Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reumatolodzy z całej Polski spotkali się w Sopocie

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Doktor Danuta Wierzbińska-Zarówny
Doktor Danuta Wierzbińska-Zarówny T. Bołt
Ponad 6 mln zł przekazała sopockiemu szpitalowi Fundacja Budowy i Rozwoju Ośrodka Reumatologicznego. W dowód uznania Zarząd Województwa Pomorskiego nagrodził twórczynię tej fundacji - dr Danutę Wierzbińską-Zarówny - odznaką Gryfa Pomorskiego.

Blisko 600 lekarzy, którzy bili brawo pani doktor w czwartkowy wieczór w hotelu Sheraton, zna ją jednak przede wszystkim jako świetnego specjalistę w zakresie reumatologii i życzliwego dla chorych lekarza. W Sopocie, podczas II Krajowego Spotkania Reumatologicznego, specjaliści z tej dziedziny dyskutują o najnowszych metodach leczenia schorzeń reumatycznych i pacjentach, którzy mają szansę z nich korzystać.

- Chorób reumatycznych jest blisko 200 i nie należy mylić ich z chorobami zwyrodnieniowymi - tłumaczy dr Barbara Gierak-Pilarczyk, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie i jednocześnie współorganizator konferencji.

Sopocki ośrodek specjalizuje się w leczeniu schorzeń najcięższych - reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK), kolagenoz. Cierpią na nie nie tylko dorośli, ale również dzieci, w tym niemowlęta. To tzw. choroby z autoagresji, które bardzo trudno się leczy. W ostatnich latach dokonał się ich w terapii prawdziwy przełom.

- Z nowoczesnego leczenia biologicznego korzysta już ponad 350 pacjentów naszego szpitala - dodaje dr Małgorzata Sochocka-Bykowska. Leki te zatrzymują proces niszczenia organizmu przez chorobę.
Sopocki szpital od lat cieszy się zaufaniem i ogromną sympatią pacjentów.

Tylko w ubiegłym roku przyjął ich prawie 4 tysiące, w tym ponad 1200 dzieci. Powstał w 1956 roku z inicjatywy dr Jadwigi Titz-Kosko, znanej sopockiej lekarki. Dzięki niej w pobliżu secesyjnego Zakładu Balneologicznego powstał pierwszy oddział szpitala w byłym hotelu Nadmorskim, drugi - w byłym domu wczasowym KC PZPR. Kilka lat później w budynku po szkole muzycznej zorganizowano oddział dziecięcy. Doktor Danuta Wierzbińska-Zarówny - pediatra i reumatolog - kierowała placówką przez 16 lat.

Fundację Budowy i Rozwoju Ośrodka Reumatologicznego w Sopocie stworzyła dwadzieścia lat temu. Z zebranych przez fundację pieniędzy odnowiono hol Zakładu Balneologii, salę gimnastyczną z witrażami z 1903 roku, gabinety w przychodni reumatologicznej oraz oddział dziecięcy. Dzięki staraniom fundacji zbudowano basen solankowy. Fundacja dofinansowała również zakup wielu medycznych aparatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki