Rok 2009 zaczyna się w Gdyni

Beata JajkowskaZaktualizowano 
To tylko przedsmak tego, co czeka mieszkańców Trójmiasta dziś w nocy w Gdyni Tomasz Bołt
Miejsce: Gdynia, plac przy Centrum Gemini. Start: środa, godzina 21.30. Zaproszeni: wszyscy mieszkańcy Trójmiasta, którzy chcą przeżyć niesamowite chwile w tę jedyną w roku sylwestrową noc. Noc - pełną gwiazd na niebie i na scenie.

Noc, podczas której każdy znajdzie coś dla siebie. - Damy taki show, jakiego jeszcze nie widziano - mówi Marian Zacharewicz, prezes firmy Avanti, producenta dzisiejszej imprezy sylwestrowej na Skwerze Kościuszki. - Dziesięciominutowe widowisko pirotechniczne, które rozpocznie się tuż po północy, widoczne będzie w całej Gdyni. W kulminacyjnym momencie sztuczne ognie wystrzelą w tym samym czasie z trzech różnych miejsc, a pod koniec pokazu wypali 450 fajerwerków równocześnie. Show, przygotowany przez jedną z najlepszych polskich firm z tej branży, będzie zsynchronizowany z muzyką. To da niesamowity efekt.

Ale niesamowite będą też gwiazdy. Marian Zacharewicz nie ma wątpliwości, że podczas godzinnego koncertu Krzysztofa Krawczyka, megagwiazdy imprezy, nogi same ruszą do tańca. - To piosenkarz, który łączy pokolenia w Polsce. Podobnie jak Barbara Streisand czy Toni Benett za granicą - mówi.
Artysta wykona swoje największe przeboje, te najnowsze i te stare, najlepsze, znane od lat. W Gdyni usłyszymy m.in. oczywiście "Parostatek", "Trudno tak" czy "Lekarzy dusz", utwory z repertuaru Elvisa Presleya i nieco muzyki bałkańskiej.
Sam Krawczyk nie wahał się ani chwili, gdy padła propozycja zagrania w Gdyni koncertu dla mieszkańców Trójmiasta.

- No przecież tyle mnie wspomnień z tym miejscem wiąże - mówi 62-letni Krzysztof Krawczyk. - To czasy mojej młodości, kiedy często tu grało się na koncertach. To Opera Leśna w Sopocie... Tu w końcu mieszkają moi przyjaciele, wśród których jest lekarz, który kiedyś uratował mi struny głosowe. Rzadko o tym mówię, ale gdyby nie on, już pewnie bym nie śpiewał. Bardzo się ucieszyłem, gdy padła propozycja koncertu w Gdyni. Mogłem śpiewać na dużym sylwestrowym koncercie na Śląsku, transmitowanym przez telewizję, i zagościć w każdym domu, ale ja wolałem przyjechać nad morze. Trójmiasto to zresztą takie miejsce, gdzie wszyscy artyści chętnie koncertują. Krawczyk wystąpi z pięcioosobowym zespołem oraz trzyosobowym chórem, w którym zaśpiewają jego żona i córka.

Wcześniej porwie wszystkich do tańca pochodzący z Gdańska zespół Golden Life. Grupa wielokrotnie gościła na listach przebojów. Wylansowała takie przeboje jak "Wszystko co mam", "Oprócz błękitnego nieba" (cover piosenki Marka Jackowskiego), "Dobra dobra" czy też singiel "24.11.1994" poświęcony ofiarom pożaru podczas koncertu w hali Stoczni Gdańsk.

W maju 2008 r. zespół wydał singiel "Tip", do którego dołączona była bransoletka "Wyrażam zgodę na transplantację".
Warto tego dnia okazać trochę serca i wziąć udział w licytacji czterech prac plastycznych wykonanych przez chore na raka dzieci. A może szczęście wróci do osoby, która obrazek kupi i pozwoli jej wygrać jedną z nagród w konkursach. Wśród nich jest kilka rejsów promem do Szwecji i noclegów w hotelu Gdynia.

Gdańsk
Podczas sylwestrowego koncertu w Gdańsku, na Targu Węglowym, wystąpią artyści naśladujący Elvisa Presleya i zespół Queen. O godz. 21 rozpocznie się koncert grupy Elvis, złożonej z amerykańskich muzyków i tancerzy. Na godz. 22.30 zaplanowano początek występu brytyjskiej grupy KillerQueen. Tuż przed północą zagra ona legendarny szlagier "We are the champions".
Po północy rozpocznie się koncert fajerwerków.

- Czeka nas imponujące, trwające ponad 15 minut widowisko. Po raz pierwszy w niebo nad Gdańskiem wystrzelą ładunki o średnicy aż 30-40 centymetrów. Rozbłyśnie ponad 300 petard i fajerwerków. Towarzyszyć im będzie pokaz laserowy - mówi Michał Piotrowski z biura prasowego UM Gdańsk. W Nowy Rok o godz. 12.30 rozpocznie się impreza na plaży w Jelitkowie (wejście nr 72). O tej godzinie zaczną się zbierać członkowie Gdańskiego Klubu Morsów. Na godz. 13 zaplanowano wspólne wydzwonienie 2009 roku. Aby wziąć w tym udział, wystarczy mieć ze sobą dowolny dzwoneczek. Podobno jego wielkość przekłada się na pomyślność w Nowym Roku... O godz. 14 rozpocznie się kąpiel morsów.

W Sopocie świętują przy plaży
Sopocianie "wjadą" w nowy rok na łyżwach. Na lodowisku miejskim, które mieści się na lądowej części mola, odbędzie się Bal Przebierańców, w godz. 22.45-0.30. Szaleństwa na lodowej tafli będą "przerywane" konkursami i zabawami sprawnościowymi. Jak zapewniają organizatorzy - najciekawsze przebrania zostaną nagrodzone. Bilety, w cenie 20 zł, można jeszcze nabyć w kasie lodowiska. A o północy prawdziwy szał fajerwerków. Tradycyjnie będzie można je podziwiać z mola.

Komunikacja sylwestrowa
W środę i czwartek znacząco zmieni się rozkład SKM. W sylwestra do wieczora kolejki jeżdżą jak w każdy dzień roboczy. Rzadsze kursowanie kolejek rozpocznie się po godz. 20. Z Gdańska nie wyjadą pociągi o godz. 20.15, 20.40, 21.15, 21.45, 22.30 i 23.40 (dwa ostatnie kursują do Wejherowa, pozostałe do Gdyni Gł.). W przeciwną stronę nie pojadą pociągi, które do Gdańska Gł. przyjeżdżają o godz. 20.05 (z Chyloni), 20.35, 21.05, 21.35 (z Gdyni Gł.), 22.20 i 23.20 (z Wejherowa). Odwołane będą niektóre pociągi w noc noworoczną - z Gdańska Gł. nie pojadą kolejki do Cisowej (odjazd 0.15) i Wejherowa (4.10). W przeciwną stronę nie pojadą SKM-ki przyjeżdżające do Gdańska o 0.30 (z Wejherowa), 4.27 (z Cisowej) i 5.45 (z Wejherowa).

Znaczne ograniczenia w kursowaniu SKM-ek wystąpią w Nowy Rok. Do godz. 13 z Gdańska w kierunku Gdyni kolejki będą wyjeżdżać co godzinę (wyjazdy z Gdańska Gł. o godz. 5.30, 6.30, 7.30, 8.30, jedynym wyjątkiem będzie pociąg o godz. 7 do Gdyni Gł.), a od godz. 13 do końca dnia - co pół godziny, z tym że znów z Gdańska nie wyjadą pociągi w kierunku Gdyni o godz. 22.30 i 23.40.
Od strony Gdyni do Gdańska kolejki będą kursować co godzinę do południa, a później co 30 min. Wieczorem będą kursować jeszcze rzadziej - podróżni nie mają co liczyć na pociągi z Wejherowa, przyjeżdżające do Gdańska Gł. o godz. 22.50 i 23.54. Szczegółowe informacje o rozkładach znajdują się w gablotach na przystankach oraz na www.skm.pkp.pl.

Zmiany sylwestrowo-noworoczne szykuje ZKM Gdynia.
Wcześniej funkcjonowanie zakończą bezpłatne linie marketowe - linia 07 ok. godz. 16.30, 06, 08 i 012 ok. godz. 18. Ostatni kurs linii 510 z Rębiechowa do Gdyni zostaje przyspieszony z godz. 18.15 na 16.45. ZKM uruchomi dodatkowe trolejbusy na i z zabawy sylwestrowej. O godz. 23.20 z pętli Cisowa odjedzie trolejbus 25, o 23.02 z pętli Dąbrowa Miętowa - linia 24, o 23.00 z Pustek - 28. Ok. godz. 0.30-0.45 zostaną uruchomione kursy z przystanku Skwer Kościuszki (przy ul. Świętojańskiej) linii 23 w kierunku Kaczych Buków, 24 w kierunku Dąbrowy, N10 w kierunku Oksywia oraz N20 do Chwarzna. Z przystanku plac Kaszubski (przy ul. Świętojańskiej) pojedzie linia 25 w kierunku Cisowej i 28 w kierunku Pustek.
1 stycznia na trasie nie pojawią się linie marketowe, a linia 510 funkcjonować będzie od 9.40.
W Gdańsku nie zaplanowano zmian w komunikacji.

Program Nocy Sylwestrowej 2008/2009 w Gdyni
BAWIĆ SIĘ BĘDZIEMY NA SKWERZE KOŚCIUSZKI, NA PLACU OBOK CENTRUM GEMINI
- godz. 21.30 - powitanie wszystkich uczestników imprezy oraz wideodyskoteka pełna gorących rytmów
- godz. 21.45 - koncert pierwszej gwiazdy sylwestrowej nocy w Gdyni - zespołu Golden Life
- godz. 22.45 - licytacja prac plastycznych wykonanych przez dzieci z Kliniki Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Gdańsku
- godz. 22.55 - konkursy z atrakcyjnymi nagrodami dla uczestników
- godz. 23 - koncert megagwiazdy wieczoru Krzysztofa Krawczyka i jego zespołu
- godz. 23.55 - wspólne powitanie nowego roku 2009
- północ - widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Najlepiej będzie go obserwować z okolic sceny przy Centrum Gemini
- godz. 00.10 - koncert zespołu muzycznego Daned, który zagra covery największych światowych przebojów
- godz. 1 w nocy - zakończenie

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
Szanowni Państwo.
Jest mi niezmiernie miło, że mogę złożyć Państwu życzenia na nowy 2009 rok.
Jak co roku o tej porze każdy z nas na swój prywatny użytek sporządza podsumowanie minionych dwunastu miesięcy, w którym jest miejsce zarówno na satysfakcję i zadowolenie z tego wszystkiego, co się powiodło, jak i plany dotyczące przyszłości.
Nowy 2009 rok niesie kolejne wyzwania i nadzieje.

Życzę wszystkim gdynianom spełnienia noworocznych postanowień i realizacji nawet najbardziej ambitnych planów. Życzę śmiałych marzeń i odwagi, która pozwoli je urzeczywistnić. Niech każdy dzień rozjaśnia optymizm i pogoda ducha, które rodzą nadzieję i otwierają serca.
Życzę wszystkim, aby nowy rok przyniósł radość i szczęście, które można odnaleźć nawet w ulotnych chwilach, oraz drogowskazy, które pozwolą ominąć przeciwności losu.

Oby ten rok był pełen nowych przyjaźni, o które warto dbać, i wolnych chwil potrzebnych do pielęgnowania tych, którymi już zostaliśmy obdarowani. Pragnę życzyć Państwu wszelkiej pomyślności, życzliwości i powodzenia!

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie