Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalny system ostrzegania przed oszustami działającymi „na wnuczka” na Pomorzu

Kazimierz Netka
Spotkanie w sprawie bezpieczeństwa Pomorzan w przestrzeni publicznej
Spotkanie w sprawie bezpieczeństwa Pomorzan w przestrzeni publicznej Kazimierz Netka
Do walki z oszustami będzie wykorzystywany RSO – regionalny system ostrzegania. Tak zdecydowali wojewoda pomorski, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz komendant wojewódzki policji w Gdańsku.

Policja dotychczas testowała wykorzystywanie RSO do ostrzegania społeczeństwa przed oszustami. W piątek, 17 marca 2017 roku, poinformowano o szerszym stosowaniu tego rodzaju powiadomień.

- Chcemy, by ten system się rozwijał – mówił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - By stanowił narzędzie do zwiększania przez obywateli własnego bezpieczeństwa, do wyprzedzającego eliminowania zagrożeń, byśmy mogli zareagować zanim coś złego się wydarzy.

Sposób działania „na wnuczka” przyjmował różne nazwy, ale mechanizm oszustw jest niemal ten sam – wykorzystywanie uczuciowości osób starszych, seniorów i popełniania przestępstw na ich szkodę. Oszuści podszywają się pod osoby bliskie staruszków i wykorzystują ich dobroduszność. - Na podstawie tych historii można by niejeden film nagrać – mówił inspektor Jarosław Rzymkowski – komendant wojewódzki policji w Gdańsku.

Czytaj też: Oszuści okradli starsze osoby z Gdańska. 89-latka straciła 13 tys. zł. Myślała, że pomaga zięciowi

Mimo licznych spotkań policjantów z seniorami, m.in. w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, informowania w prasie, ciągle oszustwa są dokonywane. - W bieżącym tygodniu, jeden z mieszkańców województwa, wypłacił oszustowi ponad 300 000 złotych bez żadnego sprawdzenia – powiedział inspektor Jarosław Rzymkowski – komendant wojewódzki policji w Gdańsku.

Grupy oszustów najczęściej działają w dużych miastach, gdzie łatwiej im się ukrywać, a także trudniej ich schwytać, Bywa, że w danym rejonie dokonują kilku oszustw pod rząd. Właśnie przed takimi grasującymi bandami policja chce informować mieszkańców za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania, dotychczas wykorzystywanego do powiadamiania społeczeństw o innych groźnych wydarzeniach, np. powodziach, czy np. wyłączenia z ruchu jakiegoś obszaru miasta (tak było np. w Gdańsku Nowym Porcie, gdy na Zatoce Gdańskiej unieszkodliwiano niewybuch z czasów II wojny światowej).

Statystyki dot. oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta” – przedstawiła Magdalena Falkowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Pani komisarz mówiła też o modus operandi kryminalistów. Dzwonią oni raz po raz; nie dają swej przyszłej ofierze czasu na zastanowienie się.

Warunki techniczne, zasady działania Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) omówił Paweł Domański z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Czytaj także:"Oszustwa na wnuczka" jak rodzinny biznes

Regionalny System Ostrzegania (RSO) w Pomorskiem zaistniał w 2013 roku. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego ma więc spore doświadczenie w wykorzystywaniu RSO do powiadamiania społeczeństwa, przekazywania komunikatów.

Wiadomości w RSO mogą być przekazywane różnymi sposobami i przez różne media:

  • przez aplikacje na smartfony,
  • publikowanie w telegazecie,
  • na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego,
  • w platformie hybrydowej TVP, a także
  • poprzez napisy we wszystkich kanałach telewizyjnych na tzw, multipleksie III.

Gdy więc Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzyma informację o pojawieniu się grupy przestępców, działających metodą „na wnuczka”, można komunikat opublikować na kilku platformach w ramach RSO.

Czytaj również:

Czytaj też: Rozbita zorganizowana grupa wyłudzająca pieniądze „na wnuczka”

[x-news]

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki