Rewitalizacja w woj. pomorskim. Prawie 400 mln zł na ożywianie zdegradowanych dzielnic

Kazimierz Netka
W obecnym „rozdaniu” unijnych pieniędzy w ramach pomorskiego RPO na lata 2014 – 2020, na rewitalizację przeznaczono prawie 387 milionów złotych.

W Pomorskiem, w poniedziałek podpisano umowę, dotyczącą przejęcia blisko 4 milionów złotych od ministerstwa na rozpoczęcie prac dokumentacyjnych w sprawie rewitalizacji terenów zdegradowanych. Za kilka tygodni zostaną ogłoszone konkursy, a na podstawie ich wyników, samorządy otrzymają wsparcie finansowe, np., na opracowane lub uzupełnienie programów rewitalizacyjnych miast i gmin miejsko - wiejskich. Programy te będą zaś jedną z podstaw rozdzielania unijnych pieniędzy na konkretne działania techniczne i społeczne w zdegradowanych dzielnicach.

Funduszy może być za mało. Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska szacuje, ze w przypadku stolicy województwa pomorskiego, wystarczy ich na około 40 procent potrzeb.

Gdańsk już ożywił spore obszary miasta, na przykład Letnicę ul Wajdeloty we Wrzeszczu, Grodzisko. Zabiegi takie trwają, w Nowym Porcie, a także w Dolnym Mieście, zaś Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia może być bardzo dobrym przykładem korzystnych efektów zabiegów rewitalizacyjnych – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, chwaląc jednocześnie Jadwigę Charzyńską – dyrektor CSW Łaźnia za dokonania w ożywionych obiektach, także w Nowym Porcie.

Właśnie w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na Dolnym Mieście w Gdańsku, podpisano w poniedziałek umowy, w sprawie finansowego wsparcia procesów rewitalizacyjnych. Pierwsza dotyczy unijnych pieniędzy, które Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekaże województwu pomorskiemu z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Chodzi o kwotę około 4 milionów złotych, na opracowanie dokumentacji mającej być podstawą do ubiegania się o pieniądze na działania techniczne, infrastrukturalne oraz społeczne z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego na latach 2014 – 2020. Druga umowa, podpisana przez marszałków województwa i wiceprezydenta Gdańska, dotyczy przyznania przez Zarząd Województwa Pomorskiego dodatkowego dofinansowania dla gdańskiego projektu rewitalizacji Dolnego Miasta - w kwocie 6,42 mln zł – zaoszczędzonych pieniędzy w RPO na lata 2007 – 2013.

W skali kraju suma pieniędzy przeznaczona na rewitalizację znacznie wzrośnie. W poprzednim okresie finansowania było to 9 miliardów złotych, a obecnie 25 miliardów złotych.

To dużo pieniędzy, ale też potrzeby są olbrzymie. Rewitalizacji wymaga około 20 procent powierzchni kraju – mówił Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego. Takie zdegradowane tereny są zarówno w dużych jak i małych miastach. Projekty muszą być dobrze przygotowane, dlatego Pomorskie dostaje od ministerstwa około 4 miliony złotych na ten cel.

W obecnym „rozdaniu” unijnych pieniędzy w ramach pomorskiego RPO na lata 2014 – 2020, na rewitalizację przeznaczono prawie 387 milionów złotych.

Chęć starań o te pieniądze zgłosiło 30 miast – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Pozostałe miasta mają jeszcze szansą przyłączenia się do tego programu.

Gniew na przykład pragnie zrewitalizować centrum miasta i przedzamcze – dowiedzieliśmy się od Marii Taraszkiewicz-Gurzyńskiej, burmistrz Gniewa. Malbork chce ożywiać centrum oraz południowe tereny miasta. W Czarnem zastanawiają się, jak jednym programem objąć dworzec kolejowy, tereny wojskowe i miejskie.

W całym kraju wyłoniono 57 miast, spośród których zostanie wybranych 20, których projekty mają stać się modelowymi; wzorcami dla innych miast. Z Pomorskiego do tego gremium „57” zakwalifikowano Słupsk i Tczew – mówił Przemysław Derwich, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

W centrum rewitalizacyjnych zabiegów i ich celów powinni być ludzie. Infrastruktura jest jedynie narzędziem do ożywienia osiedli – mówił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Dlatego, niezmiernie ważne będą działania społeczne - w szczególności w zakresie kształtowania postaw społecznych i włączenia mieszkańców w przedsięwzięcia rewitalizacyjne.

Finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020 rewitalizacja będzie koncentrowała się nie tylko na remoncie budynków i dróg, ale przede wszystkim na inwestycjach w mieszkańców miast – wynika z materiałów, które przekazał nam Maciej Grzywacz, Maciej Grzywacz, kierownik referatu Informacji Departament Programów Regionalnych UMWP. Przedsięwzięcia, będą obejmowały w szczególności wspieranie integracji społeczno - zawodowej mieszkańców zdegradowanych obszarów miejskich, rewaloryzację, modernizację i adaptację istniejącej zabudowy, zagospodarowanie przestrzeni publicznych oraz dostosowanie budynków do funkcji społecznych, gospodarczych, rekreacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych.

Teraz pora na przygotowanie się do sięgania po unijne pieniądze. Zarówno po te, przeznaczone na opracowanie dokumentacji – dotyczącej opracowania programów rewitalizacji lub ich uzupełnienia, jak też na konkretne działania. Pierwsze konkursy zostaną ogłoszone w październiku lub listopadzie – wynika z informacji, które przekazał Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP). Następnie, w listopadzie i grudniu zostaną przeprowadzone szkolenia, najprawdopodobniej w Słupsku i Gdańsku. Po miesiącu od daty ogłoszenia konkursu, rozpocznie się przyjmowanie wniosków o wsparcie opracowania dokumentacji.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
michałło

Przydałoby się wiekszego zaangazowania na strone budzetu obywatelskiego. Bardzo mi sie ten projekt podoba i wiele w tym zakresie dzialala Pani Ewa Lieder, obecnie kandydujaca z Nowoczesnej.

Dodaj ogłoszenie