Raport po Zaduszkach. Św. Jan multimedialny

  Raport po Zaduszkach. Św. Jan multimedialny

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Tadzio Skutnik nie był wazelina. Było akurat wprost przeciwnie. W swoich gdańskich limerykach nas wszystkich obsmarował. Chociaż - świeć Panie nad jego duszą - sobie też nie darował. Aliści komu od Skutnika się dostało, ten dostał wejściówkę do wieczności. A kto od Skutnika nie oberwał? Musi żyć z tym jakoś.
  Henryk Tronowicz

  Henryk Tronowicz

  A czy aby ktoś zadba o wydanie "Trójmiejskiego alfabetu Skutnika"? O taki obraz środowiska z krzywego zwierciadła chyba aż się prosi. Choćby smużki czarnego humoru - właściwe stylowi Tadzia - niejednemu z nas miały lekko przykopcić. Nie wiem, czy w komputerze Tadzia zachował się komplet figlików jego. Ustalenia wymagałyby kwerendy dorobku Kwerendarza (tak podpisywał Tadzio felietony w "Rejsach"!).

  Gdańsk: Zmarł Tadeusz Skutnik wieloletni dziennikarz "Dziennika Bałtyckiego"

  Aleksander Jurewicz tydzień temu przyciągnął do biblioteki przy ulicy Mariackiej liczne grono miłośników twórczości Skutnika.
  Na imieniny "Tadeusza bez Tadeusza"! Jurewicz w subtelnej improwizacji kontrolowanej doskonale wyczuwał ambiwalencję nastrojów chwili. Wzruszającymi wspomnieniami podzieliła się Halina Słojewska, która przypomniała, jak Skutnik z cicha pęk pojawił się na wernisażu "Klisz pamięci" Mariana Kołodzieja w Harmężach. Wspaniałomyślną, wnikliwą laudację Tadeusza wygłosił ks. Krzysztof Niedałtowski. A potem zebrani tarzali się od śmiechu, gdy Jerzy Kiszkis odczytywał filozoficzną humoreskę poświęconą przez Skutnika żywotowi legendarnego jamnika Metro - jedynego czworonoga, jaki zagrażał powadze, tudzież żywotnym interesom... PRL.

  Trzy doby temu - w Dniu Zmarłych - w gdańskim kościele Świętego Jana, gdzie można obejrzeć wystawę nekropolii Pomorza w fotografii Anny i Krzysztofa Jakubowskich, odbyły się IX Pomorskie Zaduszki Artystyczne. W czasie wyreżyserowanych przez Violettę Seremak-Jankowską multimedialnych Zaduszek na ekranie pojawiały się archiwalne migawki z portretami wspominanych śp. architektów, artystów plastyków, pedagogów, pisarzy, dziennikarzy, aktorów. Jeden z fotosów przedstawiał Stanisława Michalskiego w scenie z Franciszkiem Pieczką z "Blizny" Krzysztofa Kieślowskiego.

  Uroczystość uświetniały występy znakomitych zespołów muzycznych - Goldberg Baroqe Ensemble, Kaszubskie Duo Artystyczne, Olszewski Band i Zagan Acoustic. Zabrakło epitafiów Tadeusza Skutnika. Jego ducha jednak nie zabrakło. Przejmując pióro Tadeusza - w locie porzucone - pochylała się nad Jego odejściem Bożena Ptak w żałobnej strofie:

  Prędzej czy później
  o świcie
  o zmierzchu
  czas się pożegnać
  czas przejąć dziedzictwo
  po tych co żyli
  nie tylko dla siebie

  przejmuję pióro zatrzymane w locie
  zmęczone nieco
  inkaustem żałoby...

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo