Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remonty okrętów, przygotowania do budowy nowych jednostek. Najbliższy rok w Marynarce Wojennej

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
ORP "Albatros" i przyszła ORP "Mewa" w trakcie ćwiczeń. W tym roku rozpocznie się budowa kolejnej jednostki tego typu
ORP "Albatros" i przyszła ORP "Mewa" w trakcie ćwiczeń. W tym roku rozpocznie się budowa kolejnej jednostki tego typu st. mat Ariel Szczepański
Budowa nowych okrętów Marynarki Wojennej postępować będzie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Niewykluczone, że dozbrojona zostanie korweta patrolowa ORP „Ślązak”.

Niebawem nastąpi ważne wydarzenie dla Marynarki Wojennej – po serii ćwiczeń zgrywających załogę z nową jednostką, jeszcze w pierwszym kwartale tego roku nastąpi podniesienie bandery na trzecim niszczycielu min, przyszłym ORP „Mewa”. Jednostka ta dołączy do ORP „Kormoran” i ORP „Albatros” i stworzy trzon gdyńskiego 13 Dywizjonu Trałowców.

Wkrótce ma się również rozpocząć tzw. palenie blach pod kolejną jednostkę tego typu. W sumie, w ciągu dwóch lat 2026-27 polską Marynarkę Wojenną zasilą trzy kolejne niszczyciele min. Zaznaczmy, to w czerwcu zeszłego roku szef MON, Mariusz Błaszczak, podpisał umowę na budowę trzech następnych okrętów tego typu (wejdą w skład 12 Dywizjonu Trałowców, ze Świnoujścia). Łącznie, za cztery lata MW ma mieść w służbie sześć niszczycieli min. Dodajmy, podpisany w zeszłym roku kontrakt jest połączony z wyposażeniem nowych, przeciwminowych jednostek w podmorskie drony Huginn i Gavia.

Jakie będą najbliższe lata dla Marynarki Wojennej?

Palenie blach ma nastąpić również dla polskich fregat rakietowych, powstających w ramach programu Miecznik. Jeszcze w grudniu ub. Roku zakończone zostały prace nad dokumentacją tych okrętów. Mieczniki, najcięższe, bojowe jednostki Marynarki Wojennej, będą oddawane do użytku w latach 2028-2030. Przygotowanie blach ma rozpocząć się w sierpniu w Stoczni Wojennej, a w przyszłym roku w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding planowane jest scalanie bloków kadłuba.

W 2022 roku podpisana została umowa na budowę jednostek wywiadowczych (rozpoznania radioelektronicznego) Delfin. Dostawy obu okrętów mają zostać zrealizowane do 2027 roku.

- Saab będzie głównym wykonawcą, odpowiedzialnym za projektowanie i wykonanie okrętów oraz wyposażenie ich w zaawansowane systemy zadaniowe, natomiast kadłuby jednostek zostaną wybudowane przez polską stocznię Remontowa Shipbuilding S.A., która będzie podwykonawcą szwedzkiej firmy – pisał w „Dzienniku Zbrojnym” Tomasz Dmitruk.

W minionym roku Marynarka Wojenna podpisała również umowy zakładające remonty (po części z dokowaniem) będących w służbie okrętów – chodzi o trzy trałowce bazowe ORP „Necko” (remonty 2022-2024) na ORP „Nakło” i w latach 2023-2025 na ORP „Mamry”. Te postsowieckie, specjalistyczne jednostki przeciwminowe mają mieć wymienione silniki, na nowe maszyny, zachodniego producenta.

W najbliższych trzech latach kompleksowe remonty przejdą trzy małe okręty rakietowe proj. 660M (umowę podpisano w minionym roku), OORP „Grom”, „Orkan” i „Piorun”. Na jednostkach zostaną wymienione m.in. silniki, układy napędowe, układy hydrauliczne, a także systemy łączności i informatyczne.

Spodziewać się można natomiast w przyszłym roku dostaw zaawansowanego systemu szkolenia Zwalczania Okrętów Podwodnych. W ramach umowy zawartej pod koniec 2022 r. system dostarczy szwedzki Saab.

Być może w tym roku wyjaśni się kwestia dozbrojenia korwety patrolowej ORP „Ślązak”. W sierpniu Stocznia Wojenna PGZ wygrała przetarg na przygotowanie dokumentacji możliwego dozbrojenia okrętu, przy zachowaniu stateczności i niezatapialności jednostki. Wg jawnych założeń przetargowych opublikowanych przez Komendę Portu Wojennego Gdynia, dokumentacja ma być przygotowana w czterech wariantach zakładających dozbrojenie „Ślązaka” w rakiety przeciw okrętowe, przeciwlotnicze i systemy walki elektronicznej.

MON przy okazji podpisania umowy podkreślał, że jest opracowanie dokumentacji jest wstępem do modernizacji „Ślązaka”. Odpowiednio dozbrojony, przyjęty do służby pod koniec 2019 r. okręt (budowany przez 18 lat), mógłby współdziałać z fregatami rakietowymi powstającymi w programie Miecznik.

ZOBACZ TEŻ: Nowy prom Stena Ebba wypłynie w poniedziałek 2 stycznia z Gdyni do Karlskrony. Obiekt ma 240 metrów długości!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki