Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resort chce stworzyć Krajowy Rejestr Mediatorów. Gdańsk jest rekordzistą mediacji

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Fot. Wojciech Matusik / Polskapresse
„Krajowy Rejestr Mediatorów to milowy krok w kierunku profesjonalizacji rynku mediatora w Polsce. Będzie rejestrem publicznym, jawnym dla każdej zainteresowanej osoby” - zachwala swój nowy pomysł Ministerstwo Sprawiedliwości. Tymczasem w stolicy Pomorza i bez rejestru, liczba mediacji rośnie na potęgę. Tylko w 2019 roku sądy rejonowe okręgu gdańskiego skierowały do tej formy rozwiązania najwięcej spraw spośród wszystkich sądów w Polsce, a sam Sąd Okręgowy w Gdańsku w swojej kategorii zajął trzecie miejsce, wyprzedzony jedynie przez Warszawę i Kraków.

- Rośnie liczba mediatorów i sporów rozstrzyganych metodami alternatywnymi, dzięki czemu skraca się czas postępowań sądowych i poprawia dostęp obywateli do sądu – podkreślił na specjalnie zorganizowanej konferencji wiceminister sprawiedliwości, dr Marcin Romanowski, który zapowiedział utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów.

Krajowy Rejestr Mediatorów

Rejestr, który według urzędników resortu zmniejszyć ma liczbę spraw rozpatrywanych przez sądy, nazywany jest „milowym krokiem w kierunku profesjonalizacji rynku mediatora w Polsce”. Informacje o mediatorach pracujących w sądach i poza nimi, zgodnie z projektem, mają być publiczne oraz jawne dla każdej zainteresowanej osoby. Zostaną bowiem udostępnione na specjalnej stronie internetowej z wyszukiwarką. Obok imion i nazwisk mediatorów znaleźć się mają, dane umożliwiające kontakt, data uzyskania uprawnień, a także wykazy specjalizacji i katalogi spraw, co ułatwi znalezienie odpowiedniej osoby.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało ponadto, że na projekty związane z popularyzacją mediacji przekazało już ponad 34 mln zł, a pieniądze wydano m.in. na szkolenia, w których uczestniczyli sędziowie, asesorzy, referendarze, prokuratorzy oraz sami mediatorzy. Ogółem, jak się dowiadujemy, w kraju udało się jak dotąd przeprowadzić 930 postępowań, przeszkolić 952 mediatorów wyspecjalizowanych w sprawach gospodarczych oraz ponad 1400 pracowników sądów i prokuratur. W ramach specjalistycznych studiów podyplomowych uczy się zaś 300 mediatorów.

Czytaj również: W czasie pandemii jest więcej mediacji rodzinnych. Możesz z nich skorzystać bez sądu

Gdańsk liderem w mediacjach

Tymczasem, stolica Pomorza, już przed wprowadzeniem rejestru, uchodzić może za mediacyjnego lidera i wzór do naśladowania. Okazuje się bowiem, że w ogłoszonym „Rokiem Mediacji” 2019 roku, odbyły się tu aż cztery interdyscyplinarne debaty dla przedsiębiorców, naukowców, mediatorów i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości (zorganizowane w Gdańsku przez Pomorskie Centrum Arbitrażu i Mediacji we współpracy merytorycznej z Sądem Okręgowym w Gdańsku oraz Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

W siedzibach czterech pomorskich powiatów - w Kartuzach, Kościerzynie, Bytowie i Wejherowie - zorganizowano również, we współpracy ze związkami pracodawców, konferencje z przedsiębiorcami i władzami samorządowymi, ukazujące korzyści płynące z polubownego rozwiązywania sporów w relacjach biznesowych.

Różnego rodzaju działania instytucji wymiaru sprawiedliwości, propagujące mediację, konsekwentnie realizowane od 2012 roku, przyniosły skutek, co wyraźnie widać w statystykach.

W 2019 r. w samym Sądzie Okręgowym w Gdańsku skierowano do mediacji aż 507 spraw (czyli o niemal 60 procent więcej niż rok wcześniej). Ten sąd w swojej kategorii zajął 3. miejsce w kraju (za Warszawą i Krakowem z odpowiednio: 1384 i 659 sprawami do mediacji), a dla niego i lokalnych 11, niższej rangi, sądów rejonowych wzrost, o którym była mowa wcześniej wyniósł ponad 70 proc. Właśnie wspomniana wyżej rejonowa jedenastka, jest zdecydowaną rekordzistką kraju.

Ogółem w ub. roku sądy rejonowe z okręgu gdańskiego do mediacji skierowały aż 2013 spraw, podczas gdy kolejne w rankingu analogiczne sądy okręgów warszawskiego i krakowskiego, niewiele ponad 1700.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki