Reforma Jarosław Gowina. Będą postępowania dyscyplinarne wobec "niepokornych" sędziów?

Szymon Zięba
Jednym ze skutków kontrowersyjnej reformy Jarosława Gowina, po której z mapy Polski zniknęły m.in. sądy rejonowe w Miastku, Kościerzynie i Bytowie, mogą być także surowe kary dla sędziów, z usunięciem z zawodu włącznie. Chodzi o przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy odmówili orzekania - z obawy przed uchylaniem wyroków.

W związku z tym sprawa jednego z nich trafiła na biurko zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Sędziowie przekonują, że to niebezpieczne rozwiązanie, które uderza w podstawową zasadę niezawisłości sędziowskiej.

Chaos w wymiarze sprawiedliwości był konsekwencją uchwał Sądu Najwyższego z lipca ubiegłego roku i stycznia tego roku. Zgodnie z nimi przeniesiony z małego sądu sędzia nie miał prawa orzekać w nowym miejscu, jeśli delegację do orzekania podpisał wiceminister - a tak stało się w przypadku reformy wprowadzonej przez byłego szefa resortu sprawiedliwości, Jarosława Gowina. Tymczasem według ustawy uprawnienie do przeniesienia sędziego na inne miejsce służbowe przysługuje wyłącznie ministrowi sprawiedliwości.

Dziesiątki sędziów w całej Polsce, z obawy przed uchylaniem ich wyroków, zdecydowało się nie orzekać. Paraliż sądów objął wówczas praktycznie cały kraj. Na salę nie wychodzili też sędziowie na Pomorzu - w Miastku, Bytowie i Kościerzynie. I choć niedawno parlament cofnął większość założeń reformy, sędziom, którzy po uchwale SN przestali orzekać, mogą grozić surowe kary - z usunięciem z zawodu włącznie.

Jeden z prezesów sądu okręgowego skierował bowiem w takiej sprawie wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Sędziemu, który uznał, że nie będzie wydawał wyroków, zarzucił m.in. bezzasadną odmowę wykonywania czynności służbowych i kwestionowanie podległości służbowej.

- Postępowanie jest niejawne, ale wiem, że nie dotyczy sędziego z Pomorza - mówi sędzia Grzegorz Kachel ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w Gdańsku. - To jednak bardzo niebezpieczny precedens, który jest rażącym kwestionowaniem niezawisłości sędziowskiej. Sędziowie, którzy po uchwale SN zdecydowali się nie orzekać, wykazali się odpowiedzialnością, gdyż brali pod uwagę realne ryzyko nieważności procesów.

Całą treść artykułu można przeczytać na stronie prasa24.pl.
mailto:s.zieba@prasa.gda.pl;s.zieba@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Materiał oryginalny: Reforma Jarosław Gowina. Będą postępowania dyscyplinarne wobec "niepokornych" sędziów? - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie