Refulacja gdańskich plaż. Plaża w Jelitkowie będzie szersza o 40 metrów. Które plaże na Pomorzu zostaną poszerzone?

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Z piaszczystego dna morskiego za pomocą specjalnych urządzeń piasek przepompowywany jest rurociągiem na plażę.
Z piaszczystego dna morskiego za pomocą specjalnych urządzeń piasek przepompowywany jest rurociągiem na plażę. Archiwum Urzędu Morskiego w Gdyni
Na początku maja br. Urząd Morski w Gdyni poinformował, że w połowie czerwca rozpocznie trzymiesięczną operację "rozbudowy" plaż na pomorskim wybrzeżu. Pierwszym miejscem poddanym refulacji będzie plaża w gdańskim Jelitkowie.

Plaża w Jelitkowie będzie szersza. Ochronią brzeg przed korozją

Tegoroczne refulacje są ściśle związane z projektem "Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku". Na początku br. Urząd Morski w Gdyni podpisał dwie umowy dotyczące wykonania takich robót budowlanych.

Refulacja polega na rozszerzeniu obszaru piaskowego. To właśnie dzięki tym działaniom plaże zostaną powiększone o około 40 metrów. Celem tej akcji jest m.in. ochrona brzegu morskiego przed erozją.

Celem projektu jest zmodernizowanie całej długości toru wodnego (6 420 m) znajdującego się w Zatoce Gdańskiej w rejonie Portu Północnego. Zaplanowano, ze w ramach inwestycji tor w dnie zostanie poszerzony do 600 m. Ponadto, przewidziano zwiększenie jego głębokości do 18 m.

W pierwszym komunikacie Urzędu Morskiego w Gdyni czytamy: Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę jednostek oraz zapewni bezpieczeństwo statkom wpływającym do i wypływającym z Portu Północnego w Gdańsku. Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec kwietnia 2020 roku.

Refulacja w Jelitkowie. Pogłębią dno i wyprofilują brzeg

Na czym polega proces refulacji? W dużym skrócie na czerpaniu urobku z piaszczystego dna morskiego za pomocą specjalnych urządzeń - pogłębiarek,który następnie jest przepompowywany przez rurociąg na plażę. Końcowym etapem tego przedsięwzięcia jest wyprofilowanie piasku przez spycharki.

- Takie działania stosowane są na całym świecie - mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. - Uznawane są za jeden z najmniej ingerujących w krajobraz oraz środowisko morskie sposobów ochrony brzegu morskiego przed erozją i wykonywane są zawsze na odcinkach najbardziej na nią narażonych. Tak naprawdę działania te są odtworzeniem brzegu sprzed fali erozji.

To też - jak dodaje - praktyczny sposób wykorzystania piasku pochodzącego z dna morskiego.

Jelitkowo będzie pierwsze

Pierwszą plażą, która zostanie poddana refulacji to Jelitkowo. Prace zaczną się tam 1 czerwca br. i potrwają planowo 11 dni. Akcja obejmie obszar od wejścia nr 54 do wejścia nr 78. Sprzęt transportowany będzie przez wejście nr 63 - na zakończeniu ul. Piastowskiej.

Podczas 11 roboczych dni - poszczególne odcinki plaży będą zamykane i opatrywane informacjami. Jak podkreśla Urząd Morski w Gdyni - przejścia do restauracji będą wytyczone i udostępnione w trakcie trwania robót.

Warto też wspomnieć, że urobek, który pojawi się na plaży początkowo będzie charakteryzował się ciemną barwą i nieprzyjemnym zapachem. Eksperci tłumaczą, że w ciągu kilku dni w skutek utlenienia właściwości te ulegną neutralizacji.

Tydzień temu Urząd Morski w Gdyni wydał kolejne oświadczenie, w którym przedstawił harmonogram dalszych działań, które nastąpią po zakończeniu prac w Gdańsku.

Które plaże na Wybrzeżu zostaną poddane refulacji?

W komunikacie czytamy:

  1. Jastrzębia Góra (między wejściami nr 23 a 28) - 13-30.06.2019 r.
  2. Ostrowo (między wejściami nr 28 a 38) - 4-29.07.2019 r.
  3. Kuźnica (między wejściami nr 27 a 30) - 14-19.08.2019 r.

Prezentacja dt całego projektu: TUTAJ!

ZOBACZ TAKŻE: 10 najbardziej wkurzających zachowań na plaży

ZOBACZ TAKŻE: Ekolodzy i rybacy razem sprzątali Bałtyk. Wyciągnęli prawie 8 ton sieci widmo

TVN24

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wczasowicz

Od BOŻEGO Ciała rozpoczynam urlop rodzinny w Jelitkowie. Obawiam siłę, że bedzie to nieudany urlop poprzez utrudzenia związane z brakiem możliwości korzystania z plaży! Dawno rezerwowane apartamenty, opłacone. Co mamy zrobić?

Dodaj ogłoszenie