Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w urzędach opóźni się. Elektroniczny obieg dokumentów od marca 2015 r.

Jacek Wierciński
Na PGE Arenie w Gdańsku ślubu Indze i Konradowi w czerwcu 2013 r. udzielił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Od marca ceremonię w nietypowym miejscu będzie mógł mieć każdy... o ile zapłaci 1 tys. zł
Na PGE Arenie w Gdańsku ślubu Indze i Konradowi w czerwcu 2013 r. udzielił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Od marca ceremonię w nietypowym miejscu będzie mógł mieć każdy... o ile zapłaci 1 tys. zł T.Bołt/archiwum DB
Skończy się "pańszczyźniane" przypisanie do urzędu, a ślubu udzielą w nietypowym miejscu. Prezydent podpisał nowe regulacje prawne, ale wejdą w życie z poślizgiem.

"Źródło" - taką nazwę nosi aplikacja, która ma ułatwić życie obywatelom, wprowadzając elektroniczny obieg dokumentów, łączący rejestr dowodów osobistych, PESEL i stanu cywilnego. Program jest jedną z szeregu zmian wprowadzanych w ramach pakietu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ale uruchamiany będzie stopniowo, więc na jego ostateczny kształt przyjdzie poczekać.

- Elektroniczny rejestr w praktyce oznacza "odmiejscowienie" załatwiania spraw. Dotąd otrzymanie np. odpisu aktu urodzenia wymagało najczęściej wyjazdu do rodzinnej gminy - tłumaczy Grażyna Kotecka, kierownik USC w Gdańsku. - Po wprowadzeniu zmian, kiedy dokument znajdzie się w systemie, będzie go można otrzymać w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego na terenie kraju. Również żeby zawrzeć małżeństwo np. w Krakowie, chętni będą mogli zarejestrować się w Gdańsku, a wszystkie informacje zostaną za pośrednictwem systemu przekazane do odpowiedniej placówki - dodaje.

Podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego pakiet ustaw reformujących administrację obowiązywać miał od 1 stycznia. Dziś jednak wiadomo, że zmiany obowiązywać zaczną 1 marca, a kolejne pół roku potrwać może "okres przejściowy", kiedy urzędy pracować będą równolegle na starych i nowych zasadach.

Do elektronicznego systemu przeniesione musi zostać ok. 38 milionów dokumentów - dziś papierowych.

Reforma ślubów

To niejedyna zmiana, na którą poczekamy do marca. Dotąd poza Urzędem Stanu Cywilnego małżeństwa były zawierane, kiedy pojawiała się "uzasadniona przyczyna", jak np. np. niepełnosprawność, pobyt w szpitalu czy w zakładzie karnym.

- Teraz decyzja będzie zależała od młodych. Jeśli ze względów osobistych będą zainteresowani ślubem w niecodziennej scenerii będzie to możliwe - mówi Grażyna Kotecka.

Zaznacza jednak, że tysiąc złotych - bo taką opłatę ustawodawca przewidział na opłatę za ślub poza USC - nie będzie oznaczało, że małżeństwo będzie można zawrzeć wszędzie. I dodaje: - Wybrane miejsce zostanie wcześniej odwiedzone przez kierownika urzędu, który oceni, czy jest odpowiednie, np. wyizolowane, godne, niezagrażające życiu i zdrowiu uczestników ceremonii.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki