Ręcznie robione ozdoby świąteczne na choinkę, czyli do it yourself! Te dekoracje możecie zrobić tanio i szybko w domu! Oto nasze propozycje

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Ręcznie robione ozdoby na choinkę. Te dekoracje możesz przyrządzić we własnym zaciszu domowym!
Ręcznie robione ozdoby na choinkę. Te dekoracje możesz przyrządzić we własnym zaciszu domowym! Pixabay
Udostępnij:
Przed nami jeden z najmagiczniejszych okresów w roku - Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji na naszych barkach spoczywa wiele zadań. Każdemu z nas zależy na pysznym menu świątecznym, idealnie dobranych prezentach i... przepięknie ozdobionym wnętrzu. Czy na to ostatnie musimy co roku wydawać krocie? Nic bardziej mylnego! Imponujące ozdoby choinkowe możemy wykonać ręcznie w naszym zaciszu domowym! W ten sposób zaoszczędzimy kilka groszy i co najważniejsze - będziemy mieli szansę spędzić trochę czasu z bliskimi, których zaanagażujemy do przygotowań. Czy mamy wymieniać jeszcze więcej zalet robienia własnych ozdób świątecznych? Znamy odpowiedź na to pytanie! Oto nasze propozycje na ręcznie robione ozdoby świąteczne.

Wielkimi krokami zbliżają się do nas Święta Bożego Narodzenia. Wraz z tym pojawiają się dziesiątki zadań do zrealizowania. Mowa m.in. o ustaleniu menu świątecznego, kupieniu prezentów czy... udekorowaniu domu. Własnoręcznie zrobione ozdoby świąteczne nie tylko są piękne, ale też dają szansę na wspólne spędzenie czasu z bliskimi. Dlatego też mamy propozycję - DO IT YOURSELF! Zaangażujcie do tego młodszych i starszych - gwarantujemy świetną zabawę.

Domowe ozdoby choinkowe

Najlepsze ozdoby świąteczne to takie, które nie nadwyrężą naszych portfeli. Ich zaletą jest także szybkie przygotowanie i towarzysząca temu świąteczna atmosfera. Warto wspomnieć, że aby świąteczna choinka prezentowała się imponująco - wcale nie potrzeba dużej ilości błyskotek i ozdób. Od dawna wiadomo, że zielone gałązki świetnie się komponują z kolorem złotym i czerwonym. Jak szybko i ręcznie przygotować ciekawe ozdoby choinkowe? Mamy kilka propozycji! Oto one!

GWIAZDKI Z KLAMEREK

Jednym z najbardziej inspirujących ozdób są gwiazdki wykonane z drewnianych klamerek, które idealnie przyozdobią nasze zielone drzewka. Aby je wykonać musimy się zaopatrzyć w:

 • drewniane klamerki,
 • klej,
 • sznurek

PRZYGOTOWANIE: Na początku należy usunąć sprężynki ze spinaczy. Te z kolei sklejamy bokiem do boku. Połączone w ten sposób klamerki układamy na planie gwiazdy ośmioramiennej i kleimy. Na koniec dodajemy sznurek.

Wideo z instrukcją przygotowania znajdziesz tutaj:

BOMBKI Z SZYSZEK

Choinkę od zawsze ozdabiają kolorowe bombki. Choć przywykliśmy do gotowych ozdób, te wykonane własnoręcznie będą prezentowały się równie imponująco.

Jeśli chcesz wykonać bombki z szyszek to niezbędne okażą się: szyszki, filc, klej i drewniane kulki. Wspomniane kulki doklejamy do podstawy szyszki. Do kulki, która jest tzw. głową doklejamy stożek wykonany z filcu. Właśnie w taki sposób możemy przygotować wiszącego szyszkowego Mikołaja, któremu - wedle uznania - można dodać brodę i inne atrybuty. Jeśli chcemy zawiesić zwykłą szyszkę bez dodatków - wystarczy dokleić do niej sznurek.

Oto instruktaż wideo przygotowania bombki z szyszek krok po kroku:

PAPIEROWE GWIAZDKI

Papierowe gwiazdy są niezwykle proste w wykonaniu, a przy tym tanie i efektywne. Do ich stworzenia niezbędne będą:

 • kwadratowe arkusze papieru,
 • nożyczki,
 • wstążka

Przygotowanie: Kartki należy złożyć, a następnie w odpowiednich miejscach wykonać nacięcia. W ten sposób powstają rozmaite gwiazdki i śnieżynki, którymi możemy przyozdobić zielone drzewka.

Instruktaż wideo znajdziecie poniżej. Robi wrażenie, prawda?

PAPIEROWE GWIAZDKI 3D

Najpopularniejszą ozdobą choinkową jest gwiazda betlejemska z papieru. To właśnie one przyozdabiają nasze okna i choinki. Co ciekawe, w wydaniu trójwymiarowym prezentują się jeszcze lepiej.

Do jej wykonania potrzebne będą:

 • gruby papier,
 • nożyczki,
 • taśma klejąca,
 • zszywacz

Jak przygotować papierową gwiazdę w 3D? Kartkę papiery składamy po przekątnej na pół. Powstały trójkąt składamy na pół. Kartkę nacinamy w czterech miejscach. Ponacinaną kartkę rozkładamy i taśmą klejącą sklejamy jej środkowe rogi. Kolejnym krokiem jest odwrócenie kartki na drugą stronę i sklejenie jej rogów. Czynność powtarzamy. W ten sposób powstaje jedno z sześciu potrzebnych ramion. Trzy ramiona łączymy ze sobą przy użyciu zszywacza. Czynność tę powtarzamy z kolejnymi ramionami. Na koniec zszywamy środkowe partie ramion.

MAKARONOWE ANIOŁKI

Makaron ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Służy także jako ozdoba - np. choinkowa. To właśnie przy jego użyciu możemy wykonać m.in.aniołki makaronowe. Przydadzą nam się do tego: makaron, klej, drewniane kulki, farbki (opcjonalnie) i cienkopisy.

Jak przygotować makaronowego aniołka? Na początku przyklej makaron (kołnierz) do dużej rurki płasko ściętej. Do kołnierza przyklej drewnianą kulkę. Z tyłu długiej rurki przyklej makaron-kokardkę. Po czym makaron elbow przyklej po obydwu stronach sukienki. Będą to ręce aniołka. Jeśli chcesz, to do drewnianej kulki możesz przykleić makaron-nitki. Kolejnym etapem jest pomalowanie aniołka farbą, a następnie - narysowanie elementów twarzy. Na koniec można dodać drucianą aureolę i sznurek.

ZAWIESZKI ŚWIĄTECZNE Z FILCU

Filcowe zawieszki na choinkę to jedne z najczęściej wybieranych ozdób świątecznych. Można wykonać je samemu. Potrzebne będą jedynie:

 • filc,
 • wata,
 • nożyczki,
 • nici,
 • ozdobne guziki,
 • wstążka,
 • koraliki

Co trzeba zrobić? Z filcu wycinamy dwa takiej samej wielkości szablony. Składamy je razem i zszywamy nicią o tym samym kolorze co filc. Gdy szablony zszyjemy do połowy, do środka wkładamy watę tak, aby zawieszka nabrała objętości. Na koniec wyszywamy wzorki na zewnątrz i dodajemy guziki.

Poniżej znajdziecie instruktaż wideo:

AŻUROWE BOMBKI

Równie pięknie na choince prezentują się ażurowe bombki, których przygotowanie nie jest takie trudne na jakie wygląda. Do ich zrobienia niezbędne będą: nici, klej, baloniki i oliwka kosmetyczna.

Na początku należy nadmuchać balonik i posmarować go oliwką. Następnie balon owijamy sznurkiem nasączonym klejem i odwieszamy do wyschnięcia. Po osuszeniu należy delikatnie przebić balonik i wyciągnąć go. W ten sposób otrzymamy ażurową bombkę bożonarodzeniową.

Jesteście ciekawi, jak wygląda przygotowanie takiej bombki? Sprawdźcie poniższe wideo!

OZDOBY ŚWIĄTECZNE Z MASY SOLNEJ

Aniołki z masy solnej to doskonałe pomysły na ozdoby choinkowe. Masa solna jest materiałem niezwykle tanim, plastycznym i łatwym w obróbce. Do przygotowania tego typu ozdób choinkowych potrzebne będą farby akrylowe lub plakatowe, pędzelki, ozdobne wstążki, foremki do wycinania wzorów w cieście oraz produkty do zrobienia masy.

Aby przygotować masę solną musimy zaopatrzyć się w:

 • szklankę mąki tortowej,
 • szklankę soli,
 • pół szklanki skrobi ziemniaczanej
 • szklankę ciepłej wody

Jak ją przygotować? Należy sypkie składniki połączyć ze sobą w misce i stopniowo dolewać ciepłą wodę. Dzięki odpowiedniej temperaturze wody odpowiednio wyrobimy ciasto, które powinno być gładkie i jednolite. Masę solną z łatwością można barwić za pomocą przypraw.

Gdy masa solna zostanie zrobiona, rozwałkuj ją i za pomocą foremek do ciasta wytnij różne wzory. Wycięte ozdoby przekłuwamy wykałaczką w taki sposób, by po wysuszeniu z łatwością przewlec wstążkę. Po przygotowaniu ozdób należy je wysuszyć w piekarniku przez 2 godziny w temperaturze około 100°C.

ZAWIESZKI CHOINKOWE ZE SŁOMY

Do przygotowania słomianych ozdób zazwyczaj potrzeba dwóch rzeczy: słomy i sznureczka. Kształt wytwarzanej ozdoby zależy wyłącznie od woli wykonującego. Możesz stworzyć m.in. aniołka, renifera, gwiazdkę albo kokardkę.

Do przygotowania aniołka niezbędnych będzie około trzydziestu słomek, sznurek i nożyczki. Na samym początku trzeba przygotować korpus aniołka. W tym celu weź kilkanaście słomek, następnie zegnij je w połowie i zwiąż sznurkiem 2 cm poniżej zgięcia słomek. Jeśli chcesz zrobić rączki, upleć warkocz z trzech słomek, zwiąż końce sznurkiem i przymocuj rączki do korpusu. Skrzydełka zrobimy z około dziesięciu krótkich słomek, które związujemy w połowie. Powstała kokardka będzie skrzydełkami aniołka.

Przykładowy film instruktażowy znajdziesz poniżej. Wchodzisz w to?

ŁAŃCUCH CHOINKOWY NA 3 SPOSOBY

Dużym zainteresowaniem co roku cieszą się ręcznie robione łańcuchy choinkowe. Można je wykonać na co najmniej 3 sposoby - z wykorzystaniem papieru i... makaronu! Do jego wykonania niezbędne są także: nożyczki i klej.

Jeden z instruktaży filmowych znajdziesz poniżej. Który sposób wybieracie?

Ozdoby świąteczne. Jak przyozdobić dom na Boże Narodzenie?

Jeśli od dawna główkujesz nad tym, w jaki sposób przyozdobić i nadać nieco świątecznego charakteru swoim czterem kątom - mamy dla Ciebie kilka pomysłów! Ich wykonanie nie zajmie Ci wielu godzin, a co istotniejsze - nie obciąży Cię zbędnymi kosztami.

Jedną z naszych propozycji jest wianek bożonarodzeniowy, który możesz powiesić na drzwiach, ale także położyć na stole. Można wykonać go z gałęzi, szyszek, wstążek, a nawet - klamerek. Jeśli zależy Ci na nadaniu mu trochę charakteru - dodaj bombki, kokardki i brokat. Daj ponieść się fantazji!

Interesującą propozycję stanowią także świecące butelki. Wystarczy, że to pustych butelek włożysz lampki i gotowe! Nic prostszego, prawda? Możesz postawić je w dowolnym miejscu - na oknie, na schodach czy na stole. Rozświetlą nawet najciemniejsze zakamarki!

Ciekawą alternatywą są także zdobienia wykonane z korka. Do ich stworzenia będziecie potrzebować jedynie korków i kleju. W ten sposób mogą powstać m.in. choinki, bombki, aniołki i wiele innych.

Równie ciekawym zdobieniem są... klucze. Możesz je ozdobić wstążką i rozwiesić w mieszkaniu. Najlepiej wyglądają przy oknie, na choince lub... na lampach. Do dzieła - na pewno znajdziesz jakieś nieużywane klucze w swojej komodzie!

Dodalibyście coś jeszcze do powyższej listy? Jak przyozdabiacie własne mieszkania? Dajcie znać w komentarzu!

ZOBACZ TAKŻE: Choinka żywa czy sztuczna? Jaką choinkę wybrać na święta do domu? Przygotowania do Wigilii i Bożego Narodzenia 3.12.2020

Prezenty na Święta: pomysły na upominki pod choinkę

Sprzęt AGD w promocyjnych cenach na święta

miejsce #1

DUKA

Dyfuzor zapachowy Lakeview DUKA LAB 200 g

69,99 zł41,99 zł-40%
miejsce #10

DUKA

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy DUKA HUMID wenge

449,00 zł299,00 zł-33%
miejsce #19

RIG-TIG

Ekspres przelewowy RIG-TIG FOODIE 700 W 400 ml czarny

199,99 zł149,99 zł-25%
miejsce #43

DUKA

Zapasowy dzbanek do ekspresu DUKA BOJE 600 ml szklany

49,99 zł39,99 zł-20%
miejsce #45

DUKA

Olejek zapachowy Stone Wood DUKA BERG 15 ml

19,99 zł15,99 zł-20%
miejsce #46

DUKA

Olejek zapachowy Lakeviev DUKA LAB 15 ml

19,99 zł15,99 zł-20%
miejsce #48

DUKA

Dyfuzor zapachowy Lakeview DUKA LAB 200 g

69,99 zł55,99 zł-20%
miejsce #49

CONCEPT

Robot planetarny wielofunkcyjny CONCEPT ELEMENT 1200 W biały

1 399,00 zł1 199,00 zł-14%
miejsce #50

Russell Hobbs 24010-56

155,90 zł135,56 zł-13%
Materiały promocyjne partnera

Promocje zegarków damskich i męskich. Doskonały pomysł na prezent świąteczny

Materiały promocyjne partnera

Sprawdź promocje na smartfony. Który wybierzesz na prezent pod choinkę?

miejsce #1

Xiaomi

Redmi 9C NFC 3/64GB Szary

846,00 zł628,00 zł-26%
miejsce #2

Apple

Apple iPhone 11 128GB Biały

3 661,36 zł2 819,00 zł-23%
Materiały promocyjne partnera

Sprawdź inne pomysły na prezenty świąteczne

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie