Rok 2010 na Pomorzu i nie tylko

Dariusz Szreter
Mijający rok dla Polski i Polaków był okresem wielkiego sprawdzianu. Śmierć kilkudziesięciu wysokich funkcjonariuszy państwowych, w tym prezydenta, w katastrofie lotniczej w czasach pokoju to rzecz bez precedensu, nie tylko w dziejach naszego, ale w ogóle jakiegokolwiek kraju.

Styczeń

W gdańskim areszcie śledczym zmarł Artur Zirajewski, ps. "Iwan", jeden z głównych świadków w sprawie zabójstwa komendanta głównego policji Marka Papały. Jako przyczynę śmierci podano zator płucny, ale niektóre media sugerowały, że Iwan miał popełnić samobójstwo po otrzymaniu tajemniczego grypsu. Minister spraw wewnętrznych i administracji, w związku z tą śmiercią, odwołał zastępcę dyrektora aresztu, majora Waldemara Kowalskiego. Około 30 historyków, ludzi kultury, samorządowców i prawników z Trójmiasta, w tym prezydenci Paweł Adamowicz i Jacek Karnowski, podpisało się pod listem w obronie zwolnionego, pisząc, że dymisja majora Kowalskiego była decyzją głęboko niesprawiedliwą, a przez ostatnie lata kierowany przez Waldemara Kowalskiego areszt stał się rzeczywistym miejscem resocjalizacji.

1 stycznia weszły w życie zmiany w kodeksie pracy, wprowadzające m.in. urlop ojcowski. Od teraz każdy tata, którego dziecko nie skończyło jeszcze roku, ma prawo zażądać od pracodawcy urlopu wychowawczego. Na razie tylko tygodnia, ale od 2012 roku ma on być już dwa razy dłuższy. Tzw. tacierzyński nie zastępuje urlopu macierzyńskiego, ale ma być jego uzupełnieniem.

Około 120 tys. wolontariuszy kwestujących na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrało rekordową kwotę 42 877 958 zł na doposażenie klinik onkologicznych w sprzęt wysokospecjalistyczny. W Gdańsku i Gdyni odbyły się Pierwsze Wielkoorkiestrowe marsze Nordic Walking pod hasłem "Policz się z cukrzycą".

Pomorze znalazło się pod śniegiem. Trudne do wyobrażenia opóźnienie 17 godzin zanotował pociąg z Katowic do Gdyni. Skład miał dotrzeć nad morze w niedzielę o godz. 18.21, na stacji zameldował się jednak wczoraj o godz. 11.25. Trwającej grubo ponad dobę podróży nie wytrzymali pasażerowie jadący z południa Polski do Trójmiasta. Wysiadali wcześniej, np. w Bydgoszczy, przesiadając się na autobusy bądź prosząc o przyjazd i odebranie ze stacji znajomych lub rodzinę.

W Dubaju oddano do użytku Burdż Chalifa, najwyższy budynek świata. Ma on 828 metrów, 169 pięter użytkowych (a łącznie 206 kondygnacji). Jego budowa kosztowala 1,5 mld dolarów.
Avatar stał się najbardziej dochodowym filmem w historii kina. Jest to też pierwszy film, którego zarobki przekroczyły granicę 2 mld dolarów.

Tygodnik "Nature" opublikował artykuł polskiego paleobiologa Grzegorza Niedźwiedzkiego o znalezieniu w Górach Świętokrzyskich śladów czworonogów w osadach sprzed 400 mln lat. Odkrycie to przesuwa wyjście kręgowców na ląd o około 20 mln lat wstecz.
Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił po sześciu latach śledztwa i procesu byłego szefa logistyki Marynarki Wojennej, kmdr. Tadeusza Kubatego. Do zatrzymania w 2004 roku czwartego w hierarchii oficera floty RP doszło wskutek działań Wojskowych Służb Informacyjnych, które na polecenie ówczesnego ministra obrony narodowej badały "sprawę ustawionych przetargów" w Marynarce Wojennej RP. Komandora zatrzymano (w areszcie przebywał łącznie pół roku) pod zarzutem popełnienia kilkunastu przestępstw korupcyjnych, polegających na przyjęciu w latach 1994-2003 korzyści majątkowych od firm zagranicznych.

Luty

Syn został otruty, ojciec ledwo żyje. Trucizna była w herbacie. Takiej zbrodni śledczy z Prokuratury Rejonowej w Pruszczu Gdańskim jeszcze nie widzieli. Jej ofiarą padli mieszkańcy Wiślinki koło Gdańska: ojciec i syn, w wieku 80 i 57 lat. Obaj przez kilka dni byli podtruwani prawdopodobnie środkami psychotropowymi. Młodszego nie udało się uratować, starszy znalazł się w stanie ciężkim. Śmiertelną "kurację" miała zaaplikować 45-letnia kobieta wynajmująca pokój u osiemdziesięciolatka.

Przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku archeolodzy odkryli wielką zbiorową mogiłę dawnych gdańszczan - wysoką na kilka metrów ścianę ze zbitych, sprasowanych kości. Wśród zmarłych na pewno są osoby zasłużone dla Gdańska, znane z kart historii. W obrębie murów klasztornych nie chowano bowiem byle kogo.

Zapadły wyroki w tzw. seksaferze. Andrzej Lepper został skazany na dwa lata i trzy miesiące więzienia, a poseł Samoobrony Stanisław Łyżwiński na lat pięć. To jednak nie koniec sprawy, bo oskarżeni od wyroków się odwołują i twierdzą, że są niewinni.

Spór o nazwę "pierogarnia" zawędrował aż przed urząd patentowy! Wszystko za sprawą firmy z Warszawy, która zażądała od gdańskiego radnego, a zarazem restauratora Piotra Dzika zaprzestania posługiwania się nazwą "pierogarnia". Dzik, który pierogowy biznes zaczął jako pierwszy w Trójmieście, a może i w Polsce, oczywiście się na to nie zgodził. Właściciele warszawskiej firmy twierdzą jednak, że już w 2002 roku uzyskali ochronę prawną na znak "pierogarnia", rejestrując go w urzędzie patentowym. Podobne pisma wysłali do wszystkich lokali i restauracji w Polsce używających tego słowa w nazwie.

Na Pomorze trafiło pierwsze w historii naszego regionu "sztuczne płuco", fachowo zwane aparatem do pozaustrojowej oksygenacji krwi ECMO. O taki właśnie aparat dla umierającej na grypę A/H1N1 młodej matki apelowali jeszcze w listopadzie ub. roku lekarze ze szpitala w Suwałkach. Wtedy wyszło na jaw, że polscy pacjenci wcale nie mają dostępu do tej metody leczenia!
W Gdyni otwarto Narodowy Stadion Rugby. Obiekt za 30 mln zł, budowany przez rok, otwierano z wielką pompą. To jednak nic dziwnego: arena przy ul. Kazimierza Górskiego jest jednym z najnowocześniejszych obiektów do gry w rugby w Europie. W Polsce natomiast próżno szukać drugiego takiego obiektu.

Anna Zielińska-Głębocka, posłanka PO z Gdańska, została członkinią Rady Polityki Pieniężnej, ciała, które odpowiada m.in. za politykę monetarną NBP i wysokość stóp procentowych. Wraz z wejściem do RPP Anna Zielińska-Głębocka złożyła mandat poselski. Jej miejsce na Wiejskiej zajął Piotr Ołowski, pilot LOT, były wojewoda pomorski (z ramienia PiS), który w ostatnich wyborach kandydował z listy Platformy.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zdecydował o wprowadzeniu do szkół "indeksów katechizacji", którymi powinni legitymować się uczniowie uczestniczący w katechizacji. Indeksy mają ułatwiać załatwianie formalności m.in. podczas przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania czy zostania rodzicem chrzestnym.

Na Ukrainie zaprzysiężono na prezydenta Wiktora Janukowycza. W ten sposób zakończyła się definitywnie romantyczna epopeja Pomarańczowej Rewolucji, która pięć lat wcześniej odsunęła Janukowycza od władzy. Janukowycz wygrał z dawnymi pomarańczowymi: Julią Tymoszenko i Wiktorem Juszczenką.

Marzec

W marcu podano, że Pomorze najlepiej spośród wszystkich województw korzysta ze środków unijnych dostępnych w ramach regionalnych programów operacyjnych. Według rankingu, opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, byliśmy na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wartość wybranych projektów do realizacji w stosunku do sumy przeznaczonej w RPO na lata 2007-2013.

Warszawska prokuratura postawiła Karolowi Guzikiewiczowi, wiceszefowi Solidarności w Stoczni Gdańsk, zarzut czynnej napaści na funkcjonariuszy policji. Do napaści, zdaniem śledczych, doszło w czasie demonstracji związkowców w kwietniu 2009 roku w Warszawie. Guzikiewicz nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Około 150 osób wzięło udział w Solidarnym Marszu Kobiet, który odbył się w Gdańsku. "Stop wykluczeniu społecznemu", "Dość seksizmu, dość kapitalizmu", "Żadnych cięć kosztem kobiet" i "Dłuższy urlop dla tatusia" - to kilka przykładów z wielu haseł, jakie pojawiły się na plakatach i afiszach uczestników marszu. Na manifestację przyszła m.in. znana gdańska tramwajarka, Henryka Krzywonos-Strycharska. - Pamiętam rok 80. Podejmowałam wtedy decyzje za was. Od tamtego czasu minęło już 30 lat, a wiele obietnic, które wtedy padły, do dziś nie zostało spełnionych. Nadal żyje nam się ciężko - mówiła Henryka Krzywonos-Strycharska.

Gigantyczną próbę przemytu do Polski wyrobów tytoniowych udaremnili pomorscy celnicy. Funkcjonariusze zatrzymali w gdańskim porcie 200 tys. paczek papierosów, wartych ponad 1,6 mln zł. Towar przypłynął do Trójmiasta z Chin.

Policjant z HIV może wrócić do pracy -uznał Sąd Administracyjny w Gdańsku. Funkcjonariusz służył w policji osiem lat. Gdy w 2006 r., w trakcie rutynowej kontroli zdrowia okazało się, że jest nosicielem wirusa, został zwolniony. Taki wyrok był możliwy dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że wykluczanie policjantów ze służby z powodu zakażenia HIV jest niekonstytucyjne.

Dnia 18 marca zmarł biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Zygmunt Pawłowicz. Był teologiem, doktorem habilitowanym teologii fundamentalnej, profesorem Seminarium Duchownego w Gdańsku Oliwie. Zygmunt Pawłowicz był przedwojennym gdańszczaninem, urodzonym w 1927 roku. W Wolnym Mieście uczęszczał m.in. do Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej.

W Moskwie doszło do dwóch ataków terrorystycznych. Zostały one przeprowadzone na dwóch stacjach metra. W wyniku eksplozji bomb, które zostały zdetonowane przez kobiety-samobójczynie, zginęło co najmniej 39 osób, a 102 zostały ranne. Był to najkrwawszy zamach w Moskwie od ataku z 6 lutego 2004, który również odbył się na stacji metra, kiedy życie straciło 41 osób. Odpowiedzialność za zamachy przyjęło czeczeńskie ugrupowanie Emirat Kaukaski.
Bronisław Komorowski został wybrany w prawyborach na kandydata Platformy Obywatelskiej do urzędu prezydenta RP. W wewnętrznej rywalizacji pokonał ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Prezydent Lech Kaczyński zdecydował, że prokuratorem generalnym będzie krakowski sędzia Andrzej Seremet (ur. 1959). To pierwszy od 20 lat naczelny prokurator nie- będący jednocześnie ministrem sprawiedliwości. Zgodnie z nowelizacją ustawy o prokuraturze, stała się ona niezależna od rządu. Funkcję prokuratora generalnego automatycznie stracił minister sprawiedliwości.

Kwiecień

Katastrofa prezydenckiego Tu-154. To była druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa. Zginął urzędujący prezydent i 95 innych osób zajmujących w kraju najwyższe stanowiska. 10 kwietnia o godzinie 8.41 polski samolot Tupolew Tu-154M, po próbnym podejściu do lądowania, zbliżając się do pasa lotniska Smoleńsk-Siewiernyj, z nieznanych przyczyn w czasie gęstej mgły znalazł się w głębokim parowie (15 metrów poniżej poziomu lotniska) i po stracie części skrzydła - w wyniku kolizji z brzozą o średnicy pnia 30-40 cm - zderzył się w odwróconej pozycji kadłuba z ziemią. W chwili katastrofy samolot rozpadł się na tysiące części różnych rozmiarów. Do godziny 10.35 rosyjskie służby ratownicze ustaliły, że wszyscy pasażerowie polskiego samolotu zginęli. Śmierć poniosło dziesięć osób związanych z Pomorzem - w tej liczbie Lech i Maria Kaczyńscy, którzy przez wiele lat mieszkali i pracowali w Sopocie. Oprócz nich byli to także: Maciej Płażyński, były marszałek Sejmu, Izabela Jaruga-Nowacka, posłanka SLD, Przemysław Gosiewski, poseł PiS, Andrzej Karweta, dowódca Marynarki Wojennej, Arkadiusz Rybicki, poseł PO, Leszek Solski, działacz Rodzin Katyńskich, Izabela Tomaszewska, dyrektor Zespołu Protokolarnego Prezydenta RP, i Anna Walentynowicz, legenda Solidarności.

W Gdańsku w pierwszych dzielnicach wprowadzono segregację śmieci na suche i mokre. System ten, nazwany dualnym, czyli podwójnym, objął na początek około 10 tysięcy domów jednorodzinnych i mieszkań w Osowej, Klukowie, Firodze, Rębiechowie, na Wzgórzu Mickiewicza. Razem - kilkadziesiąt tysięcy gdańszczan musiało się do tego dostosować. Warto wiedzieć, że jeszcze wcześniej, bo 7 czerwca 2008 roku, systemem objęte zostały branża spożywcza i obiekty gastronomiczne. Od początku 2012 roku będzie to już obowiązek wszystkich gdańszczan.

Czterokrotnie triumfowało Trójmiasto podczas ogłaszania laureatów nagród muzycznych Fryderyk, przyznawanych wykonawcom i autorom najlepszych nagrań, które w minionym roku pojawiły się na polskim rynku. W tym roku ceremonia odbyła się w cieniu tragedii w Smoleńsku, zaledwie w dzień po zakończeniu żałoby narodowej. Akademia Fonograficzna, złożona z laureatów Fryderyków z poprzednich edycji, wyróżniła następujące trójmiejskie produkcje: album roku heavy metal - "Evangelion" Behemoth, album roku muzyka alternatywna - "Bigos Heart" Tymon & Transistors, wokalista roku - Tomasz "Lipa" Lipnicki oraz jazzowy fonograficzny debiut roku - "Pearl" Piotr Mania Trio (Piotr Mania - fortepian, Adam Żuchowski - kontrabas, Tomasz Sowiński - perkusja).

Na Pomorzu rozpoczęły się ostre wiercenia w poszukiwaniu gazu ziemnego w łupkach skalnych. Na pierwszy ogień poszły złoża w okolicach podlęborskiej wsi Łebień. Teren ochrzczony został już nawet jako Gazowy Teksas. Licencją na wydobycie gazu dysponuje amerykańskie konsorcjum Lane Energy-ConocoPhillips. Prace prowadzi zaś m.in. polska firma z Piły.

Trójmiasto świętowało 400-lecie
założenia pierwszego konsulatu w Gdańsku, a był to konsulat francuski. Dokument powołujący francuskiego konsula w Gdańsku został wystawiony w tamtejszej kancelarii królewskiej 23 kwietnia 1610 roku.

Wyrok skazujący usłyszał w Elblągu Waldemar B., wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. Sąd uznał, że jest on winny nakłaniania swojego podwładnego do fałszowania dokumentów dotyczących rozdziału paliwa w Przedsiębiorstwie Rolnym w Bielniku w okresie, w którym był prezesem tej firmy.

Z powodu tragedii smoleńskiej niemal do ostatniej chwili ważyły się losy tegorocznego Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni. Zastanawiano się, czy się godzi organizować tak lightową imprezę praktycznie nazajutrz po narodowej tragedii i powszechnej żałobie. Odpowiedzi udzieliła publiczność, która przez wszystkie dni wypełniała widownię Teatru Muzycznego. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z formuły konkursu.

Długie kolejki w oczekiwaniu na wolny stolik i kelnerzy uwijający się jak mrówki. Takie sceny można było zobaczyć na gdańskim Głównym Mieście w czasie akcji "Rozsmakuj się w Gdańsku. Weekend za pół ceny". W jej ramach blisko 70 restauracji, pubów i kawiarni karmiło i poiło za półdarmo. O połowę taniej niż zwykle można też było odwiedzić wiele instytucji, m.in. zoo, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Centralne Muzeum Morskie.

80 proc. lotnisk w Europie trzeba było zamknąć ze względu na unoszący się nad kontynentem pył wulkaniczny po erupcji islandz kiego wulkanu Eyjafjallajökull. Dziesiątki tysięcy podróżnych utknęło na lotniskach, a tysiące dziennikarzy łamało sobie języki przy wypowiadaniu tej skomplikowanej nazwy .

Na Węgrzech odbyły się wybory parlamentarne. W ich wyniku przygniatającą większość, umożliwiającą dokonywanie zmian w konstytucji, zdobyła partia Viktora Orbana, Fidesz. W liczącym 386 posłów Zgromadzeniu Narodowym uzyskała ona 263 mandaty.

Maj

Koszykarki Lotosu Gdynia zostały po raz jedenasty w historii mistrzyniami Polski. Pokonały u siebie KSSSE AZS Gorzów Wlkp. i wygrały rywalizację finałową 3:1.

W Gdańsku wykonano pierwszy w Polsce zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych. Operacja została przeprowadzona u pacjentki po amputacji piersi z powodu nowotworu. Przeprowadził ją znany gdański chirurg onkolog prof. dr hab. Janusz Jaśkiewicz.

Film "Pytanie" dwóch młodych mieszkańców Trójmiasta - Jana Wilkiewicza i Jacka Kiejki - został zakwalifikowany do siódmej edycji Short Film Corner w Cannes, jednej z najważniejszych pozycji w kalendarzu kinematografii krótkometrażowej. Obraz spotkał się z pozytywnymi reakcjami, a jego twórcy otrzymali zaproszenia na kolejne pokazy w różnych krajach.

Dwaj artyści z Kaszub - Czesław Birr i Czesław Bielicki wyrzeźbili najdłuższą fajkę świata. Ma ponad 10 metrów długości i potężną drewnianą głowę, przedstawiającą rybaka w czapce z mniejszą fajką w zębach.

W Gdyni odbyło się oficjalne otwarcie siedziby Global Business Services firmy Sony Pictures Entertainment. Jej ściągnięcie do Trójmiasta to zasługa założonej przez miasto Gdańsk spółki InvestGDA. Początkowo firma Sony na lokalizację swojego centrum finansowo-księgowego brała pod uwagę m.in. Warszawę, Berlin, Pragę czy Budapeszt. Firma ma zatrudniać docelowo ok. 100 osób.

Grupa Lotos otrzymała tytuł "Perła Polskiej Giełdy" i tym samym została uznana za najbardziej wartościową spółkę w kategorii surowce i energia. Wysoki wzrost notowań Grupy Lotos przez ostatni rok miał związek z tym, że firma szybko i skutecznie poradziła sobie z zagrożeniem zbliżającego się ogólnoświatowego kryzysu finansowego, wprowadzając jako jedna z pierwszych polskich spółek giełdowych pakiet antykryzysowy, który przyniósł pół miliarda złotych oszczędności w 2009 r. Istotne było także konsekwentne realizowanie strategii rozwoju firmy, w tym kontynuacja programu rozbudowy gdańskiej rafinerii, czyli Programu 10+ wartości 1,43 mld euro.

W Szanghaju została otwarta światowa wystawa EXPO 2010. Polski pawilon szybko został okrzyknięty jednym z najbardziej interesujących. Jego szefem został nasz krajan Janusz Daszczyński.

Sławomir Nowak zastąpił Jana Kozłowskiego na fotelu szefa Platformy Obywatelskiej na Pomorzu. Był jedynym kandydatem do tej funkcji.

W połowie maja w całej Europie środkowej doszło do katastrofalnych powodzi. W Polsce kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle była największa od 160 lat, a poziom wody przekroczył w wielu miejscach poziom notowany podczas tzw. powodzi tysiąclecia w 1997 roku. Oprócz wezbrań deszcze spowodowały także szereg osuwisk, na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. Fala powodziowa w Tczewie osiągnęła poziom aż 1042 cm, czyli o 222 cm przekroczyła stan alarmowy. Do Bałtyku wpadło wiele poważnych zanieczyszczeń. Pomorzanie czynnie zaangażowali się w akcje pomocowe na rzecz poszkodowanych na południu.

Belgijska firma Sea-Invest poinformowała, że zamierza zainwestować ponad 50 mln euro w gdańskim Porcie Północnym, w którym ma być zbudowany wielki terminal przeładunkowo-składowy ładunków masowych suchych. Sea-Invest jest właścicielem i operatorem 24 portowych terminali przeładunkowych na całym świecie.

Czerwiec

Sąd w Gdyni umorzył sprawę obrazy uczuć religijnych przez Adama Darskiego, lidera grupy Behemoth. Sprawa dotyczyła wydarzenia z 13 września 2007 roku. Wówczas to Darski, używający scenicznego pseudonimu Nergal, podczas koncertu w gdyńskim klubie Ucho podarł Biblię, jej szczątki podpalał i rozrzucał wśród publiczności. Wydarzenie zbulwersowało Ryszarda Nowaka, szefa Komitetu Obrony przed Sektami, który złożył doniesienie do prokuratury.

Jerzy Popiełuszko, ksiądz, który zginął męczeńską śmiercią z rąk funkcjonariuszy SB, został ogłoszony błogosławionym. Na mszę św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie, podczas której ogłoszono decyzję Benedykta XVI w tej sprawie, przybyło około 250 tys. wiernych.

Trzy osoby uniewinnione, jedna skazana na 2 lata, w zawieszeniu na 4 lata. To wyrok w sprawie pożaru hali stoczni. Wyroku skazującego wysłuchał tylko Ryszard G., który w listopadzie 1994 r., kiedy wybuchł pożar, pełnił funkcję kierownika hali. Sąd uznał, że miał on obowiązek zapewnić bezpieczeństwo i ewakuację z hali osobom w niej przebywającym, ale zaniechał tego obowiązku. Nie wszystkie wyjścia z hali były otwarte, a wyjście główne było otwarte tylko częściowo.

Powalone drzewa, zerwane dachy, zniszczone budynki, zalane piwnice, opóźnione pociągi, uszkodzone linie energetyczne - to skutki nawałnicy, która przeszła nad Pomorzem. Najtrudniejsza sytuacja była w gminie Skarszewy, gdzie w miejscowościach Pogódki, Koźmin i Jaroszewy wiatr pozbawił dachu nad głową kilkanaście rodzin.

Przez Polskę przelała się druga fala powodzi. W wielu przypadkach zalała ona tereny, które dopiero co zostały osuszone po przejściu pierwszej fali. Woda zalała ok. 55o tys. hektarów w 2157 miejscowościach. Ewakuowano ponad 30 000 osób.

Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku
skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu. Prokuratorzy sformułowali sześć zarzutów. Sąd stwierdził jednak, że dowody przeciwko Karnowskiemu wymagają uzupełnienia i postanowił zwrócić akta do prokuratury.

Nowym dowódcą Marynarki Wojennej - następcą tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem adm. Andrzeja Karwety - został admirał floty Tomasz Mathea. Admirał Mathea ma 55 lat. Przez ostatnie cztery lata był zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wcześniej był szefem logistyki Marynarki Wojennej.

Wyrok dziesięciu lat więzienia
wymierzył gdyński sąd 19-letniemu Sebastianowi B., który w sierpniu ub.r. spowodował straszny wypadek na ul. Chylońskiej w Gdyni. Mając we krwi ponad 2 promile alkoholu, świętując swoje urodziny, pędził z prędkością co najmniej 136 km na godzine i na skrzyżowaniu z ul. Piaskową staranował hyundaia. W aucie siedziało trzech braci w wieku 19, 15 i 9 lat. Nie mieli najmniejszych szans na przeżycie.

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. Z tej okazji w Dworze Artusa odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta.
Aż 25 lat więzienia wymierzył sąd Jolancie W.-K. za zastrzelenie konkubenta. Sprawa była bardzo skomplikowana. Nigdy nie znaleziono ciała i narzędzia zbrodni, a opierano się na poszlakach i zeznaniach świadków. Oskarżona twierdziła, że jest niewinna, a konkubent przebywa za granicą.

Lipiec

Bronisław Komorowski uzyskał w drugiej turze poparcie 53,01 proc. wyborców (8 933 887 głosów) i tym samym pokonał Jarosława Kaczyńskiego, którego poparło 7 919 134 Polaków. 5-letnia kadencja prezydencka Bronisława Komorowskiego rozpoczęła się 6 sierpnia 2010 z chwilą złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Jarosław Kaczyński pogratulował rywalowi zwycięstwa, ale niebawem w związku ze sprawą krzyża przed Pałacem Prezydenckim stwierdził, że Bronisław Komorowski został wybrany "przez nieporozumienie" i zapowiedział, że nie będzie z nim współpracować. Grzegorz Schetyna został wybrany na marszałka Sejmu po ustąpieniu z tego stanowiska przez prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego.

Hiszpanie, mistrzowie Europy w piłce nożnej sprzed dwóch lat, zostali także mistrzami świata. W finale rozgrywanego w RPA mundialu pokonali reprezentację Holandii 1:0 (po dogrywce). To pierwszy przypadek, by drużyna z Europy wygrała turniej mistrzowski rozgrywany poza Starym Kontynentem.

Zmarł ks. prałat Henryk Jankowski
, kapłan pierwszej Solidarności, w latach 80. odważnie wspierający opozycję i organizujący zakrojoną na szeroką skalę akcję pomocy dla prześladowanych i więzionych. Od 1989 r. znany był natomiast z kontrowersyjnych wypowiedzi o charakterze politycznym. W ostatnich latach ciężko chorował i prawie nie udzielał się publicznie. Pochowano go w gdańskim kościele św. Brygidy, którego był wieloletnim proboszczem i który odbudował z wojennych gruzów.

Po ciężkim do zniesienia upale Pomorze zaatakowała nawałnica. Strażacy wyjeżdżali około 80 razy. Najwięcej powalonych drzew na szosach oraz pompowań wody z zalanych piwnic i innych pomieszczeń było w powiatach: Wejherowo, Starogard Gdański, Kwidzyn, Puck, Tczew, a także w Sławnie.

Podczas wybuchu paniki na Love Parade w Duisburgu 21 osób zginęło, a 510 zostało rannych. W związku z tym organizatorzy ogłosili, że kolejne parady i towarzyszący im festiwal muzyczny nie odbędą się. Impreza ta organizowana była w Niemczech corocznie od 1989 r.
Na portalu Wikileaks opublikowano 92 tysiące dokumentów o kulisach tajnych operacji wojsk amerykańskich, jakie miały miejsce w Afganistanie w latach 2004-2010.

W Korzybiu (pow. słupski) zderzyły się dwa pociągi osobowe. Pociąg relacji Słupsk - Szczecinek zdążył odjechać około 500 metrów od dworca kolejowego, gdy zza łuku na tym samym torze pojawił się zwalniający już pociąg jadący ze Szczecinka do Słupska. Pociągami jechało łącznie 45 osób. Rannych zostało 36 pasażerów.
Władze Gdańska zaczęły nietypową walkę z handlarzami ulicznymi na Głównym Mieście. Zmuszono ich do uprzątnięcia straganów, prowadząc akcję mycia i szorowania chodników.

Rząd jeszcze nie rozpoczął zapowiadanej ogólnopolskiej kampanii informacyjnej o energetyce jądrowej, a już do Białogóry przyjechali z całego kraju przeciwnicy budowy w Polsce pierwszego reaktora atomowego na czterodniowy Zjazd Antyatomowy. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Według tegorocznego raportu ekspertów, wykonanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, to pobliski Żarnowiec jest na czele listy rankingowej potencjalnych lokalizacji pod pierwszą w Polsce elektrownię atomową.

Sierpień

W poszukiwania 19-letniej Iwony Wieczorek, która zaginęła, wracając do domu pieszo nadmorskim szlakiem spacerowym w Jelitkowie, zaangażowała się policja, prywatni detektywi, wolontariusze, a także różdżkarze i jasnowidz z Człuchowa, Krzysztof Jackowski. Co się stało z dziewczyną, do dziś nie wiadomo

Po wypowiedzi prezydenta Bronisława Komorowskiego, że krzyż przed Pałacem Prezydenckim, postawiony przez harcerzy w dniach żałoby, powinien zostać przeniesiony w inne miejsce, na Krakowskim Przedmieściu pojawiły się grupy samozwańczych obrońców krzyża. Siłą nie dopuścili oni do uroczystego przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny, mimo porozumienia w tej sprawie zawartego między Kancelarią Prezydenta RP, Kurią Metropolitalną Warszawską oraz organizacjami harcerskimi. W odpowiedzi kilka tysięcy osób skrzyknęło się na Facebooku i urządziło nocną manifestację, która miała ośmieszyć działania obrońców krzyża. 16 września krzyż został przeniesiony do kaplicy w Pałacu Prezydenckim, a w listopadzie ostatecznie trafił do Kaplicy Loretańskiej Kościoła św. Anny

Polski rząd przyjął plan finansowy, zakładający podwyżkę stawek podatku VAT w 2011.
W powodziach na Dolnym Śląsku zginęły trzy osoby, a setki trzeba było ewakuować. W Bogatyni po intensywnych opadach deszczu wylała rzeka Miedzianka, niszcząc niemal całe miasto i odcinając je od świata. Pod wodą znalazł się też Zgorzelec po tym, jak pękła tama. Wiele budynków przestało istnieć, inne trzeba wyburzyć, zniszczone są drogi, zerwane mosty, zamknięte fabryki, kopalnie... Straty wyrządzone przez wodę wyniosły setki milionów złotych.

Tysiące biało-czerwonych koszulek
, kapeluszy, chorągiewek, setki błyskających fleszy z aparatów fotograficznych i doskonała atmosfera. Tak wyglądało oficjalne otwarcie hali Ergo Arena, leżącej na granicy Gdańska i Sopotu. Z tej okazji rozegrano towarzyski mecz siatkarski między reprezentacjami Polski i Brazylii, wygrany przez Polaków 3:2.

Po raz pierwszy Gdańsk
znalazł się na liście 100 najczęściej wyszukiwanych kierunków połączeń z Wielkiej Brytanii, publikowanej co miesiąc przez wyszukiwarkę Skyscanner.net. Spośród polskich miast na liście tej znalazły się jeszcze Kraków i Warszawa.

W niedzielę, 22 sierpnia nad Pomorzem niespodziewanie przeszła burza z gradobiciem i porywistymi wiatrami. W Wejherowie i Redzie spadł grad wielkości orzechów, połączony z wichurą i rzęsistą ulewą, co spowodowało, że okolica była cała biała i mimo lata wyglądała jak po styczniowym ataku zimy. W Gdańsku w wyniku uderzeń piorunów zapaliły się dwa domy.

W Gdyni podczas rocznicowego zjazdu Solidarności, mimo świątecznej atmosfery, nie uniknięto politycznego podziału. Związkowcy wygwizdali premiera Tuska, za to z aplauzem przyjęli wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Ten mówił m.in. o tym, że zwycięstwo strajku w Sierpniu 80 to w dużej części zasługa jego nieżyjącego brata, Lecha. Zgromiła go za to, w bardzo emocjonalnym wystąpieniu, inna uczestniczka strajku, Henryka Krzywonos-Strycharska.

Przykra wpadka przy rozstrzygnięciu konkursu na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przypadkowo zniszczone zostały koperty pozwalające zidentyfikować autorów czterech projektów, w tym nagrodzoną I miejscem firmę Kwadrat z Gdyni.

Badania DNA potwierdziły, że wyłowione 14 lipca z Bałtyku ciało młodego mężczyzny ze skrępowanymi rękami, to zwłoki 24-letniego gdyńskiego żeglarza Patryka Palczyńskiego. Palczyński wyszedł z domu 2 czerwca. Matce powiedział, że przygotowuje się do wypłynięcia w rejs. Nie zostawił jednak żadnych informacji na temat nazwy jednostki i celu podróży. Co więcej, okazało się, że z komputera Patryka wykasowano wszystkie e-maile z ostatnich trzech lat.

Pijąca alkohol bez przerwy
od kilku dni 31-letnia kobieta urodziła przedwcześnie ważącą zaledwie 900 gramów dziewczynkę. Badanie kobiety wykazało stężenie 4,1 promila alkoholu we krwi. U dziecka poziom był jeszcze wyższy - 4,26! Dziewczynka w bardzo ciężkim stanie trafiła na oddział noworodków w szpitalu na gdańskiej Zaspie.

Zapowiadany jako niezwykła atrakcja
artystyczna na 30 rocznicę Solidarności spektakl "Twój Anioł Wolność ma na imię" w reżyserii Roberta Wilsona okazał się być jedynie zwykłą składanką estradową, zakończoną pokazem fajerwerków. Po fali krytyki do dymisji podał się o. Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które zorganizowało imprezę kosztem 9 mln zł.

Wrzesień

Podjęto decyzję o sprzedaży Grupa Energa. Resort skarbu podpisał umowę z PGE Polska Grupa Energetyczna, która za 7,5 mld zł ma przejąć 84 proc. akcji gdańskiego koncernu. Na transakcję zgodę musi wydać UOKiK. PGE wysłała wniosek do urzędu 20 października. Co zrobić z transakcją, urząd zdecyduje na początku stycznia.

Prof. dr hab. Waldemar Moska został nowym rektorem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Tym samym zakończył się trwający od kilkunastu miesięcy spór wokół legalności wyboru oraz sposobu sprawowania funkcji przez poprzedniego rektora AWFiS, prof. Tadeusza Hucińskiego. Zaangażowała się w niego minister nauki Barbara Kudrycka, która w lipcu wystąpiła z wnioskiem o odwołanie prof. Hucińskiego, co umożliwiło wybór nowych władz. AWFiS jest w fatalnej sytuacji finansowej, długi uczelni wyniosą 8 mln zł.

Leszek Balcerowicz
, ostatnimi czasy głośno krytykujący politykę gospodarczą rządu Donalda Tuska, uruchomił licznik długu publicznego. Wzorem Times Square w Nowym Jorku, na budynku Cepelii, przy ulicy Marszałkowskiej, każdy może zobaczyć, jak szybko rośnie zadłużenie kraju. W pierwszym dniu wyniosło 724 mld zł. Obecnie przekracza już 765 mld zł.

Blisko 2 mln zł wydał Gdańsk na nietypową kampanię promocyjną miasta. A raczej na jej przedsmak. Spoty, m.in. z nagim rolnikiem owiniętym w snop siana, robią furorę w internecie. Nie każdy jednak wie, po co powstały i o co w nich chodzi. - Chodzi właśnie o wzbudzenie zainteresowania. Te spoty nie są właściwą kampanią wizerunkową miasta, ale jej wstępnym etapem, mającym zaintrygować ludzi - tłumaczyła Anna Zbierska, dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta. Podkreślała też, że reklamy nastawione były na internet i zaadresowane do młodych odbiorców.

Srebrne Lwy - Nagrodę Specjalną Jury 67 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji przyznano Jerzemu Skolimowskiemu za film "Essential Killing". Jurorzy pod przewodnictwem Quentina Tarantino za najlepszego aktora uznali odtwórcę głównej roli w obrazie Skolimowskiego, Vincenta Gallo. Co ciekawe, "Essential Killing" zostało przyjęte do konkursu wyjątkowo, bo po upływie terminu zgłoszeń.

Nagroda Lecha Wałęsy trafiła do Polskiej Akcji Humanitarnej i Janiny Ochojskiej. Wybraliśmy Polską Akcję Humanitarną i panią Janinę Ochojską, by pokazać, jak Polacy niosą przesłanie Solidarności, jak bez lęku niosą rzeczywistą pomoc w najodleglejsze zakątki świata. To idealny przykład solidarnych działań organizacji pozytywnie kojarzonej na świecie z Polską - mówił Piotr Gulczyński, prezes zarządu Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy.

Mierzącą ponad 76 cm tabakierę wyrzeźbił gdynianin Grzegorz Sobalski. To największy taki przyrząd na świecie. Ogromny, tradycyjny rożek kaszubski został więc już wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Rzeźbiarz amator zapowiada, że wkrótce zaskoczy kolejnymi rzeźbami.
Złe Mięso to najdziwniej brzmiąca nazwa miejscowości w Polsce. Zadecydowali o tym internauci podczas głosowania w plebiscycie zorganizowanym przez portal widelec.pl. Złe Mięso (gm. Czersk) pokonało 200 innych nazw miejscowości. W finale rozłożyło na łopatki nawet... Małą Wieś Przy Drodze.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew
zdymisjonował mera Moskwy Jurija Łużkowa. Rządzący rosyjską stolicą od 17 lat Łużkow od dawna oskarżany był przez opozycję o korupcję na ogromną skalę i nepotyzm, ale dopiero teraz utracił zaufanie Kremla.

Październik

Premier Tusk zapowiedział stosowanie środków na granicy prawa w walce z tzw. dopalaczami, czyli chemicznymi substytutami narkotyków, sprzedawanymi jako "produkty kolekcjonerskie". Po szeroko zakrojonej akcji propagandowej udało się doprowadzić do zamknięcia ponad tysiąca sklepów rozprowadzających te substancje w całej Polsce, choć zdaniem części prawników, uchwalona w przyspieszonym trybie i podpisana w listopadzie przez prezydenta antydopalaczowa nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii ma liczne wady prawne.

Sześćdziesięciodwuletni mężczyzna wtargnął do łódzkiej siedziby PiS, zastrzelił jednego z pracowników, a drugiego ranił. W związku z tym że wszystko wskazywało na to, że atak miał motyw polityczny, kilku polityków opozycyjnych zostało objętych ochroną BOR. Zabójca, któremu grozi dożywocie, poddany został obserwacji psychiatrycznej.

W powiecie grójeckim w wyniku czołowego zderzenia busa z ciężarówką śmierć poniosło 18 osób. Ofiary to robotnicy sezonowi, jadący do pracy przy zrywaniu jabłek. Pojazd, którym jechali, nie był przystosowany do przewozu takiej liczby osób.

Minister skarbu ogłosił swoje plany wobec Grupy Lotos. W zaproszeniu do składania ofert na pakiet akcji spółki zaoferował inwestorom 53 proc. udziałów w Lotosie. Do kupienia jest zatem cały pakiet akcji będący obecnie w rękach państwa.

Piotr Duda
został nowym przewodniczącym NSZZ Solidarność. W wyborach pokonał sprawującego tę funkcję od 2002 roku Janusza Śniadka.

Posłowie, którzy świadomie poprą ustawy dopuszczające metodę in vitro, mrożenie i selekcję zarodków, automatycznie będą poza wspólnotą Kościoła - powiedział przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych abp Henryk Hoser. Ta wypowiedź miała miejsce na kilka dni przed podjęciem w Sejmie dyskusji nad projektami ustaw, które uregulują kwestię in vitro.

Przy niemal pustej sali przewodniczący sejmowej komisji hazardowej Mirosław Sekuła przedstawił posłom sprawozdanie, w którym stwierdził m.in., że politycy PO nie brali udziału w nielegalnym lobbingu w sprawie ustawy hazardowej, choć jednocześnie uznawał ich zeznania w sprawie za mało wiarygodne. Przedstawiciele opozycji przedstawili zdania odrębne, w których zarzucali Mirosławowi Drzewieckiemu i Zbigniewowi Chlebowskiemu naruszenie prawa.

Żaglowiec Fryderyk Chopin, płynący na Karaiby z 47-osobową załogą, w tym z 36 uczniami Szkoły pod Żaglami, stracił dwa maszty w sztormie na Atlantyku. Nikt nie ucierpiał. Jednostkę odholowano do Falmouth, gdzie została aresztowana przez sąd morski w Londynie, na poczet zabezpieczenia długu wobec właściciela kutra rybackiego "Nova Spero", który Chopina holował.

Ogłoszono nazwiska laureatów Nagrody Nobla za 2010 rok. W dziedzinie fizjologii lub medycyny za rozwój zapłodnienia in vitro nagrodzono Roberta Edwardsa. Literacki Nobel trafił wreszcie do Peruwiańczyka Mario Vargasa Llosy, a pokojowy - do chińskiego więźnia sumienia Liu Xiaobo.

Starszy szeregowy Adam Szada-Borzyszkowski
z Trzebiatkowa w gminie Tuchomie zginął w trakcie misji w Afganistanie. Poległ podczas jednego ze swoich ostatnich patroli.

Zaczęło się wielkie wyburzanie domów w Gdańsku Wrzeszczu, na trasie projektowanej nowej ulicy Słowackiego.

Listopad

Amerykańska artystka Lady Gaga przyciągnęła do położonej na granicy Gdańska i Sopotu hali Ergo Arena 12 tysięcy fanów

Wybory samorządowe przyniosły utrzymanie dotychczasowego układu władzy w większości gmin Pomorza. Stanowiska zachowali m. in. marszałek województwa Mieczysław Struk, prezydenci Gdańska - Paweł Adamowicz, Gdyni - Wojciech Szczurek (z rekordowym poparciem 87,39 proc.) i Słupska - Maciej Kobyliński. Najbardziej dramatyczna walka rozegrała się w Sopocie, gdzie Jacek Karnowski w pierwszej turze dostał tylko 21 głosów więcej niż jego niedawny zastępca, Wojciech Fułek. W dogrywce zdecydowanie pokonał jednak rywala. Fułkowi na pocieszenie przypadło stanowisko przewodniczącego Rady Miasta

Obowiązywać zaczęły przepisy zabraniające palenia tytoniu w zakładach pracy, na uczelniach, w szpitalach, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci, pomieszczeniach użyteczności publicznej oraz - co najbardziej kontrowersyjne w tej ustawie - w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, które nie mają specjalnie wydzielonej sali dla palaczy. W szpitalach i szkołach zakaz palenia ma być bezwzględny.

Szwedzkie media doniosły, że 31-letnia obywatelka tego kraju, która w sierpniu br. poddała się zabiegowi powiększenia piersi w Pomorskim Centrum Traumatologii, pozostaje od tej pory w stanie śpiączki. Wskutek niedotlenienia jej mózg został nieodwracalnie uszkodzony. Ujawnienie tej informacji spowodowało trzęsienie ziemi w pomorskiej służbie zdrowia. Wskutek tego ze stanowiskiem pożegnał się dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, Maciej Łukowicz, a odpowiedzialny za lecznictwo wicemarszałek Leszek Czarnobaj zrezygnował z ponownego ubiegania się o tę funkcję.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o stosunkach państwo-Kościół, która ma zakończyć działalność Komisji Majątkowej. Premier zapowiedział, że do tego czasu powstanie raport o nieprawidłowościach w pracach tego zespołu. Według ustaleń CBA, niektóre decyzje komisji mogły być skutkiem korupcji. Kościołowi katolickiemu przekazano blisko 500 nieruchomości, wartych prawie 25 mld zł, oraz 160 tys. ha gruntów.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź uroczyście odsłonił w gdańskiej bazylice Mariackiej pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Forma pomnika wywołała wiele kontrowersji i doprowadziła do powstania inicjatywy historyków sztuki "Wolność od kiczu". Wojewódzki konserwator zabytków wydając zgodę na odsłonięcie epitafium przyznał, że robi to ze szkodą dla bazyliki, ale ustępuje, by uniknąć "oburzenia społecznego".

Usunięta z szeregów PiS posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska założyła nowe stowarzyszenie oraz klub parlamentarny o nazwie Polska Jest Najważniejsza. Członkami PJN są m.in. Elżbieta Jakubiak, Michał Kamiński, Adam Bielan, Paweł Kowal i Paweł Poncyljusz, a także europoseł Marek Migalski.

Gigantyczne korki na Chełmie, Ujeścisku i Trakcie św. Wojciecha. Zaczęła się budowa Nowej Łódzkiej. Budowa linii tramwajowej i ulicy Nowa Łódzka, warta ponad 110 mln zł, sparaliżowała drogi nie tylko na gdańskim Chełmie, ale na całym tzw. górnym tarasie Gdańska i od strony Pruszcza.
Wybory do amerykańskiego Kongresu zakończyły się porażką Demokratów. Republikanie przejęli większość w Izbie Reprezentantów i będą mieli więcej niż dotychczas miejsc w Senacie. Utrudni to prezydentowi Barackowi Obamie realizację jego programu zmian w USA.

Grupa Lotos została strategicznym sponsorem piłkarzy Lechii Gdańsk. Firma związała się z klubem umową trzyletnią, choć strony liczą na współpracę długofalową. Nieoficjalnie mówi się, że Lechia ma otrzymać od Lotosu 6 mln zł na sezon.

W WikiLeaks rozpoczęła się publikacja 251.287 depesz dyplomatycznych z amerykańskich ambasad na całym świecie. Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini, nazwał ten dzień "11 września światowej dyplomacji".

Artyleria Korei Płn. ostrzelała południowokoreańską wyspę Yeonpyeong na Morzu Żółtym, w pobliżu spornej granicy pomiędzy obu krajami. Zginęło dwóch południowokoreańskich żołnierzy.

Ojciec John Bashobora, charyzmatyczny misjonarz z południowo-zachodniej Ugandy, uczestniczył w Gdańsku w trzydniowych Rekolekcjach Młodych. Przyciągnął tłumy, bo "bonusem" takich spotkań, oprócz przeżycia kontaktu z żywym Bogiem, są uwolnienia, uzdrowienia duchowe i fizyczne. Niewidomi zaczynają widzieć, osoby kalekie pozbywają się kul, zniewoleni - złego ducha

Grudzień

Unieruchomione samochody, ludzie brnący w zaspach, zamarzające tramwaje i opóźnione pociągi. To tylko zima wróciła na Pomorze. W święta kilka tysięcy Pomorzan pozbawionych było prądu, bowiem zerwały się oblodzone przewody elektryczne.

Raport Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), dotyczący katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem, w pierwotnej wersji, przesłanej nam przez Rosjan, jest absolutnie nie do przyjęcia - powiedział Donald Tusk. Zdaniem premiera, niektóre wnioski w tym raporcie są nieuzasadnione.

Jeden z najbardziej cenionych i lubianych gdańskich urzędników, Antoni Szczyt, utonął podczas urlopu w Republice Południowej Afryki. Internauci i czytelnicy "Dziennika Bałtyckiego" zaproponowali, by jego imię nadać jednemu z nowych tramwajów typu Swing. Pomysł nadawania tramwajom imion ludzi zasłużonych dla miasta wyszedł od prezydenta Pawła Adamowicza.

Prezydent Bronisław Komorowski
został wybuczany przez gdyńskich stoczniowców, kiedy składał kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70. Powodem niezadowolenia było zaproszenie przez prezydenta na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego gen. Wojciecha Jaruzelskiego, jednego z głównych oskarżonych w procesie o sprawstwo grudniowej masakry sprzed 40 lat.
Po ośmiu latach przerwy i chłodnych stosunków między oboma krajami Polskę odwiedził z oficjalną wizytą prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

Michaił Chodorkowski, były właściciel spółki naftowej Jukos, uznawany w 2004 roku za najbogatszego człowieka Rosji, i jego współpracownik Płaton Liebiediew zostali przez sąd w Moskwie uznani za winnych przywłaszczenia 218 mln ton ropy naftowej. Chodorkowski od siedmiu lat odsiaduje już inny wyrok za rzekome przestępstwa gospodarcze. Międzynarodowi działacze praw człowieka uważają, że w obu wypadkach rosyjski sąd działał na zlecenie Kremla.

Największy koncertujący fortepian świata, o nazwie Stolemowi Klawer, powstaje w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Inauguracja i wpisanie fortepianu do Księgi Rekordów Guinnessa nastąpiło 30 grudnia, na zakończenie obchodów 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.
Ścigany od 30 listopada przez Interpol twórca Wikileaks, Julian Assange, został aresztowany w Wielkiej Brytanii. Jego aresztowania domagały się władze Szwecji, gdzie jest on podejrzany o zgwałcenie dwóch kobiet. Część opinii publicznej uważa oskarżenie za fragment sterowanej przez USA kampanii, mającej na celu dyskredytację założyciela Wikileaks.

Na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem
w sobotę po południu w centrum Sztokholmu doszło do dwóch wybuchów. 10 minut wcześniej redakcja szwedzkiej agencji TT otrzymała e-maila z informacją o planowanym zamachu. Jego autor wzywał do dżihadu w Szwecji. Jedyną śmiertelną ofiarą ataku był sam zamachowiec.

Na dwa lata i osiem miesięcy skazał krakowski sąd Andersa Hoegstroema, oskarżonego o zlecenie kradzieży historycznego napisu "Arbeit Macht Frei" znad bramy byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz--Birkenau. Na podobne kary skazano dwóch Polaków zamieszanych w kradzież, do której doszło w grudniu ub.r. Jej trzej bezpośredni sprawcy zostali osądzeni już wcześniej.

Rząd przedstawił plan
reformy emerytalnej. Z 7,3-proc. składki trafiającej do Otwartych Funduszy Emerytalnych 2,3 proc. zostanie w OFE, a 5 proc. będzie na indywidualnych kontach osobistych. Te 5 proc. nadal będzie w drugim filarze, ale operatorem tych środków będzie ZUS. Po dwóch latach ubezpieczeni będą mogli wybrać czy chcą większą część składki przekazywać do OFE.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cirano
Paru ze Smolenska, naprawdę szkoda
Dodaj ogłoszenie