Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w Gdyni [zdjęcia]

Lechosław Dzierżak
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Gdyni
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Gdyni Lechosław Dzierżak
W 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyła się uroczysta Msza Święta w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowa 2 w Gdyni.

Po mszy uczennice V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni przedstawiły wydarzenia związane ze stanem wojennym wraz z cytatami osób żyjących w tamtych latach. Po zakończeniu słowno-wokalnego przedstawienia uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego mieszczący się u zbiegu ulic Pułaskiego i Świętojańskiej. Na czole pochodu niesione były sztandary związków zawodowych oraz biało-czerwona flaga.

- Komunistyczna władza nie mogła pogodzić się z tym, że chcemy czuć się gospodarzami we własnym kraju i własnym domu, że Polacy zamarzyli o wolności. 13 grudnia, 36 lat temu, wbrew prawu, nawet wbrew komunistycznemu prawu, wprowadzono stan wojenny, internowano ludzi, strzelano do młodych polaków na ulicach polskich miast, więziono, skrytobójczo mordowano tych którzy mieli odwagę upomnieć się o wolność i niepodległość – przypomina Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni. - Dajemy w Gdyni świadectwo naszej pamięci, pamięci która jest zobowiązaniem, bo już bardzo długo czekamy na rachunki sprawiedliwości. W najbliższą sobotę, 16 grudnia, pochowamy na gdyńskiej ziemi trzech komandorów, którzy zostali skrytobójczo zamordowani w sfingowanym procesie sądowym. Po 65 latach spoczną w końcu w kwaterze pamięci. Do dzisiaj nie doczekaliśmy osądzenia sprawców stanu wojennego, tak jak Gdynia nie doczekała osądzenia sprawców zbrodni Grudnia '70. To także wymiar pamięci, która zobowiązuje nas do tego byśmy co roku byli tutaj razem i pamiętali – mówił podczas uroczystości pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego w Gdyni.


Stan wojenny - zbrodnie bez kary [wideo, archiwalne zdjęcia IPN]

"Pogrzebani nocą" - książka o ofiarach grudnia '70


Rozmowa z autorami o powstawaniu książki "Pogrzebani nocą":

(wideo: Piotr Hukało, rozmowę poprowadził Jarosław Zalesiński z "Dziennika Bałtyckiego")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki