Rejs dookoła świata śladami absolwentów Politechniki Gdańskiej

Jakub Szczepkowski
Rejs odbędzie się na jachcie Krakus, którego właścicielem jest główny inicjator i pomysłodawca eskapady, kapitan Jacek Jettmar, były przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów PG.
Rejs odbędzie się na jachcie Krakus, którego właścicielem jest główny inicjator i pomysłodawca eskapady, kapitan Jacek Jettmar, były przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów PG.
Udostępnij:
Rejs pod hasłem "Absolwenci PG odwiedzają absolwentów PG na świecie" organizują byli studenci Politechniki Gdańskiej z okazji zbliżającej się rocznicy 70-lecia tej uczelni. Pierwszym etapem mają być Wyspy Kanaryjskie.

Polska Politechnika Gdańska powstała w 1945 roku na terenach dawnej pruskiej i niemieckiej uczelni technicznej w Gdańsku. Rok 2005 i 2010 to obchody 60- i 65-lecia. Obie uroczystości odbyły się z dużym rozmachem. Wydarzenia te miały wielki wymiar emocjonalny i promocyjny oraz spowodowały znaczne ożywienie kontaktów uczelni z jej absolwentami, których liczba dzisiaj szacowana jest na ok. 70 tysięcy.

W obu tych wydarzeniach bardzo aktywnie współdziałało z władzami uczelni Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej. Teraz zbliżamy się do roku 2015, w którym przypada jej 70-lecie.

Stowarzyszenie Absolwentów chce w sposób szczególny uczcić ten okrągły jubileusz. Jego zarząd już rok temu zaproponował wyjątkową inicjatywę zorganizowania Pierwszego Światowego Zjazdu Absolwentów PG, którzy pracują i mieszkają na wszystkich kontynentach.

Projekt ten wymaga długoletnich przygotowań, bo - jak wiadomo - trudno jest dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Może to ułatwić planowany rejs pod hasłem "Absolwenci PG odwiedzają absolwentów PG na świecie".

Czytaj także: Politechnika Gdańska w czołówce najbardziej obleganych uczelni w Polsce

Optymistyczna wersja zakłada wieloetapowe opłynięcie kuli ziemskiej, z zawitaniem do portów położonych w regionach, gdzie można spotkać absolwentów politechniki. Mniej optymistyczna ogranicza trasę rejsu do północnego Atlantyku, a więc Karaibów, wschodniego wybrzeża USA i Kanady, a następnie powrót do Europy Zachodniej i Polski.

Pierwszym etapem rejsu realizowanego w tym roku mają być Wyspy Kanaryjskie. Uczestnikami poszczególnych etapów będą absolwenci i studenci, którzy zaangażują się w organizację uroczystości 70-lecia powstania PG.

Rejs odbędzie się na jachcie Krakus, którego właścicielem jest główny inicjator i pomysłodawca eskapady, kapitan Jacek Jettmar, były przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów PG.

Gdańsk: Wiecha zawisła na Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej (ZDJĘCIA)

Rejs ma wielorakie cele. Pierwszy z nich to promocja uczelni i Stowarzyszenia Absolwentów. Drugi - odnalezienie rozsianych po świecie osób związanych z Politechniką Gdańską i zaproszenie ich do udziału w obchodach jubileuszu i w Pierwszym Światowym Zjeździe Absolwentów PG.

Jednocześnie rejs ma zainicjować zbiórkę funduszy na duży jacht o nazwie Politechnika Gdańska. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie on zakupiony, czy wybudowany. Inicjatorzy chcieliby, aby jego chrzest odbył się w maju 2015 roku.

- Ponadto rejs uświetniłby 90 rocznicę powstania AZS w Gdańsku (przełom 1921 i 22 roku) oraz 80 rocznicę powstania żeglarstwa akademickiego w Gdańsku, czyli utworzenia Akademickiego Związku Morskiego, Oddział Gdański, co miało miejsce w lutym 1932 roku - wyjaśnia kapitan Jacek Jettmar. - Ukrytym celem rejsu jest też opracowanie kompleksowego programu wychowania morskiego studentów, a już na pewno tych mieszkających nad morzem.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Halina z Melbourne
Gdzie mozna znalezc liste absolwentow Politechniki Gdanskiej ? Absolwenci BO , nawet w starszym wieku, maja pole do popisu w Australii - nie ma co utyskiwac, zyjemy w czasach globalizacji.
K
Krytyk
Nie mamy już przemysłu stoczniowego ale pozostały nam wspomnienia o nim i o polskiej żegludze, które
rozbudowaliśmy uzyskawszy po II Wojnie Światowej 500 kilometrowy dostęp do morza. Wspomnienia te warto więc dobrze utrwalić w naszej pamięci szczególnie dlatego, że po odzyskaniu niepodległości w 1989 r. nasze niezbyt mądre liberalne władze bezrefleksyjnie postanowiły ustawić się tyłem do morza - ale za to frontem ......do wszelkich marketów, które niestety przysporzyły nam tylko prymitywnych miejsc miejsc pracy. Brawo kapitanie J. Jettmar.
x
xxxx
certyfikat zarzadzania papierem toaletowym to wstyd przynosi
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie