Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Przy pomniku Golgoty Wschodu w Gdańsku oddano hołd pomordowanym

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Obchody 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej przy pomniku Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku
Obchody 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej przy pomniku Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku Karolina Misztal
Udostępnij:
W Gdańsku przy pomniku Golgoty Wschodu uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 roku w lasach w Katyniu, Charkowie oraz innych miejscach na terenie Związku Radzieckiego, NKWD rozstrzelało niemal 22 tys. Polaków, spośród których ok. 10 tys. stanowili żołnierze. 13.04.1940 roku niemieckie radio poinformowało o znalezieniu masowych mogił polskich obywateli. - W tym trudnym czasie tym bardziej ważne jest dla nas, że możemy dziś uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani - mówiła Hanna Śliwa-Wielesiuk, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku.

Tegoroczne obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej ponownie były kameralne. Przy pomniku Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim zebrali się członkowie Rodzin Katyńskich, przedstawiciele władz samorządowych oraz żołnierze.

Jako pierwsza głos zabrała Hanna Śliwa-Wielesiuk - prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku.

- Dziękuję, że mogliśmy się tu znowu spotkać z okazji 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W tym trudnym czasie tym bardziej ważne jest dla nas, że możemy dziś uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani. Więźniów Sowietów, którzy we wrześniu 1939 roku zostali aresztowani, a potem zostali zamordowani strzałem w tył głowy. Dla nas to smutna rocznica. Była to polska inteligencja, a zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Nie mieli żadnej winy - mówiła przedstawicielka Rodzin Katyńskich.

Hanna Śliwa-Wielesiuk mówiła, ze powodów epidemicznych członkowie Rodzin Katyńskich nie mogą w tym roku prowadzić prelekcji w szkołach. Z tych samych względów w grudniu nie mogło odbyć się spotkanie opłatkowe Rodzin Katyńskich w Gdańsku, więc to 13.04.2021 wręczyła okolicznościowe medale Radzie Miasta Gdańska - na ręce przewodniczącej Agnieszki Owczarczak - oraz Garnizonowi Gdańskiemu. Poprowadziła też modlitwę.

- Katyń w ofierze krwi, jaką ponieśli polscy obywatele w okresie II wojny światowej, jest jedną z najtragiczniejszych kart w naszej historii. Katyń to słowo symbol. Pod tym zbiorczym określeniem kryje się zatajony przed światem mord na 22 tys. jeńców wojskowych, na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej. Polakach, ale też Żydach, Białorusinach i Litwinach. Ta zbrodnia na rozkaz Stalina przeraża swoją masowością. Niemniej porusza ukrywanie prawdy, bo kłamstwo katyńskie było częścią zbrodni na pamięci - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent wspomniała o pamięci o Katyniu, którą podtrzymywano w okresie PRL-u, kiedy władza ukrywała tę prawdę. Przypomniała działania Ruchu Młodej Polski, którego członkowie malowali na murach napisy "Katyń" oraz "Katyń pomścimy". Wśród nich był Arkadiusz "Aram" Rybicki, który 10.04.2010** zginął w katastrofie smoleńskiej, w locie, którego członkowie mieli oddać hołd w Katyniu ofiarom tragedii w jej 70. rocznicę.

- Nie mogę w tym miejscu nie wymienić absolwentów mojej szkoły, III LO w Gdańsku, ale też przedstawicieli Ruchu Młodej Polski. Chcę wymienić Arama Rybickiego, który zginął 11 lat temu w drodze do Katynia. Chcę wymienić przedstawicieli różnych stowarzyszeń, takich jak Rodzina Katyńska. To dzięki wam ta pamięć trwa - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Spotykamy się po to, by pamięć trwała, by nie kłamać więcej. Bo prawda w życiu publicznym zawsze wyjdzie na jaw, czego przykładem jest Zbrodnia Katyńska. Po to też powstało Muzeum II Wojny Światowej. Jednym z jego przesłań jest to, że każda zbrodnia zostanie odkryta. Pozwólcie państwo, że przytoczę słowa Zbigniewa Herberta, którego słowa są w sali katyńskiej Muzeum II Wojny Światowej:

"Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie

[...]
tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów
"

Głos zabrał też Grzegorz Grzelak, wiceprzewodniczący sejmiku województwa pomorskiego.

- Dziękuję, że pani prezydent wspomniała przy tej okazji o środowisku Ruchu Młodej Polski. Właśnie z Aramem Rybickim tworzyliśmy to środowisko młodzieży, środowisko patriotyczne, narodowe i antykomunistyczne. Katyń miał dla nas szczególne znaczenie jako symbol i element naszej formacji. To nie była tylko kwestia myśli, ale też czynu. Razem z Aramem malowałem na murach słowo "Katyń" czarną farbą. Państwo jako Rodziny Katyńskie przypominaliście o tej pamięci mojemu pokoleniu, ale też temu pokoleniu, które tworzą Ola czy Piotrek (Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, syn radnego Grzegorza Grzelaka - red.). Ja jestem z pokolenia Zbyszka Dulkiewicza i Izy Dulkiewicz i widzę, że ta pałeczka pamięci jest przekazywana dalej - mówił Grzegorz Grzelak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie