reklama

Ratownicy medyczni u premier Beaty Szydło [ZDJĘCIA]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Szesnastoosobowa delegacja pracowników zespołów ratownictwa medycznego zatrudnionych w FALCK Medycyna złożyła w poniedziałek w południe list protestacyjny na ręce Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło. Opowiadają się w nim przeciwko projektowi ustawy proponowanemu przez Ministerstwo Zdrowia. Jeśli ustawa wejdzie w życie kilkanaście podmiotów prywatnych z branży ratownictwa medycznego zniknie z medycznego rynku.

W przypadku FALCK Medycyna, pomysł resortu zdrowia może spowodować pozbawienie 3500 osób miejsc pracy. To daje łącznie wykluczenie z obiegu 200 ambulansów w 66 lokalizacjach w Polsce, spieszących codziennie na ratunek pacjentom w stanie zagrożenia życia.

Uzasadniając proponowane zmiany wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz powoływał się na dane potwierdzające wyższość w pełni publicznego systemu ratownictwa medycznego. Protestujący przez KPRM zaznaczali jednak, że według ich wiedzy żadna publiczna instytucja nie dysponuje takimi danymi, ani nie przygotowywała stosownych analiz. Co więcej, według ratowników nie ma w ogóle źródeł wskazujących np. na problemy wywołane istnieniem prywatnych firm świadczących usługi w zakresie ratownictwa, gorszy poziom świadczonych usług tych firm, dłuższy czas reakcji czy chociażby gorsze warunki pracy dla ratowników i lekarzy. Twierdzą oni zgodnie, że nigdy nie robiono badań systemu ratownictwa pod tym kątem.

Protest ratowników medycznych. Złożą petycję u premier Beaty Szydło

- Jesteśmy Polakami, którzy chcą pracować w naszej firmie będącej polską spółką FALCK Medycyna. Z tą firmą, z tym profesjonalnym zespołem – naszymi koleżankami, kolegami jesteśmy związani – wieloletnim wspólnym działaniem, pasją, misją niesienia pomocy, możliwością polegania na sobie w służbie pacjentowi – ratując zdrowie i życie pacjentów – mówił przez KPRM lider protestu, ratownik medyczny FALCK medycyna, Wojciech Diadia. Mamy swoje zadania, swoje problemy. Warto spytać – po co niszczyć system, który działa? Po co pozbawiać nas pracy, komu to pomoże? – dodał Diadia.

Ratownicy w swoich wypowiedziach przywołują negatywne dla projektu opinie Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rządowego Centrum Legislacyjnego i wielu organizacji lekarzy oraz świata nauki. Projekt ministra Tomborkiewicza zapowiada bowiem także likwidację konkursów ofert, jako sposobu wyłaniania podmiotu świadczącego usługi na określonym terenie. Według ratowników, wyeliminowanie konkurencji pomiędzy podmiotami publicznymi (które dzisiaj posiadają ponad 90 proc. rynku) a prywatnymi (ok. 10 proc. rynku) wpłynie na pogorszenie się jakości całego systemu. Jeśli konkursy ofert zostaną zlikwidowane, dojdzie do naruszenia zasady gospodarowania środkami publicznymi oraz zasady zamówień publicznych obowiązujących zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Dodatkowo, jak mówili protestujący, wpłynie to na pogorszenie jakości usług na terenie całej Polski i obniży bezpieczeństwo systemu dla wszystkich pacjentów.

Protestujący dziś ratownicy medyczni stanowią część Zespołu FALCK Medycyna. Jest to największa firma prywatna (z kapitałem duńskim) działającą w systemie ratownictwa medycznego (obecną w Polsce od 1993 roku). Dzisiaj zatrudnia ponad 3500 Polaków. Działa w 66 lokalizacjach. Posiada na swoim stanie 200 ambulansów. FALCK Medycyna działa w ramach państwowego systemu ratownictwa medycznego. Z tego tytułu otrzymuje ok. 90 mln złotych rocznie. Środki te w 100 proc. przeznaczane są na ratowanie życia i zdrowia pacjentów. Dzięki nowoczesnym standardom zarządzania, firma dysponuje doskonale wyposażonymi, wysokiej klasy ambulansami oraz stale szkoli i ulepsza kwalifikacje swojego personelu.

Nowa karetka już jeździ po Wejherowie [ZDJĘCIA]

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek

Miejsca pracy może stracic personel Falcka ale prawda jest taka ze ratownicy,kierowcy,lekarze pracują tam na kontraktach czyli samozatrudnieniu . Etaty ma biuro,szefostwo , dyspozytorzy i mały procent kierowcow i ratowników. Kierowca,ratownik nadrabia zarobki ilością przepracowanych godzin czyli dyzurami po 24 godziny i dłużej. Samochody czy sprzęt to nie jest otchłań między Falckiem a Państwowym Ratownictwem . Tak było ileś lat temu a teraz Falck podjeżdżą Crafterem a Państwowe Pogotowie bliźniaczych modałem Sprinterem. Uważam że Pogotowie Ratunkowe powinna obsługiwać Państwowa firma a prywatne firmy wykonywać transporty medyczne,prywatne wizyty lekarskie,odpłatne czy abonamentowej.

g
gość

Z czego jest utrzymywane? No przecież dostają 90 milionów rocznie.

Nikt, kto miał "przyjemność" korzystać z tych usług, nie będzie żałował.

G
Gość

Tu chodzi tez i o to, aby codziennie byl jazgot. I ten jazgot beda czynic nawet w tym czasie, kiedy caly rzad wyjedzie na pol roku na Malediven. I racja, jak firmy nie umieja wypracowac zyskow i zyc za swoje, niech sie zlikwiduja. Tak czyni sie w kazdym kraju o systemie kapitalistycznym. Drobny przedsiebiorca firme tak rozwija, jak mu koldra siega. Jak mu zabraknie, firme zmniejsza lub stawia sie u lichwiarzy po kredyt, i czesto zareczajac majatkiem rodziny i tesciowej!

G
Gość

Jestem za utrzymaniem systemu ratownictwa medycznego i miejsca pracy ratowników. Jednakże, ile procent kapitału duńskiego jest w firmie? Jeżeli firma na siebie nie zarabia, straty wyrównują udziałowcy, a nie budżety danego państwa.
Innymi słowy, jest w Danii kapitalizm, a nie socjalizm. Stąd duńscy właściciele znają reguły funkcjonowania firm!
Druga prawda: rząd, i to każdy w danym państwie, nie składa się ze stada baranów, ażeby nie wiedział co ma czynić!

S
Szkoda szkoda

Brawo ratownicy, gnebcie pisram

Dodaj ogłoszenie