Rodzina 500 plus. Coraz więcej rodzin musi zwrócić pieniądze

AIP
Adam Guz / Polska Press
Program Rodzina 500+ nie wszystkim już kojarzy się pozytywnie. Z miesiąca na miesiąc przybywa rodzin, któe muszą zwrócić pieniądze z Rodzina 500 plus, bo przekroczyły próg dochodowy. W niektórych przypadkach konieczność zwrotu pieniędzy to prawdziwy dramat!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokaja, że jest to tylko mała część z ogromnych pieniędzy jakimi co miesiąc budżet państwa zasila polskie rodziny, tym niemniej tylko w ostatnim kwartale minionego roku gminy wydały 8,3 tys. decyzji administracyjnych stwierdzających nienależnie pobrane świadczenia wychowawcze. Niemal w każdym tym przypadku konieczność zwrotu pieniędzy to kłopot - jeśli nie dramat - konkretnych osób.

Ze sprawozdań z realizacji zadań przez gminy z zakresu świadczenia wychowawczego 500 + przekazywanych do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), wynika że w 2017 r. gminy odzyskały 33,3 mln zł z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych (zarówno w 2016 r., jak i w 2017 r.) a stan należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych, na koniec 2017 r. wyniósł 14 mln zł (jest to kwota ustalonych nienależnie pobranych świadczeń od 1 kwietnia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r., która podlega jeszcze odzyskaniu).
Natomiast w IV kwartale 2017 r. gminy wydały 8,3 tys. decyzji administracyjnych stwierdzających nienależnie pobrane świadczenia wychowawcze.

Oznacza to, że kwota nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych na koniec 2017 r. wyniosła 47,3 mln zł, co stanowiło 0,2 procenta poniesionych w 2017 r. wydatków z budżetu państwa na świadczenie wychowawcze (23 mld 172 mln zł).

Znaczący wzrost zarówno stanu należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych, jak i kwot odzyskanych nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych, zaobserwowano w miesiącach bliskich nowemu okresowi świadczeniowemu.

Wojciech Jasiński przenosząc się z Sejmu do PKN ORLEN zarobił fortunę. Kliknij w ten tekst, a dowiesz się ile i za co pobrał z kasy państwa polityk Prawa i Sprawiedliwości

Należy przy tym zauważyć, że kwestia zwrotów świadczeń nie jest czymś nowym. Analogiczne rozwiązanie dotyczące nienależnych świadczeń obowiązuje od 2004 r. przy realizacji świadczeń rodzinnych. Na koniec 2017 r. kwota nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych wyniosła 71,1 mln zł, co stanowiło 0,58 procenta poniesionych w 2017 r. wydatków z budżetu państwa na świadczenia rodzinne (12 mld 267 mln zł), podkreśla resort rodziny.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci osoba, która nienależnie pobrała świadczenie wychowawcze 500+, jest obowiązana do jego zwrotu. Co do zasady, od kwot nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego naliczane są odsetki ustawowe za opóźnienie (art. 25 ust. 3 ww. ustawy). Natomiast w przypadku braku zwrotu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych, podlegają one egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Istnieje także możliwość porozumienia się z gminą w kwestii formy zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy z programu Rodzina 500 +. Zwrot świadczeń może być rozłożony na raty lub potrącany z bieżących wypłat z programu 500+. W szczególnych sytuacjach gmina może całkowicie umorzyć zwrot świadczeń, informuje MRPiPS.

Nie musisz sam wypełniać PIT-37, zrobi to za Ciebie fiskus. Od dziś 15 marca można skorzystać z takiej możliwości. Kliknij, w ten tekst, a dowiesz się jak to zrobić

Najwięcej spraw związanych z nienależnie pobranymi świadczeniami wynika z niepoinformowania organu gminnego, który wypłaca świadczenie wychowawcze, o zmianie sytuacji rodzinnej lub dochodowej.

Ministerstwo rodziny przypomina: w przypadku wystąpienia w rodzinie zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, takich jak na przykład podjęcie zatrudnienia przez członka rodziny czy zmiana liczby członków rodziny, osoba otrzymująca świadczenie wychowawcze jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić o tym właściwy organ gminny.

Przeczytaj koniecznie!

Teraz na poczcie opłacisz rachunek, który do odbiorcy wpłaty trafi w ciągu kilkunastu sekund. Chcesz poznać szczegóły, po prostu kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

Informacja o powyższym obowiązku jest umieszczona zarówno w pouczeniu znajdującym się we wniosku o świadczenie wychowawcze, jak i w pouczeniu, jaką otrzymuje osoba uprawniona wraz z decyzją o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Gminy mają możliwość sprawdzenia, czy dochód rodziny jest zgodny z tym, co jest deklarowane we wniosku.

Często jednak brak wiedzy o obowiązku aktualizowania sytuacji dochodowej przy każdym nowy okresie świadczeniowym prowadzi do niepoinformowania organu gminnego o zmianach dotyczących np. przekroczenia ustawowego kryterium dochodowego 800 zł na osobę przy świadczeniu na pierwsze dziecko.

Przeczytaj koniecznie!

Alimenciarze idą do więżenia, a długi alimentacyjne i tak rosną. Rodzinom pomogą alimenty natychmiastowe? Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, po prostu kliknij w ten tekst!

Skutkuje to uchyleniem prawa do bieżąco wypłacanych świadczeń z Programu „Rodzina 500+”. Ponadto osoba taka zobowiązana jest do zwrotu świadczeń, które nienależne pobrała wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

Resort rodziny przypomina też, że rozstrzygnięć w sprawach ustalenia i zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, gminny organ właściwy dokonuje w drodze decyzji administracyjnej, od której stronie przysługuje odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie i trybie wskazanym w pouczeniu otrzymanej decyzji.

Grunt pod blokiem przejmiesz bez wizyty u notariusza. Kliknij, a dowiesz się kto, jak, kiedy, za ile zamieni użytkowanie wieczyste na własność. Ponadto podstawa prawna - pełny tekst projektu ustawy

Przykład z Tomaszowa Mazowieckiego
Ponad 100 tys. zł nienależnie pobranego świadczenia 500 zł na dziecko muszą oddać za 2017 rok tomaszowianie. Tomaszowski MOPS wydał 63 decyzje na podstawie których trzeba zwrócić pieniądze.
Łącznie w 2017 roku tomaszowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który zajmuje się obsługą programu rządowego 500 Plus wydał 63 decyzje nakazujące zwrot nienależnie pobranego świadczenia. W sumie dało to do zwrotu kwotę 100 630 zł.
- Najczęstszą przyczyną wydania decyzji o zwrocie świadczeń w Tomaszowie w ramach programu 500 Plus jest zmiana sytuacji dochodowej świadczeniobiorcy - mówi Monika Kubacka, wicedyrektor MOPS. Sytuacja ta dotyczy pobierania pieniędzy na pierwsze dziecko, wówczas o przyznaniu świadczenia decyduje kryterium dochodowe. Niestety często okazuje się, że rodzice lub opiekunowie dzieci po przyznaniu świadczenia nie zgłaszają do MOPS, że podjęli pracę, otrzymali inne świadczenie (np. rentę) albo że zmienili stan małżeński, co spowodowało powiększenie się rodziny, a jednocześnie wzrost wspólnych dochodów.
Czasami to świadczeniobiorcy sami zgłaszają po jakimś czasie, że miała miejsce zmiana wysokości dochodów. Wówczas świadczenie jest przeliczane na nowo od momentu podjęcia pracy, a nie od zgłoszenia tego faktu do MOPS. Zdarza się i tak, że to pracownicy pomocy społecznej sami zauważą przy ustalaniu świadczenia na kolejny okres, że 500 zł na pierwsze dziecko nam się wcześniej nie należało. Wówczas również świadczenie zostanie przeliczone i będziemy musieli oddać nienależną część. W Tomaszowie zdarzały się również przypadki, że rodzic pobierał 500 zł na dziecko, podczas gdy ono w tym czasie przebywało w całodobowej placówce opiekuńczej lub w rodzinie zastępczej. A to jest sytuacja niedopuszczalna.

Bo pieniądze powinny trafiać tam, gdzie jest dziecko. W województwie łódzkim po kontroli okazało się, że ośrodek pomocy społecznej przelewa pieniądze na konto rodzica przebywającego w więzieniu. W żaden sposób nie mógł on opiekować się swoim dzieckiem... Jeśli już zapada decyzja o zwrocie świadczenia, zwykle MOPS przychyla się do spłaty należności w rozbiciu na raty. Świadczenie może również zostać potrącone od wypłacanych aktualnie zasiłków, do których mamy prawo. - W szczególnie uzasadnionych sytuacjach decyzja o zwrocie pieniędzy może zostać umorzona przez MOPS, i takie sytuacje się zdarzały. Wówczas jednak jest dokładnie badana sytuacja materialna tejże rodziny - mówi wicedyrektor Monika Kubacka.

PRZECZYTAJ, BO WARTO:

Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery. Cena zeszła na dalszy plan

Pracować w nadgodzinach będziesz musiał, ale nie za pieniądze – trafią one na specjalne konto

Koniec z urlopem na żądanie. Każdą zarobioną złotówką będziesz musiał podzielić się z ZUS.

Wideo

Materiał oryginalny: Rodzina 500 plus. Coraz więcej rodzin musi zwrócić pieniądze - Strefa Biznesu

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosia mama
ale co ma Pani do ludzi mających dwójkę i więcej dzieci że dostają i nie zwracają ? pracujemy z mężem świątek piątek i niedziele nie zwolniłam się z pracy (nie porzuciłam jej !) bo MAM 500+ co masz do tego że ja dostaję na drugie ? urodziłam - wychowuję - należy się , patolusem nie jestem nie przepijam pieniędzy. idą na ciuchy angielski sprzęt bo coraz większe dzieci to coraz większy wydatek , a że się moje dzieci mieszczą "wiekowo" i należy mi się wg polityki naszych rządzących to co ? mam to porzucić i unieść się honorem aby dostał taki który gnębi dzieci rodzinę żonę (lub odwrotnie jak kto woli) zastanów się droga Pani co Pani wypisuje
M
Marina
Ojciec w więzieniu - zwrot 500+. A co z dzieckiem, przecież jego potrzeby się nie zmniejszyły, ktoś się nim nadal opiekuje.
Ktoś podjął pracę - zwrot 500+. Tak jakby te pieniądze miały wystarczyć na utrzymanie opiekuna i dziecka. Ci ludzie podejmują się zazwyczaj nisko płatnych prac, żeby związać koniec z końcem. Dlaczego w tym programie nie wprowadza się zasady "złotówka za złotówkę".
Najpierw nakłaniali ludzi do składania wniosków i chełpili się statystykami a teraz stawiają im zarzut wyłudzenia! No tak - statystyki zrobiły swoje, czas odebrać zabawki.
Nikt nie ma odwagi przyznać, że program jest nieprzemyślany i niesprawiedliwy od początku.
Q
Qelle'nia
A co z zamożnymi, którzy biorą pieniądze na drugie i kolejne dzieci ?
Z
Z 500
OBIECYWALI 500 na dziecko. Dlaczego każą oddawać?
K
KukizFan
Axel springer z PO zawsze muszą czymś lud podburzać :D Teraz wymyślili nierealne zwroty.
Kiedy kuwa się w końcu skończy ta chora propaganda kłamstwa? Jak waszego Adolfa Tuska skarzą na dożywocie?!
J
Ja
Macie teraz swoje 500 plus, wszystkim powinni pozbierać ,bo sie rodzicom zaczyna w głowach przywracać
J
Ja
Macie teraz swoje 500 plus, wszystkim powinni pozbierać ,bo sie rodzicom zaczyna w głowach przywracać
Dodaj ogłoszenie