Rejsy po gospodarce

  Rejsy po gospodarce

  Piotr Dominiak, ekonomista

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ma rację mój redakcyjny kolega Henryk Tronowicz, który dziwi się, że mój felieton negujący sens publicznej pomocy dla polskich stoczni przeszedł bez echa. Jeszcze niedawno nie byłoby to możliwe.
  A teraz zero polemiki, zero emocji. Stoczniowcy grożą strajkiem, demonstracjami, ale muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ich siła to już przeszłość. Coraz więcej ludzi wyobraża sobie pomorski krajobraz gospodarczy bez Stoczni Gdańsk i Stoczni Gdynia. Ukraińcy, Arabowie ani nikt inny niewiele tu pomoże.

  To nie będzie kataklizm. Normalna, dla gospodarki rynkowej, acz bardzo bolesna restrukturyzacja. Na ich miejsce powstaną zapewne liczne mniejsze firmy parające się produkcją małych jednostek, części wyposażenia. Powstaną też firmy produkujące na obecnych stoczniowych terenach zupełnie inne konstrukcje. Oburzenie stoczniowców, którzy nie chcą, zgodnie z pomysłem ukraińskiego właściciela, produkować elementów stalowych do budowy stadionu sportowego, nie świadczy najlepiej o ich wiedzy o rynku. Ciągle słyszę, że polskich stoczni należy bronić, bo to zbrodnia niszczyć ich potencjał.

  A gdzie jest ten potencjał - grzecznie pytam. Technologie przestarzałe, majątek trwały się sypie, najlepsi robotnicy na emeryturze albo za granicą, managementu od dawna nie ma. Czy mamy w tej branży jakiekolwiek przewagi konkurencyjne? Ceną i wydajnością nie wygramy z Azją, jakością i nowoczesnością - z Norwegią, Finlandią i paroma innymi. A do tego załogi co i rusz potrząsające strajkową szabelką. Jaki inwestor prywatny, przy zdrowych zmysłach, w to wejdzie? Tradycja, historia, to nie są atuty. Czasem dobrze się sprzedają, ale z pewnością nie w tym przypadku. Tu są zdecydowanym obciążeniem.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo