Regionalne Święto Leśników w Gdańsku

RedakcjaZaktualizowano 
Regionalne Święto Leśników w Gdańsku Przemek Świderski
W Pomorskiem powstanie Reprezentacyjny Zespół Hejnalistów Leśnych. Jak artyści hejnaliści pięknie grają – można było posłuchać w środę, w Dworze Artusa w Gdańsku – podczas Regionalnego Święta Lasu – uroczystej narady leśników gdańskich.

Regionalne Święto Lasu obchodzono w środę, 22 czerwca, najpierw, w Kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, gdzie leśnicy oraz ich goście uczestniczyli w Mszy Św. Potem, w Dworze Artusa – w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska - nastąpił ciąg dalszy uroczystości. Dwór Artusa jest szczególnie bliski osobom, maja,cym na co dzień kontakt z naturą Wiele dzieł sztuki, znajdujących się w tym Dworze, ma związek z lasami albo z mitami o tym środowisku. W Dworze Artusa znajduje się np. rzeźba Akteona – który został zamieniony w jelenia i rozszarpany przez psy. Dowiadywali się uczestnicy uroczystości, których mistrzem był Jerzy Krefft - naczelnik Wydziału Organizacji i Kadr Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku.

- Czym jest las to każdy z nas wie, ma do czynienia z lasem, bezpośrednio zbierając grzyby ale też pośrednio – korzystamy z dóbr jakie ten las produkuje – mówił dr inż Adam Kwiatkowski – dyrektor Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Gdańsku. - Są to nie tylko dobra materialne. Dla nas leśników jest nie tylko miejscem pracy, ale przede wszystkim las to styl życia, z czym na co dzień się utożsamiamy

Dzisiejsze leśnictwo jest efektem setek lat doświadczeń i obserwacji. Długo uczyliśmy się lasu, bo długo trwał rozwój nauki leśnej. Na pewno jeszcze nie znamy wszystkich tajników tego środowiska, ale pracujemy na podstawie najlepszej, dostępnej, aktualnej wiedzy zarówno przyrodniczej, technicznej jak i społecznej. Nowoczesne leśnictwo musi opierać się na trzech filarach określonych w naszej ustawie, w naszych przepisach jako trzy podstawowe funkcje lasu. Są to: środowiskowa, produkcyjna i społeczna – mówił dr inż. Adam Kwiatkowski.

Podstawą nowoczesnej gospodarki leśnej jest jej wielofunkcyjność. Oznacza to, że las musi być ostoją dzikiej przyrody, chronić i zwiększać różnorodność biologiczną, ale też dostarczać drewna, które jak wiemy jest najbardziej ekologicznym surowcem, który człowiek może wykorzystywać. Pod warunkiem, że to drewno pochodzi z lasów odpowiednio zagospodarowanych. Do tego las musi dawać pracę, musi być miejscem wypoczynku i rekreacji okolicznych mieszkańców, musi przez swą obecność zwiększać atrakcyjność turystyczną naszego regionu, bo to jest jeden z głównych elementów na czym powinniśmy opierać nasz rozwój.

Czy jest to realne do wykonania, by te różnorodne funkcje połączyć? Z pewnością jest to bardzo trudne zadanie, ale jestem przekonany, że mając tak świetnie przygotowanych ludzi - leśników, specjalistów w wielu dziedzinach, z powodzeniem jesteśmy w stanie realizować swe zadania.

Trwapowiększanie zasobów leśnych, bo zwiększa się powierzchnia lasów w kraju wzrasta średni wiek lasów, cały czas zwiększa się ilość drewna zgromadzonego w pniach rosnących drzew. To są parametry, które świadczą o dobrze prowadzonej gospodarce leśnej.

Musimy pamiętać, że pozyskujemy mniej drewna niż nam co roku przyrasta. Utrzymujemy, a wręcz zwiększamy różnorodność biologiczną lasów. Są na to konkretne dane, wszystko to dzieje się przy coraz większym pozyskaniu drewna, nie załamujemy równowagi przyrodniczej w ekosystemach leśnych, ale żeby to zrozumieć, dostrzec, musimy posługiwać się konkretnymi danymi – wynikami inwentaryzacji lasów – mówił dyrektor, dr inż. Adam Kwiatkowski. - Leśnictwo pracuje na rzecz następnych pokoleń, nie na dzień dzisiejszy.

W ciągu 71 lat istnienia dyrekcji Lasów w Gdańsku, lasów przybyło. Z początku ponad 70 lat temu, na terenie dzisiejszej gdańskiej RDLP zajmowały 19,8 procent powierzchni. Dzisiaj zajmują 28 procent – mówił naczelnik Jerzy Krefft.

Zarządzeniem Dyrektora RDLP w Gdańsku, zostanie powołany w Pomorskiem reprezentacyjny Zespół Hejnalistów Leśnych – mówił naczelnik Jerzy Krefft. Trzonem założycielskim tego Zespołu będzie grupa artystów leśników, na czele której stoi Wiesław Keller – zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Cewice.

Najbardziej zasłużeni leśnicy otrzymali listy pochwalne, odznaczenia.

Na zakończenie uroczystości, pogratulował leżnikom i złożył im życzenia ksiądz biskup Zbigniew Zieliński z Archidiecezji Gdańskiej.

Kazimierz Netka

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie