Remont tunelu przy Dworcu Głównym PKP w Gdańsku. Zniknęły marmurowe płyty. Czytelnik pyta: dlaczego?

MP
Na przełomie stycznia i lutego zakończyła się przebudowa należącej do PKP PLK części przejścia podziemnego przy gdańskim Dworcu Głównym. Nasz czytelnik, pan Janusz Rosenberg, ma jednak zastrzeżenia co do przeprowadzonych prac, a w szczególności do zastosowanych materiałów. Przedstawiciele PLK na naszych łamach odpowiadają na te zarzuty, podkreślając, że ich działania były prowadzone w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.

Od kilku tygodni pasażerowie swobodnie korzystają już z wyremontowanej części przejścia podziemnego od peronów SKM do dworca PKS. Trwają tam jeszcze drobne prace wykończeniowe. W tunelu jest jaśniej, przechodnie mają więcej przestrzeni. Pojawiła się w końcu odpowiednia liczba koszy na śmieci, a na ścianach tablice m.in. z rozkładami (elektroniczne tablice przy wejściach na perony są obecnie montowane). Jeden z naszych czytelników ma jednak zastrzeżenia do przeprowadzonych prac.

Czytaj także

Przepiękne płyty z szarego marmuru, które kiedyś zostały zakupione z publicznych pieniędzy zniknęły. Rozmawiałem z robotnikami w celu wyjaśnienia co się stało(...) Pomyślałem, że zostały wywiezione w celu renowacji (tylko nadania połysku, ponieważ same płyty były w bardzo dobrej kondycji - nie były popękane czy w jakikolwiek inny sposób uszkodzone, a gdyby były to rzeczą całkowicie naturalną w kamieniarstwie jest klejenie i renowacja uzupełniająca ubytki żywicami). Niestety, dowiedziałem się, że brakujące płyty marmurowe zostały zdewastowane i pojechały na śmietnik. Przepiękne, stare marmury zostały zastąpione tanimi, nowymi chińskim granitem. Poprzednia wersja to grube płyty na ścianach i podłodze. Aktualna wersja to już tylko podłoga z najtańszego, chińskiego granitu. Efekt nieporównywalny do poprzedniego. Oczywiście, aktualny remont oszpecił dworzec i odebrał dworcowi dawne piękno i majestat - napisał do nas pan Janusz Rosenberg.

Remont tunelu przy Dworcu Głównym PKP w Gdańsku. Zniknęły ma...

- Prace na stacji Gdańsk Główny były uzgadniane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Uzgodnienia dotyczyły między innymi remontu przejść podziemnych, ponieważ konserwator opiniował wygląd wyjść na perony - odpowiada Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK.

Będzie modernizacja dworca Gdańsk Główny [WIZUALIZACJE]

Konserwator nakazał wykończenie ścian wyjść płytkami ceramicznymi, identycznymi jak wykonane wcześniej wyjście na peron nr 3. Posadzki i ściany w przejściach, które nie były w zainteresowaniu konserwatora, wykonano z wysokiej jakości materiałów w jasnej tonacji. Posadzkę wykonano z granitu strzegomskiego, z kolei okładziny ścian sprowadzono z Włoch. Zastąpiły one płyty zamontowane na podłogach i ścianach jeszcze w latach 60. XX w., podczas budowy przejścia, które nosiły już ślady wieloletniego użytkowania - dodaje Przemysław Zieliński.

Kolejarze dodają, że do tej pory nie spotkali się z negatywnymi opiniami o efekcie zrealizowanych prac.
- Wręcz przeciwnie, podróżni chwalą jakość i estetykę użytych materiałów. Podkreślają również, że dzięki nowemu, energooszczędnemu oświetleniu przejścia są jaśniejsze i przestronniejsze.

Zastępczy dworzec w Gdańsku Głównym na czas przebudowy zabyt...

Po uruchomieniu wind i schodów ruchomych na perony nr 1 i 2 przejście do centrum miasta i dworca autobusowego będzie także lepiej dopasowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Od grudnia, dogodny dostęp na oba perony zapewniają windy oraz schody ruchome w sąsiednim przejściu podziemnym, prowadzącym do budynku dworca kolejowego.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kozi

Pan Janusz Rosenberg jest po prostu strasznie staroświecki, jest osobą która bardzo chętnie powstrzymała postęp i rozwój, wszelkie unowoczesnienia wg niego najwyraźniej powinny powstawać na obrzeżach, w nowych miastach, a m. in. Gdańszczanie powinni zostać zacofani i najlepiej zamieszkać w "monumentalnych i cudownych" jaskiniach albo resztkach po wyniszczonych kamienicach ;) jestem ciekaw czy ten sam czytelnik nonstop przejawia negatywne nastawienie zawsze gdy dochodzi do jakichkolwiek remontów :v

Dodaj ogłoszenie