Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku wzbudza wiele emocji. Mieszkańcy mają obawy. Gorąca debata w SP nr 65

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
W ramach projektu PPP, w ciągu 8 lat (licząc od listopada 2019 r.) GGI Dolne Miasto ma zrealizować na Dolnym Mieście inwestycje publiczne w 17 lokalizacjach
W ramach projektu PPP, w ciągu 8 lat (licząc od listopada 2019 r.) GGI Dolne Miasto ma zrealizować na Dolnym Mieście inwestycje publiczne w 17 lokalizacjach Karolina Misztal
Temat partnerstwa publiczno-prywatnego, w celu rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku od dłuższego czasu wzbudza wiele emocji. Aby je ostudzić, mieszkańcy tej dzielnicy, inwestor prywatny oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji spotkali się na terenie Szkoły Podstawowej nr 65, by przedstawić swoje stanowiska w sprawie realizowanego projektu. Wyznaczono już harmonogram kolejnych spotkań – ich uczestnicy będą próbowali dojść do konsensusu.

Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku wzbudza wiele emocji. Debata z mieszkańcami

Kolejne zebranie ws. inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) na Dolnym Mieście o charakterze mediacyjnym pomiędzy przedstawicielami miasta i inwestora a mieszkańcami dzielnicy Śródmieście, którzy nie zgadzają się na niektóre punkty planu, odbyło się we wtorkowy wieczór, 21 września. Spotkanie zaplanowano tak, by każda ze stron mogła przedstawić swoje stanowisko.

Gorąca debata na temat rewitalizacji Dolnego Miasta. Mieszkańcy mają wiele obaw
Gorąca debata na temat rewitalizacji Dolnego Miasta. Mieszkańcy mają wiele obaw mat. prasowe

I tak urząd miasta reprezentowali Alan Aleksandrowicz, prezydent ds. inwestycji, i Piotr Lorens, architekt miasta. Ze strony inwestora głos zabierali: Monika Żelazkiewicz, kierownik projektu Dolne Miasto i Mikołaj Konopka, prezes zarządu spółki Euro Styl. Stronę społeczną zaś, jako przedstawicielka części mieszkańców, reprezentowała Natalia Grzymała, radna dzielnicy i jednocześnie inicjatorka – Zielone Dolne Akcja Protestacyjna.

Na wstępie miasto i inwestor zapoznali przybyłych z postępem prac i miejscami, gdzie będą realizowane poszczególne cele PPP, publiczne, jak i prywatne.

– Jest to nasz trzeci projekt PPP i przyznam, że najtrudniejszy – powiedział podczas spotkania Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji, tłumacząc podstawy PPP. – Dwa poprzednie były realizowane w miejscach, gdzie w zasadzie nie było mieszkańców. Nie ukrywam, że dużo musimy się nauczyć, bo robimy to po raz pierwszy.

– Przygotowując proces rewitalizacji, finansowany z kończącej się perspektywy unijnej, powstały pewne diagnozy, przeznaczyliśmy i wyselekcjonowaliśmy obszary na terenie Dolnego Miasta do przyszłego zagospodarowania, aby proces inwestycyjny dla tej dzielnicy nie był rozbity na wiele, wiele lat, w zależności od możliwości budżetu miasta. Bo nikt z nas chyba nie ma czasu, dwadzieścia, trzydzieści lat na to, by czekać, aby dzielnica kompleksowo wypiękniała. Trzeba było znaleźć formułę, gdzie w stosunkowo krótkim czasie kilku lat przeprowadzimy realizację szerokiego planu finansowanego ze środków miasta, unijnych oraz we współpracy z inwestorem prywatnym.

W ramach projektu PPP, w ciągu 8 lat (licząc od listopada 2019 r.) GGI Dolne Miasto ma zrealizować na Dolnym Mieście inwestycje publiczne w 17 lokalizacjach. To m.in.:

  • modernizacja i budowa 2 km dróg, chodników i ścieżek rowerowych,
  • budowa obiektów użyteczności publicznej (m.in. nowoczesny, ogólnodostępny kompleks sportowy i większe przedszkole z placem zabaw),
  • rewaloryzacji i adaptacji na nowe funkcje będzie poddany zabytkowy gmach dawnej szkoły dla chłopców, późniejszego gimnazjum,
  • zrewitalizowane i urządzone na potrzeby rekreacji zostaną tereny zielone o powierzchni ponad 5,5 ha, m.in. bastiony Wilk i Wyskok oraz nabrzeże Nowej Motławy,
  • rewitalizacji doczeka się też dawna zajezdnia tramwajowa, która, choć ma charakter komercyjny, będzie służyła lokalnej społeczności.

Natalia Grzymała reprezentowała grupę mieszkańców, którzy również otrzymali czas na przedstawienie postulatów lokalnej społeczności. Ich wolne wnioski i pytania przewidziano na koniec, jednak chwilami ciężko było powstrzymać je w trakcie prezentacji projektu inwestycji.

Zdaniem inicjatorów akcji protestacyjnej Zielone Dolne, umowa PPP w obecnym kształcie jest niekorzystna dla mieszkańców dzielnicy. Wśród głównych zarzutów wymieniane są plan odebrania dzieciom tzw. „boiska pod wierzbami”, które ma zostać zabudowane, a także powstanie nowego przedszkola, które, w ich mniemaniu, w tej dzielnicy nie jest potrzebne.

– Zabudowa boiska jest sprzeczna ze wszelkimi tendencjami zrównoważonego rozwoju miasta – uważa Natalia Grzymała. – To teraz teren wykorzystywany przez mieszkańców, to ważna część rekreacyjna dzielnicy, ostatnie ogólnodostępne boisko na Dolnym Mieście. Boisko szkolne zrealizowane przez inwestora nie jest przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

– To duży teren – odniósł się do tego Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. – Prowadzimy rozmowy z inwestorem, w jaki sposób zagospodarować tę działkę. Może pozostawienie fragmentu z wierzbami jako serca terenu byłoby dobrym pomysłem. Ten temat podsunąłem projektantom. Jednocześnie zlokalizowaliśmy działkę Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej na terenie bastionu – tu mógłby, w ramach rekompensaty, powstać nowy, przyjazny teren placu zabaw. Obecnie trwają prace koncepcyjne na ten temat, w styczniu i lutym 2022 roku powinna być z naszej strony konkretna propozycja rozwiązania tego problemu.

Omawiając kolejny postulat dotyczący zieleni, radna podkreślała, że „nasadzenia zastępcze powinny odpowiadać funkcjom środowiskowym wyciętych drzew”.

– Każde drzewo jest na wagę złota! – mówiła. – Drzewa dają cień, obniżają temperaturę, zatrzymują wilgotność i oczyszczają powietrze. A przypominam, że pod kątem jakości powietrza Dolne Miasto jest jedną z najgorszych dzielnic Gdańska.

– Rewitalizacja dzielnicy jest potrzebna, ale zróbmy to z głową – dodała. – Nie powtarzajmy popełnionych już błędów i nie dopuśćmy do degradacji tak unikatowego terenu – powiedziała Natalia Grzymała, radna dzielnicy. – Przede wszystkim nie chcemy dopuścić do zniszczenia terenów zielonych dzielnicy. Dzięki swojemu niezwykłemu położeniu tworzą one swoistą zieloną enklawę w centrum miasta. To tereny ważne nie tylko z punktu widzenia mieszkańców Dolnego Miasta, ale ważne dla wszystkich gdańszczan.

Mieszkańcy Dolnego Miasta zwrócili uwagę również na temat dostępności boiska przy SP 65 poza zorganizowanymi zajęciami. Kolejnymi podniesionymi kwestiami były te dotyczące wzrostu natężenia ruchu drogowego wraz z pojawieniem się kilkuset nowych mieszkań i nowych pracowników rozbudowującej się firmy LPP, a także parkingów oraz budowy wiat śmietnikowych.

Nie dało się zapomnieć również o kolejnym ważnym aspekcie, którym jest problem „dzikiego” czy też krótkotrwałego wynajmu. Autochtoni obawiają się też o stare, często ponad stuletnie, kamienice, które mogłyby zostać uszkodzone pod wpływem prac ciężkich maszyn w ich pobliżu.

– My jako mieszkańcy jesteśmy solą tej dzielnicy – dodała. – Nie chcemy, żeby „wzrósł prestiż dzielnicy”, kiedy nasze dzieci nie będą miały gdzie biegać i się bawić. Chcemy partycypować w inwestycji, chcemy realizacji naszych postulatów.

Rewitalizacja Dolnego Miasta. Co zakłada projekt?

Wartość projektu na Dolnym Mieście szacowana jest na około 277 mln zł. Składają się na niego zarówno inwestycje publiczne, jak i komercyjne. Wartość nieruchomości w projekcie to 40,3 mln złotych. Dodatkowo inwestor będzie musiał partycypować w infrastrukturze publicznej na kwotę 18,6 miliona złotych i zapłacić premię 3,2 miliona złotych. Wkład finansowy inwestora w zadania publicznego wyniesie więc 62,1 miliona złotych.

Rewitalizacja Dolnego Miasta. Będą kolejne spotkania z mieszkańcami

Na najbliższe miesiące zapowiedziano już cykl spotkań, podczas których wypracowywane będą kompromisy dotyczące poszczególnych punktów inwestycji. W każdym miesiącu, od października do grudnia, będą odbywać się comiesięczne otwarte dyżury z animatorem dialogu społecznego. Z kolei na przełomie października i listopada przedyskutowane zostaną zagadnienia poświęcone komunikacji i parkingom, a także bezpieczeństwu budynków.

Dolne Miasto zmieni nie do poznania gigantyczna rewitalizacja

Za 6 lat gdańskie Dolne Miasto nie do poznania zmieni gigant...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki