Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w taxi. Przepisy ustawy zwanej "lex Uber" wkrótce wejdą w życie. Co zmienią w przejazdach taksówkami? [23.06.2019]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Choć nowa ustawa ogranicza ona niekontrolowaną działalność przewozową przez pojazdy Uber, mocno przeciwko niej protestowali licencjonowani taksówkarze, przeciwni głównie upowszechnieniu aplikacji mobilnych w przewozie osób.
Choć nowa ustawa ogranicza ona niekontrolowaną działalność przewozową przez pojazdy Uber, mocno przeciwko niej protestowali licencjonowani taksówkarze, przeciwni głównie upowszechnieniu aplikacji mobilnych w przewozie osób. Marek Szawdyn / Polska Press
Ustawa, choć wzbudzała duże kontrowersje i protesty,wkrótce stanie się obowiązującym prawem. W nocy z 16 na 17 maja br. Sejm ostatecznie uchwalił ustawę regulującą działalność taksówek w Polsce, popularnie zwaną "lex Uber". Choć ogranicza ona niekontrolowaną działalność przewozową przez pojazdy Uber, mocno przeciwko niej protestowali licencjonowani taksówkarze, przeciwni głównie upowszechnieniu aplikacji mobilnych w przewozie osób.

Uchwalona 16 maja przez Sejm ustawa dotyczy określenia jednakowych wymogów i warunków do równej konkurencji dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą związaną z pośrednictwem przy przewozie osób samochodami osobowymi i taksówkami, co ma sprzyjać uczciwej konkurencji wśród przewoźników, a także zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerom oraz skuteczniejszej kontroli prawidłowości wykonywania działalności gospodarczej przez pośredników i kontroli podmiotów z nimi współpracujących.

Rząd chce kontrolować samozatrudnionych i odbierać im prawo do bycia przedsiębiorcą. Zwłaszcza tym, którzy płacą preferencyjne składki ZUS i stosują podatek liniowy. Co się stanie wówczas? Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

- Ustawa zakłada stworzenie jasnych i równych warunków funkcjonowania rynku przewozu osób samochodami osobowymi i taksówkami, opartych na jednakowych zasadach wykonywania zawodu przewoźnika. Nowelizacja wprowadza także pośrednictwo przy przewozie osób, co istotnie powinno przyczynić się do uczciwej konkurencji w branży przewozowej – powiedział minister infrastruktur Andrzej Adamczyk.

Czy pracodawca może Cię kontrolować podczas zwolnienia lekarskiego? A jeśli stwierdzi nadużycie musi informować ZUS? Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz odpowiedzi na te pytania

Aplikacja zamiast taksometru i kasy

Ponadto przewidziano także możliwość stosowania aplikacji mobilnej jako alternatywnego urządzenia służącego do naliczania opłaty wobec obecnie stosowanego taksometru i kasy fiskalnej. Ma to dotyczyć taksówkarzy oraz okazjonalnego przewozu osób pojazdem samochodowym (przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą). Stosowanie aplikacji mobilnej będzie możliwe, gdy minister do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrami od spraw: transportu i finansów, określi w rozporządzeniu minimalne wymagania funkcjonalne dla aplikacji mobilnej oraz zabezpieczenia danych przez nią gromadzonych (mając na uwadze konieczność prawidłowego naliczania opłat za przewóz osób).

Rząd chce kontrolować samozatrudnionych i odbierać im prawo do bycia przedsiębiorcą. Zwłaszcza tym, którzy płacą preferencyjne składki ZUS i stosują podatek liniowy. Co się stanie wówczas? Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

Zaproponowano również istotne ułatwienia dla osób rozpoczynających działalność związaną z przewozem osób. Przedsiębiorca ubiegający się o licencję na samochód osobowy i pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą nie będzie musiał wykazywać zabezpieczenia finansowego w wysokości 9 000 euro na pierwszy pojazd oraz 5 000 euro na każdy kolejny.

Rozwiązanie to znacznie ułatwi dostęp do rynku przedsiębiorcom zainteresowanym rozpoczęciem działalności przewozowej. Obniżone zostaną opłaty za uzyskanie licencji na samochód osobowy oraz pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – do poziomu opłat za udzielenie licencji na wykonywanie przewozu osób taksówką w Warszawie.

Szukasz sposobu na bezpieczne ulokowanie pieniędzy z zyskiem? W czerwco jest wyjątkowa okazja: łatwe do nabycia i zbycia w razie potrzeby dziesięciomiesięczne obligacje skarbowe, które stanowią też los na loterii ministra finansów. Kliknij w ten tekst i sprawdź!

Bez egzaminu ze znajomości miasta

W przewozach taksówkami zostanie zniesiona możliwość wprowadzenia – przez radę gminy liczącej powyżej 100 tys. osób – obowiązku szkolenia oraz egzaminu z topografii miejscowości i znajomości przepisów prawa miejscowego dla przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewozy lub kierowcy przez niego zatrudnionego. Regulacje takie ułatwią dostęp do zawodu taksówkarza. W przypadku zmiany taksówki (na którą wydano licencję) na inny pojazd – wystarczy zmiana licencji. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie musiał występować o nowy dokument, co zmniejszy formalności i obniży koszty takiej operacji.

Pierwotnie ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw została uchwalona przez Sejm 26 kwietnia, ale w związku z poprawkami Senatu ponowne, ostateczne jej uchwalenie nastąpiło 16 maja. Teraz ustawę czeka jeszcze podpis prezydenta i druk w dzienniku ustaw. Jedno i drugie powinno być już formalnością. Większość zmian w prawie przewidzianych tą ustawą wejdzie w życie z początkiem 2020 r.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Pracujący na zlecenie czy umowę o dzieło dostaną od nowego roku mniej na rękę? Rząd planuje ozusować wszystkie bez wyjątku umowy. Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewolucja w taxi. Przepisy ustawy zwanej "lex Uber" wkrótce wejdą w życie. Co zmienią w przejazdach taksówkami? [23.06.2019] - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki