Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba zgłoszeń na etnofilologii kaszubskiej

Monika Jankowska
Jeżeli mówimy o kierunkach nowoczesnych, to ten z pewnością do nich się zalicza. Chętni wciąż mają szansę zapisać się na studia

Etnofilologia kaszubska ponownie została uruchomiona na Uniwersytecie Gdańskim. Na pierwszy rok studiów przyjęto 24 osoby, jednak, jak informuje dr Justyna Pomierska, opiekun I roku etnofilologii kaszubskiej, na zajęcia uczęszcza 11 studentów.

Uwaga, jeżeli ktoś jeszcze chciałby w tym roku zacząć studia na tym kierunku, wciąż ma na to szansę. Uczelnia uruchomiła bowiem rekrutację dodatkową. Zakończenie rejestracji w systemie elektronicznym zakończy się 19 października, a ogłoszenie listy kandydatów nastąpi trzy dni później.

Jaką motywacją kierowali się ci, którzy wraz z początkiem października rozpoczęli zajęcia z etnofilologii?

- To ludzie pełni pasji i zaangażowania. Większość z nich posługuje się językiem kaszubskim, przynajmniej w mowie. Mogę zdradzić, że w tym roku na studia zdecydowała się m.in. Damroka Kwidzińska, wokalistka śpiewająca po polsku i kaszubsku. Ale w grupie jest też Ukrainka, która dopiero poznaje podstawy języka kaszubskiego. Na pierwszym roku są też osoby, dla których etnofilologia jest drugim kierunkiem studiów - mówi dr Justyna Pomierska. I dodaje, że choć specjalizacją studiów jest kierunek nauczycielski (dyplom uprawnia do wykonywania zawodu nauczyciela w szkole podstawowej), to studenci widzą szansę na zatrudnienie także w instytucjach kultury, urzędach czy mediach lokalnych.

Program studiów jest nieco inny od tego na pozostałych kierunkach. Studenci sporo czasu spędzać będą w terenie. W planie jest m.in. obóz naukowy w Wieżycy. Studenci kompetencje językowe zdobywać będą w szkołach, w muzeach, w radiu i innych - podczas licznych zajęć praktycznych. W programie przewidziano aż 660 godzin nauki języka kaszubskiego, a do tego także przedmioty językoznawcze i literaturoznawcze, historię Kaszub i Pomorza, kaszubszczyznę w świecie języków Słowian, politykę językową i etniczną w Polsce i Europie oraz ćwiczenia i praktyki zawodowe odpowiednie dla specjalności nauczycielskiej.

Po ukończeniu trzyletnich studiów licencjackich absolwenci będą mogli kontynuować naukę na kierunkach pokrewnych: innych kierunkach filologicznych, kulturoznawstwie, pedagogice, socjologii, politologii, historii, etnologii czy filozofii.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy etnofilologię na UG próbowano otworzyć w roku akademickim 2013/2014. Wtedy jednak, zdaniem władz uczelni, zgłosiło się zbyt mało chętnych i kierunku ostatecznie nie uruchomiono. To, czego nie udało się w zeszłym roku, udało się rok temu - wtedy na zajęcia uczęszczało 14 „pierwszaków“. Wśród nich byli nie tylko świeżo upieczeni maturzyści, na etnofilologię zgłosiły się również osoby w wieku 40+.

- Jeżeli mamy stawiać na kierunki nowoczesne, to ten z całą pewnością do nowoczesnych się zalicza - podkreśla dr Pomierska. - Jest on unikatowy w skali kraju, stawia na praktykę, a do tego uczy historii i kultury regionu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku chętnych na te studia będzie jeszcze więcej - kończy dr Pomierska.

Studenci etnofilologii mają w trzyletnim planie 660 godzin nauki kaszubskiego. Potem sami będą mogli nauczać tego języka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki