Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2012 w kinie: Jakie hity filmowe nas czekają

Henryk Tronowicz
"Mroczny Rycerz powstaje".  USA, Wlk. Brytania. Reż. Christopher Nolan. Wyst. Christian Bale, Michael Caine.
"Mroczny Rycerz powstaje". USA, Wlk. Brytania. Reż. Christopher Nolan. Wyst. Christian Bale, Michael Caine. Materiały prasowe
Zanim nadejdzie potwierdzenie wieści z planu kolejnego filmu o Bondzie, jak obrasta brodą Daniel Craig, spójrzmy na premiery kinowe, które zostały zapisane w kalendarzu 2012 roku już pod konkretnymi datami. Na premierę czeka 160 filmów, w tym kilkanaście filmów polskich.

W kinie rodzimym na początku roku intrygują dwa dzieła. Pierwszy to film Agnieszki Holland "W ciemności", wydarzenie artystyczne wysokiej próby, obraz wyselekcjonowany jako oficjalny kandydat Polski do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (premiera już w najbliższy piątek).

Film drugi to "Róża" Wojtka Smarzowskiego, utwór o rzadko widywanej w kinie sile ekspresji, zdobywca nagrody dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (premiera 3 lutego).

Informowaliśmy już obszernie o rozpoczęciu zdjęć do filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy (premierę zapowiedziano na jesień br.). Twórca projektu utrzymuje treść scenariusza w tajemnicy. Wajda, zanim rozpoczął zdjęcia do tego filmu, powiedział, że doskonale rozumie, iż podejmuje realizację najtrudniejszego filmu w swojej karierze. Z kolei prezydent Lech Wałęsa oświadczył, że nie będzie czytał scenariusza, gdyż ma do artysty pełne zaufanie.

Czytaj również: Pierwszy klaps filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy

Z innego względu intryguje "Tajemnica Westerplatte". Debiutujący reżyser Paweł Chochlew długo się kokosił, ale wreszcie kończy realizację filmu (premiera 31 sierpnia).

Ogromną ciekawość budzi "Syberiada polska" Janusza Zaorskiego, opowieść o losach Polaków deportowanych na Syberię w 1940 roku. Film powstał na podstawie książki Zbigniewa Dominy (24 lutego).

Budzi się polskie kino sensacyjne. Olaf Lubaszenko w komedii "Sztos 2" stawia na wypróbowane chwyty i niezawodną ekipę aktorską, m.in. z Cezarym Pazurą i Bogusławem Lindą (20 stycznia).

Ciekawe natomiast, jak dzisiejsza widownia przyjmie nowy pojedynek Stanisława Mikulskiego ("Brunner, ty świnio!") z Emilem Karewiczem w filmie "Hans Kloss - Stawka większa niż śmierć" w reżyserii Patryka Vegi (12 marca).

Czytaj również: Malbork: W zamku trwają zdjęcia do nowej Stawki...

Wysokie emocje łączą się z filmami, których Polska jest współproducentem. Tu na czoło wybija się polsko-turecko-włoska "Bitwa pod Wiedniem. 11 września 1683". Odtworzenie postaci Jana III Sobieskiego powierzono wybitnemu filmowcowi Jerzemu Skolimowskiemu. W roli Eleonory Lotaryńskiej, królowej Polski, widzowie zobaczą Alicję Bachledę-Curuś. Poza tym w obsadzie znaleźli się m. in. Daniel Olbrychski, Piotr Adamczyk, Weronika Rosati i Borys Szyc (premiera 11 września, równo na 229 rocznicę wiekopomnej bitwy).

Drastyczny temat współczesny - proceder prostytucji w środowisku studentek - wzięła na warsztat Małgorzata Szumowska w polsko-niemiecko-francuskim filmie "Sponsoring", z udziałem francuskiej aktorki Juliette Binoche (17 lutego).
Zalew intrygujących opowieści przyniosą premiery filmów zagranicznych. Będą hity rodem z fantasy, fantastyki, kina szpiegowskiego i kina erotycznego. Ale też nie będzie miała powodów do narzekania widownia dziecięca.

Tytułowy bohater "Kota w butach" szykuje skok na mityczną gęś znoszącą złote jaja (premiera w najbliższy piątek). Wkrótce też premiera "Alvina i wiewiórek 3" (13 stycznia), a następnie "Muminków w pogoni za kometą" i "Muppetów" (premiery obu 27 stycznia). Lecz oto sam mistrz Martin Scorsese wyczarował dla dzieci szokujący pomysłami film "Hugo i jego wynalazek" (10 lutego).

Widzowie starsi wiekiem będą sobie ostrzyć apetyt na hity fantasy i kina sci-fi. Listę murowanych przebojów w tej grupie otwiera "Hobbit: Niezwykła podróż". Twórcą filmu opartego na powieści J. R. R. Tolkiena jest reżyser "Władcy Pierścieni" Peter Jackson, a swoje role objęli ponownie m.in. Ian McKellen (Gandalf), Hugo Weaving (Elrond) i Andy Serkis (Gollum). Tytułowy hobbit zabiera w podróż życia kompanię 13 krasnoludów. Spotkają trolle, elfy, gobliny... Premiera tego najbardziej chyba oczekiwanego filmu dopiero 28 grudnia.

Równie wiele emocji wzbudzi kontynuacja perypetii Batmana w filmie "Mroczny Rycerz powstaje" Christophera Nolana. Osiem lat po wydarzeniach z "Mrocznego Rycerza" mieszkańcom Gotham City znów złoczyńca grozi rychłą zagładą miasta. (premiera 27 lipca).

Wreszcie "James Bond 23" (tyt. roboczy). Reżyseruje Sam Mendez. Grają Daniel Craig, Judi Dench, Javier Bardem. Jako Moneypenny wystąpi czarnoskóra aktorka Naomie Harris. Fabuła okryta jest tajemnicą. Agent 007 ma być tym razem wyjątkowo refleksyjny.

Dwa tygodnie dzielą nas od premiery melodramatu "Rzeź" w reżyserii "nieznośnie doskonałego" Romana Polańskiego, któremu udało się skompletować obsadę gwiazdorską - Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz ( 20 stycznia).
Motywy bulwersujące wyobraźnię współczesnego widza porusza amerykańska saga "47 roninów" Carla Rinscha. Film przypomina XVIII-wieczne zasady kodeksu bushido, który - przy zaistnieniu drastycznych konfliktów w sprawach honoru - zobowiązywał samurajów do popełnienia seppuku (23 listopada).

Tematyki nie mniej bulwersującej dotyka brytyjski "Wstyd", czyli "histeryczna historia wibratora" - opowieść o seksualności kobiet, zaprezentowana w sposób bezpretensjonalny i bezpruderyjny (24 lutego).

Podobnie austriacki melodramat "360" Fernando Melrellesa, z Anthonym Hopkinsem, film inspirowany sztuką Arthura Schnitzlera, która w 1900 roku wywołała skandal obyczajowy, a i dzisiaj zdumiewać może śmiałością w sferze moralności seksu (12 grudnia).

Pominąć nie sposób serii filmów biograficznych. Brytyjczycy sportretowali np. panią premier Margaret Thatcher, którą - po długich wahaniach - w filmie Phylida Lloyda "Żelazna Dama" zgodziła się zagrać Meryl Streep. Margaret Thatcher to kobieta, która się postanawia przebić przez barierę płci i klasy. Pragnie zwrócić na siebie uwagę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Bohaterka jednak, aby dojść do fotela premiera Wielkiej Brytanii, musi zapłacić wysoką cenę... (10 lutego).

Natomiast hollywoodzki gwiazdor George Clooney odsłania we własnym filmie "Idy marcowe" kulisy korupcji politycznej w Waszyngtonie (3 lutego).

A Clint Eastwood dobrał się do prywatnego życia dyrektora FBI Johna Edgara Hoovera w filmie "J. Edgar" (23 lutego).

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki