Rewolucja w szkołach. Legitymacja szkolna jak dowód osobisty. Plastikowe legitymacje od września 2018. WZORY LEGITYMACJI

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Zaktualizowano 
Wzory nowych e-legitymacji szkolnych.E-legitymacja szkolna dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży. AWERS Materiały prasowe
Już od września 2018 r. szkoły będą mogły wydawać uczniom nowe e-legitymacje w postaci plastikowych kart, podobne w formacie do dowodów osobistych. W dodatku będzie można na nich zakodować zniżki np. na komunikację publiczną lub prawo do darmowego podróżowania np. w przypadku dzieci do lat 16 mieszkających na terenie Śląsko-Zagłębiowskiej Aglomeracji.

Rewolucja w szkolnych legitymacjach to jedna ze zmian wprowadzonych w podpisanym 26 kwietnia 2018 r. rozporządzeniu dotyczącym świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, już od września 2018 r., szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach – odpowiednio legitymacje szkolne oraz legitymacje przedszkolne w postaci papierowej (jak dotychczas) lub e-legitymacji szkolnych lub e-legitymacji przedszkolnych. Czyli od danej szkoły będzie zależeć to, czy uczniowie dostaną we wrześniu 2018 r. zwykłą, papierową legitymację szkolną, czy nowoczesną plastikową e-legitymację.

Nowa e-legitymacja daje wiele możliwości. Na rewersie jej wzoru znalazło się pole umożliwiające nadruk – w procesie personalizacji karty – numeru układu elektronicznego. Możliwe będzie również kodowanie na e-legitymacji dodatkowych usług wynikających z działalności statutowej szkoły oraz ulg związanych z przejazdami środkami publicznego transportu. O rodzaju usług kodowanych na e-legitymacji szkolnej będzie decydował dyrektor szkoły za zgodą rodziców lub pełnoletnich uczniów.

W przypadku uczniów do 16. roku życia, mieszkających na terenie Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, na e-legitymacji szkolnej mogłoby być zapisane prawo do bezpłatnego podróżowania komunikacją miejską po metropolii, czyli uczniowie nie musieliby wyrabiać karty ŚKUP.

Znane są już wzory nowych e-legitymacji, opracowane przy współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Najważniejsze zmiany zaproponowane w rozporządzeniu dotyczącym świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych:

 • Nowe przepisy odnoszące się do procedury uwierzytelniania świadectw, indeksów, aneksów, dyplomów i zaświadczeń oraz wydawania apostille do tych dokumentów.
 • Nowy wzór świadectwa dojrzałości.
 • Możliwość wydawania uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach, odpowiednio legitymacji szkolnych oraz legitymacji przedszkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub w postaci plastikowej karty (e-legitymacje).
 • Doprecyzowanie przepisów odnoszących się do zabezpieczeń druków świadectw, dyplomów i zaświadczeń w zakresie odnoszącym się do oznakowania literowego i cyfrowego świadectw dojrzałości, aneksu do świadectw dojrzałości oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego.
 • Wprowadzenie zmiany w odniesieniu do świadectw szkolnych szkoły z językiem nauczania mniejszości narodowej, etnicznej lub językiem regionalnym.
 • Określenie, zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego, jaką adnotację o poziomie nauczania języka obcego nowożytnego umieszcza się na świadectwach szkolnych i arkuszach ocen.
 • Wprowadzenie na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły kategorii: „Inne zajęcia”; ta część świadectwa została przeznaczona na wpisanie zajęć wychowania do życia w rodzinie oraz innych zajęć organizowanych przez szkołę.

W rozporządzeniu określono nowe wzory m.in.:

 • świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły dla uczniów: 8–letniej szkoły podstawowej, 4–letniego liceum ogólnokształcącego, 5– letniego technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia, szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy i szkoły policealnej;
 • indeksów dla słuchaczy szkół dla dorosłych oraz szkół policealnych;
 • arkuszy ocen dla: uczniów szkoły podstawowej (także dla uczniów klas VII-VII szkoły podstawowej), uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi uczęszczających do szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, uczniów 4–letniego liceum ogólnokształcącego, uczniów 5–letniego technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia, uczniów szkoły policealnej oraz słuchaczy szkół dla dorosłych;
 • zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty (wzór druku nr 54 będzie obowiązywał w latach szkolnych 2018/2019 – 2020/2021, a wzór druku nr 55 od roku szkolnego 2021/2022), zaświadczenia o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, zaświadczenia o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły II stopnia i świadectwa dojrzałości.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w szkołach. Legitymacja szkolna jak dowód osobisty. Plastikowe legitymacje od września 2018. WZORY LEGITYMACJI - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jolka

U mnie w firmie też weszły takie plastikowe karty. Ja akurat byłam odpowiedzialna za zamówienie ich dla pracowników. Cały projekt i zamowienie zrobiła nam firma cardon i teraz każdy pracownik ma swoją kartę dzięki której wchodzi sobie do firmy.

m
miko

plastikowe karty są świetne ! my używamy te z cardona i chwalimy sobie bo są naprawdę profesjonalne i co najważniejsze, mają dużo lepsze zastsowanie

N
Nie nasz się a pleciesz

stąd jego imię i nazwisko są na legitymacji. Sekretarka, sprzątaczki, kucharki, woźny i nauczyciele są jedynie pracownikami szkoły i podwładnymi dyrektora.

G
Gość

Zobaczcie jak bezmyślnie i fałszywie opatrzono symbolami projekt legitymacji:
1/ cyrkiel to symbol masonów i komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej; może też - oczywiście - być symbolem matematyki (dokładniej: geometrii);
2/ mikroskop to symbol nauk przyrodniczych (biologia, fizyka, chemia), często biotechnologii.
W rzeczywistości jednak w polskiej szkole króluje inny przedmiot - tzw. język polski, czyli w praktyce literaturoznawstwo z elementami językoznawstwa (5 godzin tygodniowo w klasach IV-VIII szkoły podstawowej). Kolejne dwa (matematyka i WF) obejmują po 4 godziny tygodniowo).
Na nowej legitymacji powinna pojawić się zatem książka (symbol czytelnictwa, bo o to chodzi na lekcjach języka polskiego), niekojarzący się masonerią symbol matematyki (np. pierwiastek) oraz któryś z symboli dyscyplin sportowych (np. biegacz) i wszystko będzie zgodnie z prawdą.
Cyrkiel jest z pewnością kulturowo i historycznie niezasadny, zaś mikroskop fałszywie wskazuje na nieistniejący w polskiej szkole priorytet (słuszny np. w technologicznym USA, ale nie w literaturoznawczej Polsce).

G
Ginter

Może jeszcze obwód w biuście pani sekretarki... Paranoja!

Dodaj ogłoszenie