Przewodniczący zarządu dzielnicy Nowy Port Łukasz Hamadyk skierował pismo do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z pytaniami o przebieg rewitalizacji. Zapytał w nim m.in. o odnowienie nawierzchni drogowej na ulicach Strajku Dokerów i Wilków Morskich, które pokryte są ponad stuletnim brukiem.
Radny obawiał się, że podczas wymiany nawierzchni może ucierpieć historyczna tkanka ulic i że zostanie zastąpiona materiałami gorszej jakości.
„Rewitalizacja to nie tylko wymiana zabytkowych nawierzchni na słabej jakości materiały, a odtworzenie oryginalnej tkanki” - pisał do prezydent Gdańska radny dzielnicy. Jako przykład podawał odnowiony plac ks. Jana Gustkowicza.
- Chodzi o pozostały do zrewitalizowania fragment ul. Strajku Dokerów, która w części została odnowiona. Teraz mowa o odcinku od ul. ks. Mariana Góreckiego do ul. Wilków Morskich oraz o całą ulicę Wilków Morskich. To ponad stuletnia nawierzchnia. Chcemy mieć jasną deklarację, że koparki nie zniszczą zabytkowej nawierzchni. Zbrodnią architektoniczną byłaby zamiana zabytkowej nawierzchni na falsyfikat - mówi Łukasz Hamadyk.
Na pismo radnego dzielnicy nadeszła odpowiedź z Biura Rozwoju Gdańska. W dokumencie z października poinformowano, że wszystkie rewitalizowane prace na nawierzchniach drogowych odbywają się pod okiem konserwatora zabytków. Sama rewitalizacja nawierzchni ma odbyć się przy maksymalnym wykorzystaniu materiałów pochodzących z rozbiórki obecnej drogi.
Zmiany w Nowym Porcie
Program rewitalizacji dzielnicy zakłada m.in. utworzenie placu nadwodnego przylegającego do nieczynnej przystani promowej oraz zagospodarowanie Szańca Zachodniego.
Rewitalizacja w Gdańsku Nowym Porcie. Ulice Strajku Dokerów ...
W rewitalizację włączonych jest 35 lokalnych wspólnot mieszkaniowych. Wsparciem unijnym objęto także 10 lokali komunalnych.
W czerwcu, przy ul. Na Zaspę otwarto Youth Point - miejsce aktywności dla młodych ludzi, które prowadzi Stowarzyszenie 180 Stopni. Organizowane są tam zajęcia muzyczne, taneczne oraz terapeutyczne. Zaaranżowano tam m.in. salę taneczną oraz profesjonalne studio nagraniowe.
W przyszłym roku, w czekającym na przebudowę budynku przy ul. Floriańskiej, zostanie utworzone Centrum Aktywnego Mieszkańca, gdzie funkcjonować będzie Centrum Wsparcia Rodzin.
Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście to jedna z czterech części Gdańska, które zostały objęte Gminnym Programem Rewitalizacji na lata 2017-2023.
Zaplanowane działania opiewają na łączną kwotę 22 mln zł, z czego 19 mln pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przeczytaj także: Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Tak za kilka lat ma wyglądać odnowiony "Salon Gdańska" [wizualizacje]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?