Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy medyczni z Pomorza i Polski na tygodniowym kursie w Pucku. Jak wygląda takie szkolenie? Sprawdziliśmy

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wideo
od 16 lat
Sześciodniowy kurs udoskonalający dla ratowników medycznych, w ramach doskonalenia zawodowego, odbył się w ostatnim tygodniu marca 2023 r. w Pucku. Wydarzenie pod honorowym patronatem starosty puckiego i z ogromnym wsparciem Szpitala Puckiego zgromadziło ponad 40 ratowników: z północnego Pomorza, a także dalszych zakątków Polski, m.in. z Łodzi. Jak wyglądało takie szkolenie?

Kurs dla ratowników medycznych z Pucka. Jak wyglądał?

Blisko 50 osób zebrało się we wtorek, 28 marca 2023 r. na sali Mario przy kościele pw. Piotra i Pawła w Pucku na inauguracji medycznego kursu udoskonalającego. Tu, pogłębiających swoje wiadomości i umiejętności ratowników medycznych, przywitali: organizator i pomysłodawca wydarzenia ratownik Paweł Wicka z Ratownictwa Medycznego Puck, starosta powiatu puckiego Jarosław Białk, prezes Szpitala Puckiego Iwona Topka oraz instruktor prowadzący kurs z firmy Na Ratunek - Przemysław Kaczmarek ze Szczecina.

ZOBACZ TEŻ: Nordowe Morsy we Władysławowie wyciągnęły z morza podpitego Ukraińca. Bez interwencji 49-latek poszedłby na dno. Akcja ratownicza na Bałtyku

Zawód ratownika medycznego to jeden z najważniejszych, a jednocześnie chyba najmniej docenianych. Ratownicy medyczni często są pierwszymi osobami, które udzielają pomocy rannym w wypadkach lub przy nagłych przypadkach medycznych. Ich szybka reakcja często decyduje o życiu, śmierci lub o pełnym wyzdrowieniu czy trwałym uszczerbku na zdrowiu. Ponoszą ogromną odpowiedzialność. To też zauważył starosta pucki, który przywitał zgromadzonych na szkoleniu.

- Szanowni państwo, bardzo się cieszę, że możemy was gościć w Pucku - powiedział Jarosław Białk. - Kiedy się dzieje coś niedobrego z naszymi organizmami, to ważne, żebyśmy trafili pod profesjonalną opiekę. Zawsze jest tak, że pierwszy kontakt to służby ratownictwa medycznego. Z tego tytułu chcę wam podziękować, że się nieustannie szkolicie i poszerzacie wiedzę. Dzięki temu my możemy się czuć bezpieczniejsi.

Starosta powiatu puckiego wspomniał także o potężnej przebudowie Szpitala Puckiego, która zmieni oblicze puckiej lecznicy.

- Chcemy, żeby wśród szpitali powiatowych był to jeden z najlepiej zorganizowanych szpitali w Polsce. Mam nadzieję, że do tego dojdzie - mówił Jarosław Białk. - Nic nie znaczą mury czy sprzęt, jaki się ma, jeżeli nie ma dobrych fachowców. Dlatego trzymam kciuki za to szkolenie i dziękuję wam, że się szkolicie!

Słowa starosty potwierdziła także prezes Szpitala Puckiego.

- Bardzo się cieszę, że możemy gościć w powiecie puckim blisko 50 osób z całej dyspozytorni okręgu gdańskiego - mówiła Iwona Topka. - Jest to dla nas niezwykle ważne wydarzenie, bo właśnie zmieniamy mury Szpitala Puckiego, a także powierzchnie ratowników medycznych, więc wszystko wpisuje nam się w piękny okres: że mury za chwilę będą ładne, że państwo się za chwilę doszkolicie, zdobędziecie wiedzę praktyczną, która tak naprawdę, myślę, że zmienia się z miesiąca na miesiąc.[/i]

ZOBACZ TEŻ: Wypadek na trasie Mrzezino-Połchowo. Dwie osoby ranne, trzy zniszczone osobówki. Jak do tego doszło?

Prezes Szpitala Puckiego nie zapomniała także o podziękowaniach, które skierowała w stronę Pawła Wicki z Ratownictwa Medycznego Puck za zorganizowanie całego wydarzenia, oraz wszystkim uczestnikom, za to, że przyjechali na szkolenie właśnie ze Starostwem Powiatu Puckiego i Szpitalem Puckim.

Materiał szkoleniowy, zarówno z wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych, zaplanowany został na sześć dni i obejmuje wiadomości z zakresu szkolenia udoskonalającego.

- Mam przyjemność szkolić ratowników medycznych w Pucku - mówi instruktor Przemysław Kaczmarek z Na Ratunek. - Podczas szkolenia uczestnicy zdobywają aktualną wiedzę, poznają najnowsze zmiany wytycznych, biorą udział w ćwiczeniach praktycznych. Pierwszy dzień jest dniem wykładowym, a kolejne dni to także zadania praktyczne: od porodów, urazów, po zatrzymania krążenia u osób dorosłych i dzieci. Omówiony jest cały schemat nagłych stanów zagrożenia życia.

Wiedza teoretyczna to jedno, a praktyczna, to drugie - dlatego też instruktor z Na Ratunek zdobył żywy materiał do ćwiczeń. Organy zwierzęcia zostały wykorzystane do ćwiczeń, a szkoleniowiec wyjaśnia, dlaczego są one tak bardzo potrzebne.

- Tak, mamy komplety dróg oddechowych świni, które są wykorzystane do tego, by wytłumaczyć i pokazać drożność dróg oddechowych, intubację, wentylację, odmę prężną i wentylowaną, rozprężanie się płuc, etc. - wyjaśnia Przemysław Kaczmarek. - Na fantomie nie jestem w stanie tego wszystkiego pokazać, a jak jest tkanka naturalna, to wiele lepiej można to zrozumieć.

od 16 lat

Ratownicy medyczni muszą brać udział w szkoleniach udoskonalających regularnie, inaczej stracą prawo wykonywania zawodu. Skąd pomysł na zorganizowanie szkolenia właśnie w Pucku?

- Wpadła mi taka myśl, żeby to zrobić w Pucku, żeby nie jeździć gdzieś, po różnych zakątkach kraju - tłumaczy ratownik Paweł Wicka. - Puck jest pięknym, malowniczym miastem, a że znamy się tutaj z ratownikami z okolic bliższych i dalszych, i współpracujemy, to zorganizowanie wspólnego szkolenia w Pucku nie było złym pomysłem.

Starostwo Powiatu Puckiego i Szpital Pucki objęli patronat honorowy nad szkoleniem ratowników w Pucku

Ratownicy medyczni często pracują w trudnych warunkach. Uczęszczają do zdarzeń drogowych, pożarów, katastrof naturalnych, nagłych przypadków medycznych, a do tego często - gęsto (zwłaszcza w okresie sezonu letniego) muszą umieć poradzić sobie z agresywnym czy roszczeniowym zachowaniem pacjentów. Umiejętność pracy ratowników w tych warunkach jest nieoceniona.

- Kurs udoskonalający dla ratowników medycznych jest kursem przypominającym naszą wiedzę zdobytą w szkołach, na studiach - tłumaczy organizator szkolenia Paweł Wicka. - W jego trakcie poddajemy dyskusji m.in. nowe elementy prawa, ponieważ ratownik medyczny styka się z różnymi sytuacjami: z agresją pacjentów, z roszczeniami, więc te wszystkie nowe aspekty prawne wykładowcy nam tutaj przekazują.

Trwa głosowanie...

Czy szkolenia dla ratowników medycznych powinny być organizowane w Pucku częściej?

Dodatkowo, przedstawiciel Ratownictwa Medycznego Puck wyjaśnia, że ratownicy nie leczą, a zgodnie z nazwą - ratują. Ich zadaniem jest zadaniem jest uratować, zabezpieczyć pacjenta na czas transportu i przekazać do szpitala, np. do izby przyjęć, czy oddział ratunkowy.

- Chciałbym podziękować wszystkim za przybycie na to szkolenie - podsumowuje Paweł Wicka. - Panu Przemkowi dziękuję za przeprowadzenie szkolenia, panu staroście za patronat honorowy, Szpitalowi Puckiemu za wsparcie. Dziękuję wszystkim państwu!

ZOBACZ TEŻ: Policja w szkole w Swarzewie. Rozmawiali z uczniami o przemocy w sieci, hejcie internetowym i konsekwencjach

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki