Referendum Konstytucyjnego nie będzie. Senat odrzucił...

  Referendum Konstytucyjnego nie będzie. Senat odrzucił wniosek ws. referendum. Jakie miały być pytania? Co z referendum konstytucyjnym?

  TK

  Aktualizacja:

  Pytania referendalne zaproponowane przez Andrzeja Dudę
  Pytania referendalne prezydenta Andrzeja Dudy: O co chce zapytać Polaków? Zobacz na kolejnych slajdach galerii >>>
  1/12

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Referendum Konstytucyjnego nie będzie. Senat odrzucił wniosek Prezydenta! 25 lipca Senat odrzucił wniosek Prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji. Wniosek miał być poddany pod głosowanie już wczoraj 24 lipca. Wcześniej 12 czerwca, Andrzej Duda ogłosił propozycję 15 pytań referendalnych w trakcie plenarnego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, a 20 lipca prezydent poinformował o terminie referendum konstytucyjnego. Referendum ma charakter konsultacyjny w sprawie konstytucji. Pytania ograniczono do dziesięciu. Potrzebę debaty z udziałem polskiego narodu, prezydent Andrzej Duda sygnalizował już temu w trakcie obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jak wygląda projekt obecnego referendum ws. konstytucji i o co prezydent Andrzej Duda chce zapytać Polaków? Zobacz i przeczytaj w galerii.
  Aktualizacja 25.07.2018 godzina 18.10

  REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO NIE BĘDZIE  Senat odrzucił wniosek Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zarządzenia referendum konsultacyjnego dotyczącego Konstytucji. Za podjęciem uchwały o zarządzeniu referendum głosowało 10 senatorów, 30 było przeciw, a 52 wstrzymało się od głosu.

  Jak powiedział po głosowaniu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha - Żałuję, że społeczeństwo nie będzie miało szansy, by wypowiedzieć się ws. konstytucji


  Aktualizacja 25.07.2018

  CO Z REFERENDUM KONSTYTUCYJNYM: DECYZJA SENATU  Nie 24, a 25 lipca w Senacie odbędzie się głosowanie nad wnioskiem Prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji.

  Pierwotnie wniosek Prezydenta Dudy o zarządzeniu referendum miał być głosowany 24 lipca, był pierwszą sprawą, którą miał zająć się Senat. Zapewniał o tym marszałek Stanisław Karczewski. Ostatecznie jednak senatorowie zdecydowali się na zmianę porządku obrad i rozpoczęli je od dyskusji nad poselskim projektem ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.

  O tym, czy w dniach 10-11 listopada odbędzie się referendum, Senat zdecyduje w środę 25 lipca. Szanse jednak nie są wielkie, ponieważ dzień wcześniej Komisja Ustawodawcza zarekomendowała Senatowi niewyrażenie zgody na zarządzenie referendum.

  Wcześniej, 12 czerwca, Andrzej Duda ogłosił propozycję 15 pytań referendalnych w trakcie plenarnego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, a 20 lipca prezydent poinformował o terminie referendum konstytucyjnego. Referendum ma charakter konsultacyjny w sprawie konstytucji.

  POZNAJ PYTANIA REFERENDALNE
  Pytania na kolejnych slajdach
  Zobacz galerię


  Wiele wskazuje na to, że Senat wniosek odrzuci. O takim obrocie spraw pisała "Gazeta Wyborcza" oraz "Rzeczpospolita". Oficjalnie Prawo i Sprawiedliwość ma pochwalać sam projekt referendum i idee zmiany Konstytucji, problem to termin, który Andrzej Duda wyznaczył na 10-11 listopada.

  W programie "24 pytania - Rozmowa Poranka" w Polskim Radiu wspominał o nim także Jacek Sasin. - Są też jednak ciemne strony propozycji Andrzej Dudy - największa to nieszczęśliwa data - mówił poseł PiS.

  Aktualizacja 20.7.2018

  REFERENDUM KONSTYTUCYJNE: KIEDY, TERMIN


  Referendum ogólnokrajowe dotyczące zmian w konstytucji odbędzie się w dniach 10-11 listopada 2018 r. W piątek w Senacie zostanie złożony projekt o postanowieniu jego przeprowadzenia.

  - W ostatecznej propozycji jest 10 pytań, m.in. czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu - mówił w piątek Andrzej Duda przedstawiając pytania referendalne dot. konstytucji.

  Prezydent podkreślił, że chciałby, aby w referendum konstytucyjnym było nie więcej niż 10 pytań, choć jeszcze kilka tygodni temu przedstawił 15 pytań mówiąc.
  Zobacz galerię
  - Ten sposób postępowania, to oddanie sprawy w ręce Polaków, to jest zmiana dotychczasowego paradygmatu. Poprzednia konstytucja została napisana przez elity prawnicze, przez elity prawnicze wydyskutowana i dopiero wtedy przedstawiona ludziom do akceptacji, kiedy była już gotowa. Chcę, żeby było odwrotnie - chcę, żeby to ludzie podyktowali prawnikom, tym elitom prawniczym, jakiej konstytucji w Polsce chcą. Dla mnie to jest przede wszystkim decyzja obywateli - mówił prezydent podczas piątkowej oświadczenia.


  REFERENDUM KONSTYTUCYJNE: 10 pytań prezydenta Andrzeja Dudy


  Efekt przygotowań do referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji został przedstawiony w trakcie plenarnego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. Projekt zawiera propozycje 15 pytań.

  Osobiście do tej pory uważałem, że tych pytań w referendum nie powinno być więcej niż 10. Na dziś ten projekt obejmuje 15 pytań, ale ja doszedłm do wniosku, że jestem gotów zgodzić się, żeby 15 pytań zostało zaprezentowanych, dlatego, że chcę, aby Rada ten problem przedyskutowała - mówił na początku spotkania prezydent Andrzej Duda.  Kiedy publikacja rozporządzenia ws. referendum?
  • rozporządzenie publikuje się co najwyżej 90 dni przed referendum
  • na przeprowadzenie referendum zgodę wyraża Senat - ma na to 14 dni


  Prezydent Andrzej Duda podkreślił w czasie spotkania, że najwcześniejszy termin złożenia wniosku to 20 lipca br., natomiast mając na uwadze "realia i zostawienie czasu do Państwowej Komisji Wyborczej na przygotowanie", to najpoźniej złożenie wniosku może nastąpić z początkiem września.

  Kiedy referendum ws. konstytucji?
  Referendum miałoby się odbyć w dniach 10 i 11 listopada 2018 roku.

  Sonda

  Które pytanie referendalne wydaje ci się najbardziej istotne?  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (173)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam w doopie referendum

  Breslauer49 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  I tak nie pójdę na referendum debila pisdzielca Adriana.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli udupili du@ę heheh

  mat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  czekam jeszcze tylko kiedy pisiorki pozagryzają sie nawzajem..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pokazli mu gdzie jego miejsce

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  I nadal będzie udawał, że dobra zmiana traktuje go poważnie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest takie przysłowie. Plują w twarz a ofiara myśli, że to deszcz

  aacc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Jest takie przysłowie. Plują w twarz a ofiara myśli, że to deszcz


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  s

  d (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  haha ale pokazali dudzie kto tu rzadzi. prezydent dlugopis to szmata kaczora. Razem ze swoim patronem kaczorem duda wyladujesz w pierdlu za lamanie konstytucji. po wyborach cala horde z PIS czeka...rozwiń całość

  haha ale pokazali dudzie kto tu rzadzi. prezydent dlugopis to szmata kaczora. Razem ze swoim patronem kaczorem duda wyladujesz w pierdlu za lamanie konstytucji. po wyborach cala horde z PIS czeka trybunal stanu zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taka prawda

  co nie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  No i pacynka kulawego Jarosława znowu została postawiona do pionu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gość

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Skandowanie przyniosło pożądany skutek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bękart Okrągłego Stołu

  777 EUtaniaAZJA liber POwulONE I LIBER lumPO EKOTERRoRYSTY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9


  Bękart Okrągłego Stołu

  Maciej Krogulski (gość) 25.07.18, 09:57:39

  Zgłoś naruszenie treści
  Już oceniłeś tę opinię.
  / +2
  / 1

  Jedyną legalną konstytucją jest ta z 23 kwietnia 1935 roku. Stąd...rozwiń całość


  Bękart Okrągłego Stołu

  Maciej Krogulski (gość) 25.07.18, 09:57:39

  Zgłoś naruszenie treści
  Już oceniłeś tę opinię.
  / +2
  / 1

  Jedyną legalną konstytucją jest ta z 23 kwietnia 1935 roku. Stąd ogłoszenie referendum przez nielegalnego "prezydenta" Bękarta Okrągłego Stołu, w publicystyce fałszywie zwanego III RP, jest samo w sobie nielegalnezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ed

  ew (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  konstytucja z 1935 nie byla demokratyczna , byla uchwalona przez szmate i faszyste Pilsudskiego. Liczy sie tylko konstytucja z 1997 a PIS zdepczemy jak glisdy na glebie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taka prawda

  co nie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Do budy zaprzański prawilcu. Pogoniliśmy hitlerowców, pogoniliśmy sowietów to i was pogonimy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest bez sensu, 75% spoleczenstwa polskiego tych pytan nie zrozumie.

  777 EUtaniaAZJA liber POwulONE I LIBER lumPO EKOTERRoRYSTY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  ELITARYZM POLACKI SWIŃTY KASSty POkRoFCA KALIGO PRAWO SŁURZY ELYCIE =KASA A kÓŃSTYTŁUCJA UKŁADOWI dziedziiczONE MUUU PO BAHORACH RESSORTOWYCH STALINA ESStaBLIŚ ĘTA. A ĆEMNY SUwerEN SSRaMACKI...rozwiń całość

  ELITARYZM POLACKI SWIŃTY KASSty POkRoFCA KALIGO PRAWO SŁURZY ELYCIE =KASA A kÓŃSTYTŁUCJA UKŁADOWI dziedziiczONE MUUU PO BAHORACH RESSORTOWYCH STALINA ESStaBLIŚ ĘTA. A ĆEMNY SUwerEN SSRaMACKI ZOowSZE NA POLACKI jelity ACKERMANU POńSZCZYŻ NIE.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hańba !!!!!

  ff (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Już nie tylko ukraińskich producentów malin wspiera rząd Morawieckiego. Szkolenia dla producentów serów z Wołynia!...rozwiń całość

  Już nie tylko ukraińskich producentów malin wspiera rząd Morawieckiego. Szkolenia dla producentów serów z Wołynia!
  http://dzienniknarodowy.pl/juz-ukrainskich-producentow-malin-wspiera-rzad-morawieckiego-szkolenia-dla-producentow-serow-wolynia/zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co nie

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Dodatkowo gloryfikuje żołnierzy wyklętych którzy mordowali POLSKĄ ludność cywilną tak samo jak banderowcy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie lubię PiS, ale za to ich cenię

  Herman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  za ich konsekwentną walkę ze wszystkim co polskie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  c.d

  ff (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  https://www.kuriergalicyjski.com/actualnosci/69-ukraina/6980-ser-z-wolynia-wedlug-polskiej-technologii

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie na temat może, ale...

  demon komuny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Zabierz gazeto tę cycatą dziewuchę z Piotrkowa
  bo już mi się rz.gać chce.
  Nachalna reklama i przywiędły biust


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taka prawda

  co nie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  To tutaj są jakieś reklamy?? Chyba tylko przygłupkom się wyświetlają.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bękart Okrągłego Stołu

  Maciej Krogulski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Jedyną legalną konstytucją jest ta z 23 kwietnia 1935 roku. Stąd ogłoszenie referendum przez nielegalnego "prezydenta" Bękarta Okrągłego Stołu, w publicystyce fałszywie zwanego III RP, jest samo w...rozwiń całość

  Jedyną legalną konstytucją jest ta z 23 kwietnia 1935 roku. Stąd ogłoszenie referendum przez nielegalnego "prezydenta" Bękarta Okrągłego Stołu, w publicystyce fałszywie zwanego III RP, jest samo w sobie nielegalne.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo