MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Restauratorzy z ul. Wajdeloty w Gdańsku apelują o częściowe zamknięcie ulicy dla ruchu samochodów. Chcą powiększyć ogródki gastronomiczne

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Na ulicy Wajdeloty w Gdańsku Wrzeszczu znajduje się wiele lokali gastronomicznych
Na ulicy Wajdeloty w Gdańsku Wrzeszczu znajduje się wiele lokali gastronomicznych Przemyslaw Swiderski
Właściciele restauracji z ulicy Wajdeloty w Gdańsku Wrzeszczu apelują do władz miasta o zamknięcie dwóch odcinków ulicy Wajdeloty dla ruchu samochodowego. Przy pozytywnej reakcji urzędników mogliby zwiększyć powierzchnię ogródków gastronomicznych i odzyskać dawne obroty. Przez ostatnie dwa miesiące część restauracji nie mogła funkcjonować, a część sprzedawać posiłki tylko na wynos. Jeden z lokali przy ulicy Wajdeloty został zamknięty jeszcze w marcu.

W połowie marca 2020 r. z powodu epidemii koronawirusa restauracje w całej Polsce przestały przyjmować gości. Posiłki można było wydawać tylko na wynos lub dowozić je klientom. Przez ten czas niejeden lokal upadł, jak choćby Kurhaus - pub przy ulicy Wajdeloty przy rondzie Guntera Grassa we Wrzeszczu Dolnym.

Od 18 maja 2020 r. restauracje mogą przyjmować gości, jednak przy zachowaniu specjalnych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego. Działać mogą tylko lokale, które zapewniają obsługę kelnerską. Nie można składać zamówień przy barze. Oprócz tego stoliki muszą być w większych odległościach od siebie niż zwykle. Konieczne jest regularne dezynfekowanie stolików po wyjściu klienta oraz powierzchni wspólnych.

Właściciele pięciu restauracji przy ulicy Wajdeloty wystąpili do wiceprezydenta Gdańska Piotra Grzelaka o zamknięcie drogi dla ruchu samochodowego na dwóch odcinkach:

 • od skrzyżowania z ulicą Aldony do skrzyżowania z ulicą Wallenroda oraz
 • od skrzyżowania ulicy Wallenroda do skrzyżowania z ulicą Grażyny.

Na tych dwóch odcinkach miałoby znaleźć się miejsce na stoliki i gości lokali gastronomicznych.

- Chcemy utrzymać się przy Wajdeloty - mówi Jakub Stachula, właściciel pubu AleBrowar. - Przed epidemią mogliśmy w lokalu przyjmować nawet 50 gości, teraz możemy mieć w środku 10 klientów. Mogliśmy wystawić kilka stolików, teraz możemy tylko dwa. Musimy czyścić klamki po każdej osobie w toalecie, musimy czyścić też toalety po każdym kliencie; zatrudnić dodatkową osobę, kelnera, bo dotychczas nie mieliśmy kelnera i przyjmowaliśmy zamówienia przy barze. Trzeba się dostosować, ale musimy też powiększyć miejsce, w którym możemy wystawić stoliki i obsługiwać więcej klientów. Od dwóch miesięcy byliśmy odcięci od zarobków - wylicza.

Przejezdność mieszkańcom kamienic miałoby zapewnić podwórko za kamienicą przy Wajdeloty pomiędzy ulicami Aldony i Wallenroda. Oba odcinki miałyby po ok. 50 m.

Na Wallenroda od miesięcy planowane jest utworzenie strefy płatnego parkowania, by uporządkować parkowanie. Na tej ulicy, w przeciwieństwie do równoległych Aldony i Grażyny, kierowcy parkują swoje samochody skośnie na krawężniku, podczas gdy na tych dwóch ulicach parkuje się równolegle.

Pod inicjatywą podpisali się właściciele takich lokali jak Avocado, Z Innej Beczki, Fukafe oraz naleśnikarni Yummy, której właścicielką jest Beata Jankowiak, gdańska radna miejska Koalicji Obywatelskiej.

- Musimy trzymać się restrykcji, nie wiadomo jak długo to jeszcze będzie trwało. Większość lokali ma ograniczone pole manewru. Zamiast 15 osób możemy przyjąć w lokalu naraz 6. Już wcześniej były pomysły by zrobić tu deptak, teraz jest specyficzna sytuacja. Na pewno nie będzie to łatwe. My teraz walczymy o przetrwanie - mówi Beata Jankowiak.

- Patrząc na poparcie radnych dzielnicy, radnych miasta oraz osób, które do nas przychodzą, to może być lepsze niż stawianie kilku stolików na zewnątrz przy oparach spalin samochodowych. My nie jesteśmy w stanie się utrzymać przy spadku 80 proc. przychodów - mówi Jakub Stachula.

Inicjatywę popiera grupa radnych Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny oraz dwoje radnych miejskich Koalicji Obywatelskiej Emilia Lodzińska i Krystian Kłos.

Restauratorzy liczą, że uda się zamknąć dla samochodów dwa odcinki ulicy Wajdeloty w okresie od czerwca do końca września, by udało się choć częściowo odbudować obroty.

Urzędnicy zapowiedzieli odniesienie się do pisma po zapoznaniu się z nim przez wiceprezydenta Piotra Grzelaka.

Ulica Wajdeloty Gdańsk

W ramach gdańskiego pakietu wsparcia przedsiębiorców wprowadzono takie ułatwienia jak m.in. z

 • obniżki czynszu najmu i dzierżawy nawet do 1 złotówki,
 • odroczenia podatku od nieruchomości,
 • odroczenia opłat za użytkowanie wieczyste,
 • tymczasowej korekty opłat za wywóz odpadów dla przedsiębiorców,
 • dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników,
 • uproszczenia dla przedsiębiorców w postępowaniach na remonty lokali mieszkalnych oraz
 • sprawnej obsługi pożyczek dla mikroprzedsiębiorców.

Ponadto na ułatwienia w postaci niższych stawek za ogródki gastronomiczne mogą liczyć restauratorzy. Jednorazowa obniżka w roku 2020 wyniesie:

 • na terenie Śródmieścia w sezonie za metr kwadratowy z 1,80 zł na 60 gr,
 • na pozostałych terenach z 90 gr na 30 gr.
Ogródki lokali gastronomicznych w Gdańsku gotowe na przyjęcie klientów od 18.05.2020

Ogródki lokali gastronomicznych w Trójmieście gotowe na przy...

Nowe zasady dotyczące funkcjonowania gastronomii

1. Od 18 maja 2020 można spożyć posiłek zarówno w tzw. ogródkach restauracyjnych, jak i na sali w restauracji, barze, kawiarni czy w food court (czyli w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej w centrach handlowych). Obowiązują jednak określone limity miejsc oraz wymogi dotyczącego odległości.
2. Między stolikami (licząc od krańca blatów) powinno być 2 m odległości. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika. Goście siedzący przy osobnych stolikach muszą zachować dystans co najmniej 1,5 metra.
3. W restauracji, barze czy kawiarni obowiązuje limit gości. Na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2.
4. W przypadku kelnerów i pozostałej obsługi (np. kasjerzy) zaleca się noszenie maseczek oraz rękawiczek, lub każdorazowo dezynfekować ręce po wykonanej usłudze.
5. Będzie obowiązywała dezynfekcja rąk przez klientów przy wejściu na teren lokalu. W środku lokalu zostaną udostępnione dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dla gości w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/kasowych) oraz przy wyjściu z toalet.
6. Minimum co 15 minut należy dezynfekować powierzchnie wspólne, z którymi stykają się klienci (z wyłączeniem podłogi).
7. Noszenie osłon ust i nosa oraz rękawiczek w przypadku gości lokalu gastronomicznego zajmujących miejsca siedzące i w trakcie konsumpcji nie jest wymagane.
8. Klienci restauracji nie mogą korzystać z bufetów samoobsługowych. Należy wyłączyć z użycia przestrzenie samoobsługowe, w tym bary sałatkowe, bufety oraz dozowniki do samodzielnego nalewania napojów.
9. Wymagana jest każdorazowa dezynfekcja stolika po zakończeniu obsługi gości lokalu gastronomicznego przy danym stoliku. Po zakończonej dezynfekcji stolik powinien zostać oznaczony napisem: „zdezynfekowano”.
10. Dodatki takie jak cukier czy serwetki nie będą dostępne w przestrzeni wspólnej. Będą wydawane bezpośrednio do zamówienia przez obsługę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki