18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Raport. Pomorscy posłowie w internecie. Kto jest aktywny a kogo w sieci nie ma?

Tomasz NadolnyZaktualizowano 
1. Nowak ćwierka90 na 100 punktów zdobył poseł i minister transportu Sławomir Nowak. To Twitterowy pomorski rekordzista (ponad 8500 followersów). Tuż przed świętami jego profil na Twitterze i Facebooku skutecznie zastępował rzecznika PKP. Ładna, klasyczna strona www, pełna multimediów, zawiera bieżące informacje. Odkąd został ministrem, ma mniej czasu na pogawędki w sieci, ale nie zapomina o komunikacji tą drogą. Dużo banalnych treści, ale na merytoryczne pytania odpowiada szybko i fachowo. Grzegorz Mehring
Jaki kontakt z wyborcami mają posłowie za pośrednictwem internetu? Pomiędzy 8 a 18 lutego 2012 przeprowadziliśmy subiektywne badanie jakości komunikacji w internecie parlamentarzystów województwa pomorskiego. Analizą objęliśmy strony www, Facebook, Twitter, Youtube, Picassa, NK.pl, Golden Line.

Maksymalna punktacja, jaką można było uzyskać, wyniosła 100 pkt. Nikt na taką ocenę nie zasłużył. Najsłabszy internauta wśród posłów otrzymał 0 pkt.

Ocenialiśmy aktualizację oraz jakość informacji na stronach, w mniejszym stopniu ich funkcjonalność i estetykę. Zwracaliśmy uwagę na zaangażowanie w kontakt z internautami. Ważna wydała się nam liczba pracowników biur poselskich oraz społecznych współpracowników, zgodnie ze stanem podanym na stronie www.sejm.gov.pl. Zasoby kadrowe rzadko przekładają się jednak na jakość udostępnianej informacji oraz społecznej debaty.

Politycy chętniej kontaktują się z wyborcami przez internet

Sprawdziliśmy, czy parlamentarzyści podejmują bieżące tematy, jak ACTA, podwyższenie wieku emerytalnego. Pomorscy parlamentarzyści nie są zbyt kompetentni. Wszelkich wystąpień, interpelacji, wyników prac w komisjach próżno szukać na ich stronach. Korzystać trzeba ze stron www.sejm.gov.pl lub www.sejmometr.pl.

Inne ważne wskaźniki to otwartość na dyskusję, ale też praktyki nieprawidłowe. Odnotowaliśmy działania uznawane za sprzeczne z netykietą w social mediach, takie jak: usuwanie nieprzychylnych komentarzy, usuwanie ze "znajomych" na Facebooku osoby o odmiennych poglądach, jednostronne zerwanie komunikacji po ogłoszeniu wyników wyborów, blokowanie dostępu do zawartości fanpage na Facebooku pomimo linkowania go na swojej stronie www.

W 2012 roku całe Pomorskie będzie w internecie

Większość posłów zupełnie nie rozumie idei komunikacji dwukierunkowej, w której wszyscy uczestnicy dialogu są partnerami. Miejsca w internecie zagospodarowane przez posłanki i posłów to w większości swoiste tablice ogłoszeń, na których umieszczane są komunikaty oraz informacje o występach w mediach.

Mimo że niemal 20 mln Polaków ma dostęp do internetu, to wciąż nie ma wyraźnego związku pomiędzy obecnością w sieci a wynikami w wyborach. No i nie wszystkim, którzy w kampanii wyborczej byli aktywni w internecie, udało się zostać posłem. A oto sam ranking.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
rte

Dlaczego piekarza nie wyrzucili jeszcze z ministerstwa,rzad Tuska nie dziala tylko w pilke kopie !

o
obserwator

Pan poseł Kozdroń od lat konsekwentnie milczy i nie odpowiada na pocztę elektroniczną. Widać, że nowoczesne narzędzia komunikacji są mu obce.

S
StaN

Brawo,jest pierwszy sukces.Nigdy nie miałem wątpliwości,że Pan Nowak ładnie mówi i pisze.Teraz pora sprawdzić się jako minister transportu z Pomorza.Najważniejszą i najbardziej potrzebną drogą jest Obwodnica Północna.Może Pan wreszcie spojrzy w tym kierunku Panie Ministrze.

Dodaj ogłoszenie