Rezerwa w kredycie hipotecznym – dlaczego jest tak istotna?

Materiał informacyjny mFinanse
Udostępnij:
Budowa domu to projekt, który realizujemy przez wiele miesięcy. Często od momentu wbicia pierwszej łopaty na budowie do wprowadzenia się do nowego domostwa mijają nawet dwa lata. Jeżeli budowę domu finansujemy ze środków z kredytu hipotecznego, warto wziąć pod uwagę, że w ciągu tego czasu ceny materiałów lub robocizny mogą się zmienić. Jak się do tego przygotować na etapie składania wniosku kredytowego? Podpowiadają eksperci mFinanse.

Przygotowanie do budowy – o czym pamiętać?

Jeszcze w 2019 roku inwestorzy decydujący się na budowę domu musieli być przygotowani, według danych GUS, na koszt rzędu ok. 4,6 tys. zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W 2021 roku te koszty wzrosły do 5-6 tys. za metr. Jak w sytuacji zmieniających się cen dobrze zaplanować koszty budowy?

Eksperci mFinanse podkreślają, że kluczowe jest przygotowanie szczegółowego kosztorysu budowy. Jeżeli wnioskujemy do banku o kredyt hipoteczny najczęściej będziemy mogli skorzystać z gotowych wzorów takich kosztorysów, które musimy wypełnić. Warto skorzystać przy jego uzupełnianiu ze wsparcia eksperta kredytowego, szczególnie jeżeli składamy wnioski do kilku banków. Warto także zasięgnąć wiedzy na temat rzeczywistych kosztów materiałów budowlanych u kierownika budowy.

Już na tym etapie ważne jest zaplanowanie rezerwy. Dlaczego? Na etapie przygotowywania kosztorysu opieramy się o aktualne ceny materiałów budowlanych czy koszty ekip budowlanych. Co, jeżeli w trakcie budowy te koszty wzrosną? W takim wypadku będziemy musieli wnioskować o zwiększenie kwoty kredytu, co skutkuje dodatkowymi formalnościami. Przewidując takie wahania cen należy w kosztorysie zaplanować 10-20% nadwyżki.

Planowanie dodatkowych środków w kredycie nie oznacza, że musimy z nich skorzystać. Wśród ofert banków znajdziemy i takie, w których instytucja finansująca pozwala na rezygnację z ostatniej transzy kredytu albo nadpłatę kredytu środkami, które pozostały nam z niewykorzystanej rezerwy.

Etapy budowy – co obejmują?

Przygotowanie kosztorysu i określenie kolejnych etapów budowy pozwala na określenie, kiedy bank będzie przelewał kolejne transze naszego kredytu.

Często spotykany jest podział prac budowlanych na sześć etapów:

  • Etap pierwszy – to stan zerowy, kiedy prowadzimy prace ziemne oraz wylewamy fundamenty
  • Etap drugi – w którym nasz dom można określić jako „stan surowy otwarty”, czyli budowane są ściany konstrukcyjne, stropy, ścianki działowe
  • Etap trzeci – oznacza doprowadzenie domu do „stanu surowego zamkniętego”, czyli uwzględnia konstrukcję dachu oraz stolarkę okienną i drzwiową
  • Etap czwarty – w ramach którego powstają wszystkie instalacje np. wodna, kanalizacyjna, gazowa, elektryczna
  • Etap piąty – to czas na wykończenie wnętrza, czyli montaż schodów, tynki wewnętrzne, układanie podłóg, roboty malarskie
  • Etap szósty – który nie jest już zasadniczo związany z samą budową domu i obejmuje np. prace nad ogrodzeniem czy ogrodem

Kredyt hipoteczny na budowę domu nie musi być wypłacany w sześciu transzach. Najczęściej dzieje się to w podziale na trzy lub cztery transze. Wypłata kolejnej z nich uzależniona jest od udokumentowania, zgodnie z wymogami banku, aktualnego stanu prac budowlanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Dodaj ogłoszenie