Rehabilitacja w sanatorium KRUS w czasie epidemii COVID-19. Sprawdzamy, co z działaniem Centrów Rehabilitacji Rolników

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Na rehabilitację trzeba teraz dłużej poczekać. Zdjęcie ilustracyjne
Na rehabilitację trzeba teraz dłużej poczekać. Zdjęcie ilustracyjne Dariusz Bloch
Odzyskanie sprawności po wypadku albo po chorobie, czy zniwelowanie bólu z powodu zwyrodnień mogły dać pobyty w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS, jednak teraz ich działalność jest zawieszona.

Zgodnie z aktualnymi w połowie grudnia 2020 roku zasadami i ograniczeniami związanymi z COVID-19, sanatoria i działalność uzdrowiskowa jest zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Rozporządzenie mówi o tym, że wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Takie wytyczne obowiązują do odwołania.

Turnusy w sanatoriach KRUS zawieszone

Zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna i stale wzrastająca liczba osób zakażonych spowodowały, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, została ponownie czasowo ograniczona działalność Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej.

To też może Cię zainteresować

- Turnusy rehabilitacyjne w Centrach, które rozpoczęły się przed wejściem w życie ww. Rozporządzenia zostały zrealizowane zgodnie z planem - podaje Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowy KRUS. - Ostatni turnus zakończył się w dniu 8 listopada 2020 r.

Rehabilitacja rolników w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS w czasie pandemii

Centra rehabilitacji, nazywane powszechnie sanatoriami już wiosną w związku z pojawieniem się koronawrirusa musiały ograniczyć swoją działalność. Minister Zdrowia wydał 16 marca 2020 r. Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie w dniu 20 marca 2020 r. Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.

- Zgodnie z zapisami ww. rozporządzeń została czasowo ograniczona działalność Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS polegająca na udzielaniu pacjentom świadczeń opieki zdrowotnej, dlatego też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wstrzymała kierowanie osób uprawnionych na rehabilitację leczniczą - wspomnina rzeczniczka.

To też może Cię zainteresować

Rolnicy skierowani na rehabilitację leczniczą przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy nie mieli możliwości ukończenia rehabilitacji i przebywali na turnusie krócej niż 17 dni, mogli zostać w pierwszej kolejności ponownie skierowani na turnus zaraz po wznowieniu działalności Centrów.

W maju centra rehabilitacji znów zaczęły przyjmować rolników

Na wznowienie działalności sanatoriów KRUS pozwoliło Rozporządzenia Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

- Mając na uwadze powyższe oraz bezpieczeństwo pacjentów i personelu Centrów, zostały opracowane Wytyczne przeciwepidemiczne Centrali KRUS dla OR/PT KRUS oraz Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS dla bezpiecznego wznowienia działalności zakładów rehabilitacji leczniczej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia społecznego. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii, warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji przez rolnika było uzyskanie negatywnego wyniku testu - refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia - w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wykonanego nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu - wyjaśnia Teresa O'Neill.

Przypominamy zasady, które obowiązywały od maja. Po przywróceniu działalności sanatoriów mogą obowiązywać podobne wytyczne:

  • Rehabilitacja lecznicza realizowana w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS odbywała się w rygorze sanitarnym, gdzie pacjenci kwaterowani byli pojedynczo w pokojach.
  • W obiektach nie mogły przebywać osoby postronne, posiłki wydawane były na zmiany, aby zachować zalecane odległości między pacjentami.
  • W bazie zabiegowej zachowywany był rygor sanitarny dotyczący liczby osób przebywających jednocześnie w pomieszczeniach, jak również dla poszczególnych osób pomiędzy realizacją świadczeń dezynfekowano stanowiska oraz w miarę możliwości wietrzono pomieszczenia.
  • Pacjenci i personel przebywający w częściach wspólnych zobowiązani byli do przestrzegania zasad dotyczących zakrywania nosa i ust.

W związku z utrzymującym się stanem epidemii i ciągłym wzrostem liczby zachorowań, Kasa opracowała, uwzględniając ogólnokrajowe procedury postępowania oraz aktualne wytyczne Ministra Zdrowia, dokument o nazwie Sposób postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u pacjenta podczas pobytu w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.

Na podstawie informacji przekazanych przez KRUS

Wideo

Materiał oryginalny: Rehabilitacja w sanatorium KRUS w czasie epidemii COVID-19. Sprawdzamy, co z działaniem Centrów Rehabilitacji Rolników - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie