Renta, emerytura, zasiłki i dodatki z KRUS w czasie pandemii COVID-19. Jak odbywa się przyznawanie, przedłużanie świadczeń?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Przed biurami ARiMR czy KRUS znajdują się wrzutnie, w których można umieszczać dokumenty, wnioski, oświadczenia.
Przed biurami ARiMR czy KRUS znajdują się wrzutnie, w których można umieszczać dokumenty, wnioski, oświadczenia. Dariusz Bloch/Polska Press
Udostępnij:
Koronawirus powoduje duże zmiany w funkcjonowaniu szeregu urzędów, instytucji. Jak rolnicy w dobie pandemii i obostrzeń związanych z kontaktem bezpośrednim mogą starać się o rentę, wnioskować o emeryturę albo załatwiać inne formalności? Czy to wszystko od A do Z można uregulować online? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do KRUS.

- Funkcjonowanie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w warunkach pandemii wymagało wprowadzenia nowych rozwiązań organizacyjnych - przyznaje Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowa KRUS. - Jednostki terenowe Kasy są otwarte dla interesantów, choć z troski o zdrowie klientów, ale też i pracowników, Kasa ograniczyła bezpośrednie kontakty w urzędzie. Interesanci są w pierwszej kolejności zachęcani do kontaktu z placówkami drogą elektroniczną oraz telefoniczną. W przypadku konieczności czasowego zamknięcia którejś z placówek, np. z powodu nałożonej kwarantanny, jej zadania przejmują placówki sąsiadujące - wyjaśnia rzeczniczka.

Jak złożyć dokumenty w KRUS?

Podobnie jak w innych instytucjach, np. biurach powiatowych ARiMR, również w KRUS dokumenty można przekazywać za pomocą specjalnych „wrzutni”, umieszczonych przy wejściach do placówek, lub elektronicznie, poprzez skrzynki ePUAP oddziałów regionalnych i większości placówek terenowych Kasy.

To też może Cię zainteresować

- Przy wejściu do każdej placówki terenowej Kasy wywieszone są informacje na temat zasad obsługi interesantów w czasie pandemii oraz podane są numery telefonów kontaktowych. Rolnicy mogą również korzystać z danych teleadresowych wszystkich jednostek organizacyjnych Kasy podanych w zakładce https://www.krus.gov.pl/krus/struktura/oript/oript-tabela-z-danymi/ na stronie internetowej www.krus.gov.pl, a także śledzić na niej stale aktualizowane informacje na temat funkcjonowania Kasy w czasie pandemii - tłumaczy Teresa O’Neill.

Wypłata świadczeń (rent, emerytur, zasiłków) KRUS w czasie pandemii

Kasa zapewnia: bez zakłóceń i opóźnień realizowana jest wypłata świadczeń z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, a także wszystkich innych świadczeń, w tym związanych z pandemią.

 • Zasiłek chorobowy. Czy coś tu się zmieniło? Został podwyższony do 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie nie dłużej niż 14 dni, jeżeli niezdolność ta spowodowana jest zakażeniem lub chorobą układu oddechowego oznaczonymi w zaświadczeniu lekarskim jako U07.1 COVID-19. Za kolejne dni niezdolności do pracy zasiłek chorobowy wynosi 10 zł za każdy dzień, pod warunkiem, że czasowa niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie co najmniej 30 dni.
 • Kasa wypłaca zasiłek z tytułu objęcia kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 w wysokości 1.300 zł (tj. 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę), bez względu na długość okresu kwarantanny. Obecnie świadczenie to przyznawane jest na podstawie wniosku osoby zainteresowanej, a fakt odbycia kwarantanny Kasa potwierdza w systemie teleinformatycznym.
 • Ponadto, za okresy od 31 marca 2020 r. do 26 lipca 2020 r. i od 1 września 2020 r. do 20 września 2020 r. oraz od 9 listopada 2020 r. do 24 grudnia 2020 r. Kasa wypłaca zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem.

To też może Cię zainteresować

Pandemia zmieniła przedłużanie wypłaty przez KRUS rent, dodatków, świadczeń uzupełniających

Kasa przedłuża o 3 miesiące wypłaty świadczeń uzależnionych od stwierdzenia całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, tj.

 • rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy,
 • rent rodzinnych, uzależnionych od całkowitej niezdolności do pracy,
 • dodatków pielęgnacyjnych,
 • świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

osobom, u których w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii upłynęła ważność orzeczenia lekarskiego uprawniającego do świadczeń i które przed upływem terminu ważności orzeczenia złożyły wniosek o ustalenie uprawnień do świadczeń na dalszy okres.

Inaczej niż przed pandemią Kasa może przyznać prawo, ponownie ustalić wysokość oraz podjąć wypłatę emerytur i rent rolniczych oraz dodatków do tych świadczeń wcześniej niż od miesiąca, w którym wystąpiono z wnioskiem, tj. od dnia, w którym zostały spełnione warunki do przyznania/przeliczenia lub podjęcia wypłaty świadczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 marca 2020 r. Warunkiem, aby świadczenie emerytalno-rentowe mogło być przyznane/przeliczone wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku, jest złożenie przez wnioskodawcę stosownego oświadczenia.

Ubezpieczenia KRUS a koronawirus

- Dokumenty w sprawach dotyczących ustalania podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i ubezpieczenia zdrowotnego, czy też wymiaru składek na te ubezpieczenia, beneficjenci mogą dostarczać do KRUS za pomocą wspomnianych wcześniej „wrzutni”, za
pośrednictwem platformy ePUAP lub w formie tradycyjnej - przez operatora pocztowego - wymienia rzecznik KRUS. - Istnieje również możliwość załatwienia określonych spraw przez użytkowników Portalu dla Rolników eKRUS np. uzyskać e-zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu w KRUS, a także dokonać płatności zobowiązań składkowych.

To też może Cię zainteresować

Teresa O’Neill podkreśla, że każda sprawa z zakresu ubezpieczenia społecznego rolników podlega indywidualnemu rozpatrzeniu przez jednostkę organizacyjną Kasy, właściwą ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego. - Jednostka ta, w oparciu o zgromadzoną w sprawie dokumentację, ocenia, czy jest ona wystarczająca do podjęcia jednoznacznego rozstrzygnięcia w zakresie podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

W sprawach budzących wątpliwości, np. co do prowadzenia przez rolnika działalności rolniczej w jego gospodarstwie rolnym lub wykonywania przez domownika stałej pracy w gospodarstwie rolnym, charakter czynności wyjaśniających może wymagać osobistego stawiennictwa strony postępowania w jednostce organizacyjnej Kasy w celu złożenia dodatkowych oświadczeń. Jednak w takich przypadkach wizyty w Oddziale Regionalnym/Placówce Terenowej KRUS na ogół umawiane są z wyprzedzeniem czasowym, na określony dzień oraz godzinę.

Na stronie internetowej KRUS znajdziemy m.in.

 • formularz zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego rolników i ubezpieczenia zdrowotnego,
 • oświadczenia rolnika i domownika o rozpoczęciu/zakończeniu stałej pracy w gospodarstwie rolnika,
 • formularze do dokonania zgłoszenia pomocnika rolnika do ubezpieczenia,
 • stosowne wzory formularzy potrzebne w przypadkach składania wniosków o umorzenie należności z tytułu składek.

Orzecznictwo lekarskie KRUS w czasie pandemii

Z uwagi na objęcie od 24 października 2020 r. całego obszaru kraju strefą czerwoną, zawieszone zostało we wszystkich Oddziałach Regionalnych Kasy przeprowadzanie badań bezpośrednich przez lekarzy rzeczoznawców, komisje lekarskie i lekarzy konsultantów Kasy do czasu powrotu do strefy żółtej.

Konsekwencja wspomnianego zawieszenia jest taka, że orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym oraz orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji są wydawane zaocznie, na podstawie dokumentacji zawartej w aktach oraz dokumentacji medycznej, gdy dokumentacja ta uzasadnia wydanie takich orzeczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #2

Metabo

Metabo Power Maxx BS Quick (600156500)

615,00 zł284,99 zł-54%
miejsce #3

Stanley

Stanley FMC627D2-QW

813,34 zł592,60 zł-27%
miejsce #4

Makita

Makita Dhp485Rfj

1 273,02 zł970,00 zł-24%
miejsce #5

Stanley

Stanley FMC625D2

463,00 zł
miejsce #6

Einhell

Einhell 4513914

209,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Susza trawi Europę

Materiał oryginalny: Renta, emerytura, zasiłki i dodatki z KRUS w czasie pandemii COVID-19. Jak odbywa się przyznawanie, przedłużanie świadczeń? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie