Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rębiechowo: Wyburzenia i wycinki przy linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej [ZDJĘCIA]

Bartosz Cirocki
Na terenie, po którym przebiegać ma linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, prowadzone są wycinka drzew oraz wyburzenia budynków. Po domach w Matarni i Firodze równane z ziemią są te w Rębiechowie.

Z budynku postawionego przed sześcioma laty pozostała sterta gruzu, aktualnie trwa burzenie starszego budynku po drugiej stronie ulicy. Wykonawcy demontują elementy do recyklingu lub utylizacji, a gruz z konstrukcji obiektu będzie wykorzystany na innych budowach. Usuwają też sprzęt domowy, który niekiedy pozostawili dawni domownicy.

Procesem wywłaszczenia, łącznie z działkowcami, objętych było 251 osób. Pula przeznaczona na odszkodowania wyniosła 85 mln zł.
- Przejmowanie nieruchomości prowadziliśmy od października do grudnia, a następnie, w ciągu dwóch tygodni, wypłacone zostały środki - mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. - Większość osób zgodziła się z wycenami rzeczoznawców. Niektórzy się cieszyli, że dzięki inwestycji mogą opuścić nabierające przemysłowego charakteru dzielnice i rozpocząć życie w nowej lokalizacji.
Zaledwie w kilku przypadkach właściciele skorzystali z przysługującego im prawa i wystąpili do wojewody o weryfikację wyceny.
Pracownicy prowadzący wyburzenia przyznają, że mieszkańcy niekiedy obserwują prace, ale nie okazują agresji.

- Czasami słyszymy sentymentalne opowieści, którym nie można się dziwić, ale generalnie ludzie w tym rejonie są nastawieni przychylnie i do naszych prac podchodzą ze zrozumieniem - przyznaje Tomasz Radziwanowski, kierownik budowy. - Spółka PKM mądrze prowadzi inwestycję. Trasa została wytyczona tak, by wyburzyć jak najmniej domów, były konsultacje społeczne i mieszkańcy mieli czas na przygotowanie się do nieuniknionych zmian.

Potwierdza to mieszkanka Rębiechowa, której dom znajduje się ledwie kilka metrów od równanego z ziemią budynku.
- To był dom dziadków, zbudowali go i mieszkali w nim przez wiele lat - mówi. - Przenieśli się w inne miejsce z ciężkim sercem, my też ze smutkiem patrzymy na wyburzane mury, ale co zrobić, potrzeba miejsca na nowe inwestycje.

Dwa obiekty w Rębiechowie są ostatnie spośród 22 budynków mieszkalnych przeznaczonych do wyburzenia. Ten sam los spotkał już większość z 40 różnych obiektów gospodarczych, które znikną z trasy przyszłej kolei. Wszystkie budynki mają być zrównane z ziemią do końca lutego, a gruz i cały teren zostanie uprzątnięty do końca kwietnia. Według tego samego harmonogramu przebiega wycinka około 20 tys. drzew w pasie kolejowym.

Wkrótce potem planowane jest przekazanie oczyszczonego terenu budowy głównemu wykonawcy PKM. Wyłoniony będzie w trakcie trwającego właśnie drugiego etapu przetargu, w którym uczestniczy 16 przedsiębiorstw. Termin składania ofert, w związku z licznymi zapytaniami, przesunięty został na 28 lutego. Oddanie do użytku całej nowej linii PKM przewidziane jest na 2015 rok.

Skomentuj: Czy będziecie korzystać z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w codziennych dojazdach?

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki