Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ROD coraz popularniejsze i coraz droższe. Szał na działki! Ile kosztuje rodzinny ogródek działkowy?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Rodzinne Ogródki Działkowe w czasie pandemii stały się bardzo pożądanym towarem. Wiele osób się nimi zainteresowało, co wpłynęło na znaczący wzrost cen, ale i na to, że ich liczba w Poznaniu jest niewystarczająca.
Rodzinne Ogródki Działkowe w czasie pandemii stały się bardzo pożądanym towarem. Wiele osób się nimi zainteresowało, co wpłynęło na znaczący wzrost cen, ale i na to, że ich liczba w Poznaniu jest niewystarczająca. Łukasz Gdak/materiał ilustracyjny
Rodzinne Ogródki Działkowe w czasie pandemii stały się bardzo pożądanym towarem. Wiele osób się nimi zainteresowało, co wpłynęło na znaczący wzrost cen, ale i na to, że ich liczba w Poznaniu jest już niewystarczająca.

Przez wiele lat Rodzinne Ogródki Działkowe stanowiły marzenie wielu Polaków. Posiadanie własnej działki pozwalało nie tylko na uprawę warzyw i owoców, ale było też miejscem idealnym na weekendowy odpoczynek czy spędzenie wakacji całą rodziną za niewielki koszt. Jeszcze kilka lat temu zainteresowanie ROD było znacznie mniejsze, jednak pandemia odwróciła tę sytuację, sprawiając, że znów stały się towarem pożądanym.

Taki trend wciąż się utrzymuje, co wpłynęło m.in. na wzrost ceny działki. Przeglądając ogłoszenia sprzedaży w Poznaniu i okolicach, można się natknąć zarówno na takie za 35 tys. zł, jak i za takie za 300 tys. zł. Na końcową kwotę wpływa np. wielkość działki, samego domku i jego wyposażenie oraz jakość zagospodarowanego terenu.

Rodzinne Ogródki Działkowe, choć zyskały w ostatnim czasie na popularności, niektórym wciąż kojarzą się z pracą przy warzywnych i owocowych grządkach. Coraz więcej jednak takich miejsc jest luksusowa. Sprawdziliśmy najciekawsze ogłoszenia sprzedaży ogródków działkowych w Poznaniu i okolicach dostępne na portalu olx.pl i prezentujemy te, które są naprawdę wysokiej klasy. Najtańsze z nich kosztują około 100 tysięcy złotych!Pełna oferta:Zobacz więcej ogródków działkowych na sprzedaż --->

Niesamowite ogródki działkowe w Poznaniu i okolicach. Najtań...

Pomimo wysokich cen nie brakuje chętnych na ich zakup. Co więcej, jak podkreśla Zdzisław Śliwa, prezes okręgowego zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu, zapotrzebowanie i zainteresowanie faktycznie jest duże, ale problem polega też na tym, że, przynajmniej w Poznaniu, brakuje wolnych ogródków.

Cały czas mówimy, by coś w tej sprawie zrobić. Władze Miasta z kolei zapewniają, że jest nadzieja na pojawienie się czegoś nowego. Byłaby to dobra wiadomość, bo są one zwyczajnie potrzebne, zwłaszcza na osiedlach takich jak np. Naramowice

– mówi Śliwa.

Co więcej, jak wyjaśnia, na zakup działki decydują się coraz częściej młodzi ludzie. Wśród trendów można też zauważyć powrót do wykorzystywania jej gruntu na uprawę ekologicznych warzyw i owoców, a nie tylko na teren stricte wypoczynkowy:

Cieszy nas, że odchodzi się od tego czystorekreacyjnego systemu wykorzystania działki na rzecz produkcji zdrowej żywności. Ceny w sklepach są coraz wyższe, a tak można mieć i dobrej jakości produkty, i ruch dla zdrowia podczas pracy przy ich sadzeniu, pielęgnacji.

O trwającym zainteresowaniu tymi miejscami świadczy też pomoc finansowa, którą przewiduje w najbliższym czasie rząd. Jak ogłosił Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” zostanie przeznaczone 50 milionów złotych dla ROD, m.in. na zwiększenie terenów zieleni czy działania ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza.

Działkowicze już niedługo będą mogli składać wnioski. Nabór ma ruszyć jeszcze w maju. Przyjmowaniem wniosków i operacyjną stroną programu zajmie się Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Ubiegając się o grant, nie jest wymagany wkład własny.

Mamy różne źródła dofinansowania, ale każde wsparcie jest cenne. Działkowicze to nadal w dużej mierze emeryci, renciści, ludzie na dorobku, którzy nie mają wielkich pieniędzy. Bez pomocy z zewnątrz byłoby ciężko coś zbudować

– zaznacza Śliwa.

Dodaje:

Zależy nam, by ROD były przyjazne, służyły wypoczynkowi i cały czas podnosiły swój standard. Już teraz przygotowujemy ogródki działkowe, by mogły wystąpić o granty. Sama idea jest ciekawa, bo wiąże się z poprawą warunków, dbaniem o zieleń i klimat. Daje to szanse na zrealizowanie wielu celów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki