Od kilku tygodni pasażerowie swobodnie korzystają już z wyremontowanej części przejścia podziemnego od peronów SKM do dworca PKS. Trwają tam jeszcze drobne prace wykończeniowe. W tunelu jest jaśniej, przechodnie mają więcej przestrzeni. Pojawiła się w końcu odpowiednia liczba koszy na śmieci, a na ścianach tablice m.in. z rozkładami (elektroniczne tablice przy wejściach na perony są obecnie montowane). Jeden z naszych czytelników ma jednak zastrzeżenia do przeprowadzonych prac.
Przepiękne płyty z szarego marmuru, które kiedyś zostały zakupione z publicznych pieniędzy zniknęły. Rozmawiałem z robotnikami w celu wyjaśnienia co się stało(...) Pomyślałem, że zostały wywiezione w celu renowacji (tylko nadania połysku, ponieważ same płyty były w bardzo dobrej kondycji - nie były popękane czy w jakikolwiek inny sposób uszkodzone, a gdyby były to rzeczą całkowicie naturalną w kamieniarstwie jest klejenie i renowacja uzupełniająca ubytki żywicami). Niestety, dowiedziałem się, że brakujące płyty marmurowe zostały zdewastowane i pojechały na śmietnik. Przepiękne, stare marmury zostały zastąpione tanimi, nowymi chińskim granitem. Poprzednia wersja to grube płyty na ścianach i podłodze. Aktualna wersja to już tylko podłoga z najtańszego, chińskiego granitu. Efekt nieporównywalny do poprzedniego. Oczywiście, aktualny remont oszpecił dworzec i odebrał dworcowi dawne piękno i majestat - napisał do nas pan Janusz Rosenberg.
Remont tunelu przy Dworcu Głównym PKP w Gdańsku. Zniknęły ma...
- Prace na stacji Gdańsk Główny były uzgadniane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Uzgodnienia dotyczyły między innymi remontu przejść podziemnych, ponieważ konserwator opiniował wygląd wyjść na perony - odpowiada Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK.
Będzie modernizacja dworca Gdańsk Główny [WIZUALIZACJE]
Konserwator nakazał wykończenie ścian wyjść płytkami ceramicznymi, identycznymi jak wykonane wcześniej wyjście na peron nr 3. Posadzki i ściany w przejściach, które nie były w zainteresowaniu konserwatora, wykonano z wysokiej jakości materiałów w jasnej tonacji. Posadzkę wykonano z granitu strzegomskiego, z kolei okładziny ścian sprowadzono z Włoch. Zastąpiły one płyty zamontowane na podłogach i ścianach jeszcze w latach 60. XX w., podczas budowy przejścia, które nosiły już ślady wieloletniego użytkowania - dodaje Przemysław Zieliński.
Kolejarze dodają, że do tej pory nie spotkali się z negatywnymi opiniami o efekcie zrealizowanych prac.
- Wręcz przeciwnie, podróżni chwalą jakość i estetykę użytych materiałów. Podkreślają również, że dzięki nowemu, energooszczędnemu oświetleniu przejścia są jaśniejsze i przestronniejsze.
Zastępczy dworzec w Gdańsku Głównym na czas przebudowy zabyt...
Po uruchomieniu wind i schodów ruchomych na perony nr 1 i 2 przejście do centrum miasta i dworca autobusowego będzie także lepiej dopasowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Od grudnia, dogodny dostęp na oba perony zapewniają windy oraz schody ruchome w sąsiednim przejściu podziemnym, prowadzącym do budynku dworca kolejowego.
Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:
WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:
- Tego NIE MOŻESZ robić w samochodzie, bo dostaniesz mandat
- Niebezpieczne drogi krajowe na Pomorzu. Warto to wiedzieć!
- TOP 10 aplikacji dla kierowcy. Warto to sprawdzić!
- PRAWO JAZDY do wymiany. Ile to kosztuje?
- OC na Pomorzu najdroższe w Polsce! Od czego zależy składka?
- [QUIZ] Czy wiesz, co oznaczają kontrolki w samochodzie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?