Remonty w komendach policji na Pomorzu. Koszt inwestycji to ponad 9 mln złotych

Radosław Konczyński, Piotr Piesik
Modernizacja komendy w Sztumie to koszt rzędu 3,5 mln złotych
Modernizacja komendy w Sztumie to koszt rzędu 3,5 mln złotych Piotr Piesik
Ponad 9 mln zł będzie w sumie kosztowało pięć policyjnych inwestycji na Pomorzu. Kompleksowy remont przejdą trzy budynki, a w dwóch innych zostaną wykonane mniejsze remonty. Pieniądze od ministerstwa trafią do Sztumu, Żukowa, Chojnic i dwóch komend w Gdańsku.

W skali kraju rządowy program ma wizerunkowo przybliżyć policję do realiów XXI wieku, czyli sprawić, że poprawią się warunki zarówno pracy samych funkcjonariuszy, jak i przyjmowania mieszkańców, którzy nie będą musieli szukać pomocy oraz zeznawać w obskurnych i zatłoczonych komendach i komisariatach.

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku poprzez komendanta głównego zgłosiła do MSW zapotrzebowanie na 13 inwestycji, ale na razie resort zakwalifikował do realizacji tylko pięć. Trwa już kompleksowy remont komisariatu w Gdańsku Nowym Porcie.

Kolejne dwa remonty kompleksowe zostaną przeprowadzone w 2014 roku i odbędą się w Komendzie Powiatowej Policji w Sztumie oraz komisariacie w Żukowie. Budynek sztumskiej policji ma przejść modernizację i rozbudowę za jednym zamachem. Nowe pomieszczenia powstaną w miejscu dawnych garaży i nieużywanych boksów dla psów. Całkowicie zmieni się recepcja i stanowisko dyżurnego komendy, czyli miejsca, z którymi najczęściej mają do czynienia interesanci. Wewnątrz KPP poprawią się warunki socjalne pracowników. Przeprowadzono już inwentaryzację budynku, trwa przygotowanie projektu technicznego. Prace w Sztumie mają kosztować ok. 3,5 mln zł.

W 2014 r. odremontowane zostaną pomieszczenia w KPP Chojnice, a w 2015 - elewacja i klatki schodowe w gdańskiej KMP przy Nowych Ogrodach.

Wydział Prasowy MSW wyjaśnia, że łączna wartość kosztorysowa wszystkich pięciu inwestycji z Pomorza wynosi 9 mln 185 tys. zł, a zaplanowane dofinansowanie stanowi w sumie 4 mln 124 tys. 280 zł. Reszta środków pochodzi z budżetu policji oraz innych źródeł, np. z funduszu ochrony środowiska.

Wśród niezakwalifikowanych inwestycji jest m.in. budowa nowych komend w Nowym Dworze Gd. i Kościerzynie.

- Nowa siedziba przede wszystkim poprawiłaby warunki w których przyjmowani są mieszkańcy. Staramy się jednak, żeby ewentualne niedogodności lokalowe były dla nich odczuwalne w jak najmniejszym stopniu - mówi sierż. sztab. Paulina Grzesiowska, oficer prasowy KPP w Nowym Dworze Gd.

W resorcie wyjaśniono nam, że dla projektów, które dotąd nie zostały zakwalifikowane, jeszcze nic straconego. - Program będzie realizowany do 2015 roku, więc wciąż mają szansę - informuje Wydział Prasowy MSW.

Całą treść artykułu można przeczytać w poniedziałkowym (14.10) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" i na stronie prasa24.pl.

Bądź z nami na Facebooku - KLIKNIJ I PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
recepta dr Szankina

Znając życie, recepta dr Szankina może okazać się na tyle genialna, że ci którzy po dwóch tygodniach rozłąki wrócą do domu bez niedogodzin, będą szczęśliwi.
Jak to możliwe, że do tej pory nie podjęto nawet próby uregulowania kwestii odpłatności za czas skoszarowania policjantów, pomimo że obecny Komendant Główny Policji już na początku swojego urzędowania takie deklaracje składał?
Na spotkaniu z przedstawicielami zarządów terenowych OPP i SPPP, do którego doszło 26 kwietnia 2012 r., Komendant Działoszyński zgodził się z argumentami związkowców, że brak przepisów regulujących zapłatę za czas pozostawania policjantów w systemie skoszarowania w związku z akcjami bądź operacjami policyjnymi może kłócić się z wymogami prawodawstwa krajowego oraz dyrektywami europejskimi. I że rozwiązanie tego problemu wymaga przyjęcia odpowiednich uregulowań prawnych. Padła wówczas z jego ust deklaracja, że podejmie prace na przyjęciem rozwiązań pozwalających na interpretację pojęć czasu służby i czasu pozostawania w gotowości operacyjnej w sposób odpowiadający krajowym i europejskim normom (patrz pismo z dn. 23 maja 2012 r., L.dz. 413/12).
Oddziały Prewencji Policji i Samodzielne Pododdziały Prewencji Policji, jako formacje najbardziej zaangażowane w zabezpieczanie dużych imprez masowych miały w niedalekiej przyszłości zyskać też dodatek terenowy. Powołano zespoły służbowo-związkowe, które wypracowały rozwiązania akceptowane przez Komendanta Działoszyńskiego, snuto plany nad nadaniem uposażeniom policjantów progresywnego charakteru, który promowałby dłuższy staż służby i uniezależniał ich od łaski przełożonych w momencie przechodzenia na emeryturę… No i co z tego wszystkiego wyszło? Ano nic.
Przyszło „nowe” i skończyły się roszczenia wobec Komendanta Głównego Policji. Nowe władzę Zarządu Głównego NSZZ Policjantów oceniają obecną współpracę z Komendantem Głównym Policji na najwyższym poziomie. Postanowiły zmienić skład swojego zespołu ds. OPP i SPPP. Nie tolerują krytyki pod adresem Komendanta a wnioski lub zapytania kierowane do Niego, i do Ministra Spraw Wewnętrznych przez 7 „opozycyjnych” zarządów wojewódzkich NSZZ P sprowadzają na niektórych z nich kontrole Głównej Komisji Rewizyjnej.

Ale nic to – jak mawiał Wołodyjowski – wszak wolnego na „Szczycie” nam nie zabraknie.
Sławomir Koniuszy
pismo GPG z dn. 23 maja 2012 r., Gp-413.12
Uchwała nr 67

a
amator

och to PO!!!

a
amator

och to PO!!!

Dodaj ogłoszenie