Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport z lamusa, czyli Wrzeszcz w pogoni za Paryżem

Henryk Tronowicz
Henryk Tronowicz
Henryk Tronowicz
Wczoraj Wrzeszcz wzbogacił się o cenną - nie waham się powiedzieć, że piękną - placówkę kultury. Pan Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, dokonał otwarcia Biblioteki Manhattan, którą ulokowano na drugim piętrze w Centrum Handlowym Manhattan we Wrzeszczu.

Zabrałem do kieszeni metrówkę i korzystając z okazji zmierzyłem długość półek wypełnionych książkami. Otóż w zaokrągleniu mierzą one ok. kilometra. Zatem zbiór woluminów w Bibliotece Manhattan jest nieco skromniejszy niż ten, którym szczyci się słynna biblioteka w paryskim Centrum Pompidou. Ale Manhattan może uchodzić za miniaturę owej słynnej paryskiej "rafinerii".

Skromna placówka we Wrzeszczu nastawiona jest na wypożyczanie książek. Lecz będzie wypożyczać nie tylko książki. Jest to bowiem pierwsza w Trójmieście wypożyczalnia e-booków i audiobooków. Do wczoraj nie miałem pojęcia, że na audiobooku można na przykład posłuchać, jak aktor Adam Ferency czyta "Dżumę" Alberta Camusa. A sławnych dzieł na e-bookach - od Agaty Christie po Umberto Eco - zgromadzono w Bibliotece Manhattan paręset.

Pomorze: Otwarto pierwszą mediatekę w regionie [ZDJĘCIA]

Na temat perspektywy elektronicznych form lektury głos na uroczystym otwarciu zabrał znany gdański pisarz Władysław Zawistowski, przypominając spotykane od pewnego czasu przekonanie, że książka drukowana na papierze - prawdopodobnie - z czasem trafi do lamusa. Być może. Jak na razie są to chyba proroctwa na wyrost. Do tej pory nigdy od nikogo, z kim wymieniam uwagi o czytanych książkach i oglądanych filmach, nie zdarzyło mi się usłyszeć, że właśnie zarwał noc czytając "Ulissesa" na laptopie. Choć, jak słychać, młodzież w niektórych szkołach chętniej wystukuje na laptopach klawisze "shift" czy "enter", niżby miała po staremu przewracać kartki w podręczniku. Ponoć komputer dziatwę mniej rozprasza.

Biblioteka Manhattan wyposażona jest w dwadzieścia komputerów, w zagadkowy box o nazwie Consoleum. Z myślą o młodzieży w poniedziałki w bibliotece prowadzone będą warsztaty mangi, a w czwartki warsztaty komiksowe. Kandydaci do szkół artystycznych będą mieli okazję ćwiczenia higieny głosu.

Pomyślano też o potrzebach maluchów. W poniedziałki i czwartki dla dzieci (od lat dwóch) organizowane będą wycieczki literackie pod przewodnictwem smoka Gerwazego, Myszki Miki i Pani Bajki.

Przewidziane są też zajęcia logopedyczne z elementami logorytmiki i arteterapii.

Jeszcze w marcu w Bibliotece Manhattan odbędzie się 20 imprez specjalnych - promocje nowych książek, wykłady, spektakle słowno - muzyczne. Wrzeszcz puszcza się w pogoń za Paryżem!

BIBLIOTEKA MANHATTAN

- wejdź do środka i zobacz nową przestrzeń!

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki