; do promowania idei samorządności wśród mieszkańców regionu. Będziemy się odwoływać do działań i myśli Lecha Bądkowskiego, jednego z współtwórców samorządności w Polsce, patrona Sali Okrągłej, w której odbywają się sesje pomorskiego sejmiku. Odbędą sie też sesje wyjazdowe – powiedział przewodniczący Jan Kleinszmidt. Pierwsza zostanie zorganizowana w Tczewie.

W poniedziałek oficjalnie podczas sesji sejmiku podsumowano, zakończony 31 grudnia, Rok Matematyki na Pomorzu. Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przypomniał, że ustanowienie Roku Matematyki to inicjatywa uczelni, a pomysłodawcą był prof. Andrzej Szczepański. Łącznie w wydarzeniach dedykowanych Rokowi Matematyki uczestniczyło blisko 200 tysięcy osób.

Najbardziej zasłużeni zostali uhonorowani podziękowaniami oraz statuetkami. Laury te otrzymali: Renata Ropela – dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, prof. Roman Drozd – rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku, prof. Henryk Krawczyk – rektor Politechniki Gdańskiej i prof. Bernard Lammek – rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

- Region, żeby był konkurencyjny, musi mieć dobrych specjalistów w naukach ścisłych – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Nie znaczy to jednak, że deprecjonujemy nauki humanistyczne. Wprost przeciwnie. Są takie osoby, które łączą swe pasje humanistyczne, artystyczne z pasjami realizowania swych ambicji w naukach inżynierskich. Wiele wydarzeń z zakresu królowej nauk, zainaugurowanych w roku 2015 – Roku Matematyki na Pomorzu – będzie kontynuowanych.

Tekst i zdjęcia: Kazimierz Netka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie