Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Water City Index 2022. Gdańsk obronił tytuł lidera. Co doceniła komisja ekspertów? Miasto wprowadziło Zielony Budżet

OPRAC.: Red.
Ranking Water City Index 2022 rozstrzygnięty. Miasto Gdańsk ponownie zostało liderem wśród polskich metropolii. Komisja ekspertów doceniła osiągnięcia w gospodarowaniu wodą. Poznajcie szczegóły.

Czym jest Ranking Water City Index?

Ranking Water City Index to coroczny raport, który analizuje ponad 200 polskich miast. Przygotowują go pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej GAP, Arcadis oraz Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Biorą pod uwagę cztery kluczowe obszary gospodarowania zasobami wody w mieście - życie, zagrożenie, gospodarka i biznes oraz kultura i mieszkańcy.

Gdańsk został liderem wspomnianego zestawienia.

Z jakimi wodnymi problemami mierzą się miasta?

Miasta, wśród których znajduje się m.in. Gdańsk, mierzą się z różnymi problemami, związanymi z wodą. To nie tylko spore opady, ale także długotrwałe okresy, w których deszcz nie występuje. Dlatego warto wdrażać rozwiązania retencyjne. Takie działania od dawna widać w Gdańsku.

- Postępujące zmiany klimatu stawiają przed nami coraz większe wyzwania i cieszymy się, że są one także dostrzegane przez innych – powiedział Ryszard Gajewski, prezes zarządu spółki Gdańskie Wody. -Chcemy, aby mieszkańcy niejako zaprzyjaźnili się z retencją, dlatego projektowane przez nas rozwiązania – czy to ogrody deszczowe, czy niecki retencyjne – pełnią także funkcje rekreacyjną – dodał Gajewski.

Nie tylko miasto, ale także inwestorzy, którzy chcą tutaj zainwestować, muszą spełnić pewne wymogi.

– Już na etapie planowania przestrzennego wpisywane są specjalne wymogi dotyczące retencji, które podczas wydawania warunków technicznych nabierają konkretnych wartości opadu do zatrzymania na nieruchomości w zieleni retencyjnej. Takie wymogi musi spełnić każdy inwestor w Gdańsku – powiedział Wojciech Szpakowski, dyrektor ds. technicznych w Gdańskich Wodach.

Edukacja kluczem sukcesu

W mieście są też prowadzone działania edukacyjne. Dlatego w czerwcu tego roku zorganizowana została konferencja „Zielona Retencja – jak przeciwdziałać podtopieniom i suszom w miastach”, na której pracownicy samorządów, projektanci, architekci krajobrazu i aktywiści z całej Polski mogli zainspirować się gdańskimi realizacjami, oraz wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Była to pierwsza w Polsce tak kompleksowa konferencja poświęcona tematowi błękitno-zielonej infrastruktury.

Gdańsk. Zielony Budżet Obywatelski

Ważnym elementem jest też Zielony Budżet Obywatelski, który w 2021 roku dołączył do Budżetu Obywatelskiego.

– Jest to specjalnie wydzielona część budżetu, która może zostać zrealizowana tylko na projekty z zakresu zieleni – informuje Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że świadomość mieszkańców nt. zmian klimatu rośnie, co skutkuje coraz większą liczbą projektów dot. realizacji małej retencji.

Ranking Water City Index 2022. Gdańsk obronił tytuł lidera. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki