Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice zbierają podpisy pod petycją przeciwko reformie oświaty

Anna Mizera-Nowicka
Na razie podpisy zbierają w internecie. Zapowiadają jednak, że gdy o akcji zrobi się głośniej, ulotki i petycje będą też dostępne w papierze
Na razie podpisy zbierają w internecie. Zapowiadają jednak, że gdy o akcji zrobi się głośniej, ulotki i petycje będą też dostępne w papierze Przemek Świderski
Trójmiejska Inicjatywa Rodziców Zatrzymać Edukoszmar przystępuje do ofensywy. Właśnie przygotowali ulotki z informacjami o zagrożeniach, wynikających z reformy oświaty. Zawarli też sojusz z rodzicami z Krakowa, by wspólnie zbierać podpisy pod petycją przeciwko reformie.

- Nawiązaliśmy owocną współpracę z siostrzaną inicjatywą „Szkoła to nie eksperyment”. Uważamy, że aby nasz protest przeciwko złej zmianie w edukacji był skuteczny, trzeba połączyć nasze rozproszone siły - tłumaczy Anna Kacmajor, jedna z założycielek trójmiejskiej inicjatywy i mama gimnazjalisty. - Podjęliśmy decyzję, że skupimy się na zbieraniu podpisów pod petycją „STOP kumulacji roczników”. To według nas najskuteczniejsza z prawnego punktu widzenia forma protestu.

Protest nauczycieli w Gdańsku [WIDEO, NOWE ZDJĘCIA]

Anna Kacmajor tłumaczy, że chodzi o dwa roczniki uczniów - ok. 720 tys., którzy przez reformę w 2019 roku będą walczyć o 350 tys. miejsc w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych.

Zdaniem rodziców jest to niezgodne z konstytucją, ponieważ oznacza nierówny dostęp tej grupy uczniów do szkół. - Podobnie sytuację ocenił już rzecznik praw dziecka. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że z tego powodu projektowi ustawy przygląda się też rzecznik praw obywatelskich - zdradzają rodzice z Inicjatywy Zatrzymać Edukoszmar. - Ale nawet jeśli wasze dzieci nie znalazły się wśród pechowych roczników, możecie swoim podpisem wyrazić sprzeciw wobec forsowanych zmian-przekonują. I przypominają, że reforma obejmie uczniów w każdym wieku, bo oznacza likwidację gimnazjów i wydłużoną naukę w szkołach ponadpodstawowych.

Sprawdź: TOP 13 ZMIAN W EDUKACJI. Co nas czeka w szkołach od września 2017 r.

Członkowie Inicjatywy szacują, że problem podwójnego rocznika dotknie uczniów ok. miliona rodziców. Wierzą, że jeśli tylko oni podpiszą się pod petycją, to ich inicjatywa może być równie skuteczna jak akcja „Ratujmy Maluchy” małżeństwa Elbanowskich.

Tymczasem zarówno minister edukacji, jak i premier RP stoją na stanowisku, że z reformy się nie wycofają. Planują, by jeszcze w grudniu prezydent złożył podpisy pod ustawami w tej sprawie.


[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki