Rekrutacja do przedszkoli w Gdańsku startuje 12.03.2018....

  Rekrutacja do przedszkoli w Gdańsku startuje 12.03.2018. Prawie 10 tysięcy miejsc dla maluchów. Jak zgłosić dziecko? [zasady naboru]

  Katarzyna Gruszczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Gdańsku w przedszkolach na dzieci czeka prawie 10 tysięcy miejsc

  W Gdańsku w przedszkolach na dzieci czeka prawie 10 tysięcy miejsc ©123rf

  W poniedziałek 12.03.2018 r. rozpoczyna się nabór do gdańskich przedszkoli publicznych. Dostępnych jest ponad 6600 miejsc w placówkach publicznych samorządowych i 2700 miejsc w niesamorządowych. Mimo sporej liczby miejsc rodzice obawiają się, że powtórzy się sytuacja sprzed roku. Po pierwszym etapie rekrutacji do przedszkoli w Gdańsku "pod kreską" znalazło się ok. 1,2 tysięcy maluchów.
  W Gdańsku w przedszkolach na dzieci czeka prawie 10 tysięcy miejsc

  W Gdańsku w przedszkolach na dzieci czeka prawie 10 tysięcy miejsc ©123rf

  To drugi rok, gdy samorządy mają obowiązek przyjąć wszystkie dzieci do przedszkoli. Jednak w ubiegłym roku pomorskie gminy, m.in. Gdańsk, Gdynia, Tczew, Sztum i Malbork miały z tym duży problem.

  Gdańscy urzędnicy uspokajają rodziców. - Dla przedszkolaków przygotowaliśmy kilkaset miejsc więcej niż przed rokiem. Od września zostaną otwarte dwie nowe placówki: przy ulicy Kolorowej na Chełmie oraz przy ulicy Lawendowe Wzgórze na Jasieniu.
  To daje 400 dodatkowych miejsc na południu Gdańska, gdzie zapotrzebowanie jest największe - wylicza Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Poza tym, aby wyjść naprzeciw potrzebom rodziców, przygotowano też więcej miejsc w publicznych niesamorządowych przedszkolach i punktach przedszkolnych – dodaje.

  Mimo dobrego przygotowania do naboru, pewnych trendów nie da się przewidzieć.
  - Nie wiemy, ilu rodziców 3-latków zdecyduje się puścić swoje dzieci do przedszkola. W ostatniej rekrutacji startowało ok. 60-70 proc. 3-latków. Jak będzie w tym roku, przekonamy się dopiero w czasie rekrutacji – komentuje Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


  Rekrutacja do przedszkoli w Gdańsku. Jak zgłosić dziecko?


  Aby zgłosić dziecko, należy skorzystać z Gdańskiej Platformy Edukacyjnej portal.edu.gdansk.pl/jst/gdansk/rejestr.aspx. Do 23 marca w przedszkolu pierwszego wyboru należy dodatkowo złożyć wydrukowany wniosek. O wynikach rodzice dowiedzą się 19 kwietnia.

  Zobacz też: Rekrutacja do przedszkoli w Gdańsku 2018. Jak zapisać dziecko do przedszkola? Nabór w wersji elektronicznej na stronie GPE [poradnik]
  Rekrutacja do przedszkoli na Pomorzu  Dodajmy, że w Sopocie rekrutacja wystartowała 1 marca, ale rodzice z kurortu nie mają powodów do zmartwień. - Podobnie jak w poprzednim roku oferujemy na rok szkolny 2018/19 około 750 miejsc, co umożliwi wszystkim chętnym rodzicom z Sopotu zapisanie dzieci w wieku 3 – 6 lat do przedszkola – mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.

  W Malborku rodzice zapisują maluchy już od 6 marca, w Gniewie nabór rusza dziś, a rodzice z Gdyni będą mogli to zrobić 26 marca.

  Kto ma pierwszeństwo w ubieganiu się o miejsce przedszkolne?

  • Nadal "premiowane" będą dzieci z rodzin, gdzie występuje: wielodzietność, niepełnosprawność (dziecka, rodzeństwa czy rodziców), samotne rodzicielstwo czy przebywanie dziecka w pieczy zastępczej.
  • Dodatkowo punktowany jest fakt, że rodzice pracują lub się uczą oraz gdy do danego przedszkola chodzi już rodzeństwo dziecka starającego się o przyjęcie.


  Gdy chcemy, by dziecko trafiło do placówki blisko domu, możemy zgłosić je do zerówki. W tym przypadku obowiązuje rejonizacja.

  Zobacz też: Przymusowa drzemka w przedszkolu. Czy to konieczne?

  [TVN24]

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przedszkole

  martyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Z przedszkoli polecam tylko i wyłącznie Wesołe Siódemki w Katowicach. Świetna kadra i bardzo dobre warunki dla dzieci.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!