Regularne treningi to droga do kariery. "Jaguar jest otwarty na wszystkie dzieci" [wideo, zdjęcia]

Akcja specjalna Piłkarska przyszłość z LOTOSEM

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM to Program, który pozwolił zrobić duży krok do przodu ośrodkom szkolącym dzieci. Jednym z takich klubów jest Jaguar Gdańsk.

Jaguar od dawna należy do programu i w klubie bardzo chwalą sobie współpracę, wskazując na wiele korzyści. Dokładnie przygotowany program szkoleniowy, pieniądze na kompleksowy sprzęt do trenowania czy grania pozwalają klubowi spokojnie funkcjonować, a trenerom pracować z dziećmi.

- Zyskaliśmy z pewnością kompendium wiedzy, kompleksowy proces szkolenia, z którego korzystają wszyscy trenerzy grup młodzieżowych oraz dzieci i to nie tylko te, które są objęte Programem - mówi Marek Szutowicz, koordynator szkolenia w Jaguarze. - Praktycznie mamy podane na tacy, co powinniśmy zrobić i w którym kierunku iść i na jakich środkach treningowych się skoncentrować, aby dzieci robiły właściwe postępy. Program jest oparty na podstawach piłki nożnej, a dzieci realizują założenia i systematycznie robią postępy. Ta wiedza otrzymana dzięki uczestnictwu w Programie, jest nieoceniona. Program ewoluuje, a nasi trenerzy uczestniczyli w tworzeniu bazy ćwiczeń w początkowej fazie, dzięki temu łatwiej jest im te założenia koordynować.

Trenerzy szkoląc zawodników obserwują ich postępy na każdej płaszczyźnie i koordynują ich rozwój.

- Program jest dostosowany do poziomu i umiejętności dzieci. Jeżeli uznamy, że zadania są za trudne, trzeba zrobić kilka kroków do tyłu i je powtórzyć, to tak robimy. Realizujemy te wytyczne, które otrzymaliśmy i to przynosi widoczne efekty - wyjaśnia Szutowicz.

Bardzo ważny jest etap selekcji. To dla młodych zawodników długa i trudna droga, aby zostać objętym programem Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM.

- Klub jest otwarty na wszystkie dzieci, bo jest klubem, który ma zrzeszać jak najwięcej młodych sportowców - mówi Szutowicz. - Najlepsi są przypisywani do grup A i B. W grupie A są ci najlepsi na dzień dzisiejszy, ale jest rotacja pomiędzy zespołami. Zawodnicy mogą awansować z grupy B do grupy A, ale też spaść z wyższej do niższej. To sprawia, że dzieci muszą rywalizować i pokazać, że stać je na więcej. Czują wartość, jaką daje zawodnikom dołączenie do Programu.

Bardzo ważny jest cykl szkoleniowy. To właśnie jego realizacja pozwala dzieciom robić postępy. A jak szkolenie wygląda w Jaguarze?

CZYTAJ TAKŻE: Blisko 600 dzieci trenuje piłkę nożną w Luzinie!

- Dzieci mają od trzech do czterech treningów w tygodniu, w zależności od kategorii wiekowej. Zgodnie z koncepcją każdy dzień jest dokładnie rozpisany. W poszczególnych dniach z uwzględnieniem kategorii wiekowych jest położony nacisk na doskonalenie techniki, elementów taktycznych czy motorycznych. Program jest kontynuacją etapów poprzednich, więc kiedy dziecko przychodzi do klubu i zaczyna trenować jako 5-latek, to cały czas wykonuje program, z którego wynikają kolejne etapy szkolenia. Dzieci nowe, które dołączą do klubu, jeśli są wybitne, szybciej będą realizować kolejne części Programu - powiedział Szutowicz.

Dzieci na treningach robią postępy szkoleniowe, rywalizują o miejsce w składzie w rozgrywkach ligowych, ale też walczą, aby znaleźć się w wąskiej kadrze na turniej LOTOS Junior Cup.

Czytaj także

- LOTOS Junior Cup jest zwieńczeniem całorocznego cyklu pracy. To turniej dla 12-latków, a więc dzieci, które są już dość długo w programie. Każdy turniej to wyzwanie i chęć pokazania się z jak najlepszej strony. Selekcja z kadry przynajmniej 25-osobowej będzie przyprawiała trenera o ból głowy - zakończył Szutowicz.

Ważnym aspektem programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM jest fundusz stypendialny.

- Każda pomoc finansowa jest ważna. Trenerzy wyznaczają zawodników, ja akceptuję wnioski, a następnie przesyłamy je do Grupy LOTOS. Środki przelewane są na konta rodziców i są to pierwsze zarobione pieniądze za to, że fajnie gra się w piłkę i odnosi się pierwsze sukcesy. Najważniejsze kryteria to umiejętności sportowe i perspektywiczność - tłumaczy Szutowicz.

A czym dla dzieci jest możliwość gry w piłkę nożną?

- Gra w piłkę nożną to moja pasja, moje hobby - mówi Kuba Wójcik, uczestnik programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM. - Od zawsze chciałem być piłkarzem i ciężko pracuję na treningach, aby zostać nim w przyszłości. Mam nadzieję, że zostanę powołany i będę mógł zagrać w turnieju LOTOS Junior Cup. Miejsce w składzie chcę sobie wywalczyć poprzez zaangażowanie na treningach. Podczas treningów pracujemy nad schematami i ja staram się je wykorzystywać podczas meczów ligowych, a gram na środku obrony lub na pomocy. - Ja jestem środkowym pomocnikiem ofensywnym. Gra w piłkę to moje hobby, sprawia mi przyjemność i satysfakcję. Staram się być najlepszy na treningach i chcę zagrać w turnieju LOTOS Junior Cup. Najważniejsze jest zaangażowanie, aby znaleźć się w składzie - przyznał na koniec Marcel Cybulski, jeden z zawodników programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM.

Materiał oryginalny:

Dodaj ogłoszenie