reklama

Rewolucja technologiczna w gdyńskim szpitalu. Uruchomiono nowoczesny mammograf - pozwoli lepiej diagnozować dzięki najnowszej technologii

Piotr Kallalas
Zakład Diagnostyki Obrazowej gdyńskiego Szpitala Morskiego im. PCK właśnie wzbogacił się o jeden z najnowocześniejszych aparatów mammograficznych. Sprzęt zwiększy możliwości diagnostyczne w przypadku prowadzonych przez jednostkę badań piersi.

W piątek, 15 czerwca w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej gdyńskiego Szpitala Morskiego odbyło się uroczyste uruchomienie nowego aparatu do wykonywania mammografii. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz szpitala, a także samorządu województwa pomorskiego.

- Jest to mammograf w pełni cyfrowy. Dotychczas pracowaliśmy na aparacie analogowym, a teraz przechodzimy na zupełnie inną technologię. Oznacza to poprawę jakości i rozdzielczości obrazowania, czyli czułości i specyficzności rozpoznań, a to z kolei przekłada się na zdrowie pacjentek i na ich późniejsze losy - powiedziała Agnieszka Drozd - Vogeli, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Poprzedni aparat był tutaj używany od przeszło 10 lat i jak wspomniano, należał do sprzętu analogowego. Oznacza to, że zdjęcia były potem wywoływane na kliszach. Zmiana przyniesie nie tylko lepszą jakość, ale także szersze możliwości diagnostyczne. Nowy sprzęt pozwala na wykonywanie mammografii 3D (w wykorzystaniem tzw. tomosyntezy). Standardowe badanie mammograficzne jest wykonywane w dwóch płaszczyznach. Natomiast w przypadku tomosyntezy otrzymujemy wynik trójwymiarowy, który umożliwia precyzyjniejsze rozpoznanie zmian szczególnie w przypadkach kiedy budowa piersi pacjentki charakteryzuje się przeważającą tkanką gruczołową. Oprócz tego, aparat umożliwia wykonywanie biopsji pod kontrolą tomosyntezy.

- Cieszymy się, że dzięki temu mammografowi uda się wykonywać badania na najwyższym poziomie, co pozwoli na bardzo dokładną diagnostykę, a co za tym idzie szybsze doprecyzowanie rodzaju choroby – powiedział dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich.

Nowy sprzęt kosztował 1,45 mln zł. Realizacja tego zakupu była możliwa dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Staramy się poszerzać możliwości naszej służby zdrowia, zakupywać nowe urządzenia, unowocześniać i dostosowywać się do wymogów współczesnego rynku - powiedział Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

W Szpitalu Morskim im. PCK funkcjonuje Breast Cancer Unit, który wpisuje się w nowoczesną koncepcję tworzenia wielodyscyplinarnych ośrodków skupionych na konkretnych jednostkach chorobowych. Gdyńska placówka jest jedynym certyfikowanym podmiotem w tej części Polski i jednym z pięciu, jakie funkcjonują obecnie w naszym kraju. Głównymi założeniami Breast Cancer Unit jest maksymalne skrócenie czasu od pojawienia się pacjenta, do stwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Oprócz tego, nad pacjentem czuwa personel medyczny, w skład którego wchodzą lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci czy psycholodzy. Certyfikat (zarówno polski, jak i europejski) został zatwierdzony na początku tego roku.

Jak informuje szpital, w tym roku wykonano łącznie 4964 badań mammograficznych, zaś w okresie styczeń-kwiecień 1411 badań.

Czym różni się badanie ultrasonograficzne od mammografii?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie