MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica Zbrodni Katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem. Koncert w Radiu Gdańsk [04.04.2020]

OZ
Dwie 70-minutowe płyty to zbiór reportaży oraz dokumentów, dedykowanych pamięci rodaków, którzy zginęli za wolną Polskę w 1940 i 2010 roku.
Dwie 70-minutowe płyty to zbiór reportaży oraz dokumentów, dedykowanych pamięci rodaków, którzy zginęli za wolną Polskę w 1940 i 2010 roku. mat. prasowe
Rocznica Zbrodni Katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem. W sobotę 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk.

Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty „#Pamięć. Katyń 1940/Smoleńsk 2010” – to wydarzenia przygotowane przez Radio Gdańsk w celu uczczenia pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej i tragedii smoleńskiej.

W kwietniu przypada odpowiednio 80. i 10. rocznica tych tragicznych wydarzeń. Koncert i promocja płyty będą miały miejsce już w sobotę 4 kwietnia, o godz. 19 w studiu koncertowym im. Janusza Hajduna. Ze względów bezpieczeństwa koncert będzie zamknięty dla publiczności, ale będzie go można wysłuchać na antenie Radia Gdańsk lub obejrzeć za pośrednictwem strony internetowej rozgłośni.

– 10 kwietnia to dla Polski bardzo bolesna rocznica. Tego dnia w 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Mackiewicz-Kaczyńską, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, politycy, urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego, duchowni, działacze społeczni. Przedstawiciele elity państwa polskiego reprezentujący wszystkie opcje ideowe i polityczne. Zginęli na służbie, chcąc oddać hołd tysiącom polskich oficerów, żołnierzy i policjantów zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku w ramach Zbrodni Katyńskiej. Zginęli, ponieważ żywa była w nich narodowa pamięć. Pielęgnowanie tej pamięci jest również obowiązkiem nas wszystkich, w tym mediów narodowych realizujących misję publiczną. Katyń 1940 i Smoleńsk 2010. Te dwie daty zostały połączone daniną polskiej krwi na „nieludzkiej ziemi”. W ich 80. i 10. rocznicę zapraszamy do wspólnego wysłuchania koncertu – wyjątkowego, muzycznego memento i hołdu dla tych, którzy zginęli – mówi prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki.

Koncert w radiu Gdańsk. Utwory Chopina i Paderewskiego zagra Szymon Nehring

W studio koncertowym im. Janusza Hajduna w Gdańsku utwory Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego wykona Szymon Nehring, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz zwycięzca XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie.

Krótką refleksję historyczną przedstawią Adam Chmielecki, prezes zarządu Radia Gdańsk oraz dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Całość poprowadzi dyrektor artystyczny Radia Gdańsk Konrad Mielnik.

Na płytach zbiór reportaży oraz dokumentów

Po koncercie w specjalnej audycji zostaną zaprezentowane fragmenty pamiątkowego wydawnictwa opartego na audycjach archiwalnych Radia Gdańsk. Dwie 70-minutowe płyty to fascynujący zbiór reportaży oraz dokumentów, dedykowanych pamięci rodaków, którzy zginęli za wolną Polskę w 1940 i 2010 roku. W niezwykły sposób, słowami bliskich i przyjaciół nagranymi przed dziesięciu laty, rozgłośnia przypomni ludzi związanych z Pomorzem: Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i małżonkę prezydenta Marię Mackiewicz-Kaczyńską, Przemysława Gosiewskiego, Izabelę Jarugę-Nowacką, admirała Andrzeja Karwetę, Macieja Płażyńskiego, Arkadiusza Rybickiego, Leszka Solskiego, Annę Walentynowicz.

Przypomnimy ich idee oraz zaangażowanie w sprawy międzynarodowe, polskie i pomorskie. Wskażemy zagadnienia życia politycznego i społecznego, którym poświęcali czas i uwagę. Spróbujemy spojrzeć na ich życie i dokonania, jak na źródło, z którego nadal możemy czerpać - podaje Radio Gdańsk.

Pierwsza płyta poświęcona jest wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem. Na drugim krążku zebrano audycje poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu, przygotowane i emitowane przez Radio Gdańsk w 2018 roku w ramach cyklu „Lech Kaczyński – Zainspirowany Niepodległością”. W poszczególnych audycjach prezydenta wspominają jego przyjaciele i współpracownicy: Anna Fotyga, Maciej Łopiński i Krzysztof Wyszkowski.

Organizatorem koncertu i wydawcą płyty „#Pamięć. Katyń 1940/Smoleńsk 2010” jest Radio Gdańsk.

Koncert i prezentacja płyty transmitowane będą na antenie Radia Gdańsk oraz w internecie na stronie www.radiogdansk.pl w zakładce „Słuchaj”. Streaming wideo z koncertu będzie prowadzony na żywo na stronie internetowej rozgłośni oraz na kanale Radia Gdańsk w serwisie YouTube.

W związku ze stanem epidemii koncert oraz promocja płyty odbędą się bez udziału publiczności. Nie możemy spotkać się w studio, ale możemy razem pamiętać. Możemy wspólnie oddać cześć ludziom, którzy do końca reprezentowali zasadę miłości Ojczyzny i poświęcili życie, służąc niepodległej Polsce. Bądźmy razem – zaprasza Adam Chmielecki. – W obecnej sytuacji koncert bez udziału publiczności nabiera dodatkowej symboliki. W wyniku zamordowania polskich oficerów i żołnierzy w ramach Zbrodni Katyńskiej w tysiącach polskich domów zapanowała pustka. Zginęli ojcowie, mężowie, synowie, bracia. Także w przypadku katastrofy pod Smoleńskiem jedną z najbardziej symbolicznych ilustracji tej tragedii pozostaje zdjęcie pustych krzeseł na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu – dodaje prezes Radia Gdańsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki