Ranking szpitali 2017. Dwanaście szpitali z woj. pomorskiego na liście stu najlepszych placówek w Polsce

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Archiwum
Udostępnij:
Samorządowcy z Pomorza mają powód do dumy. Aż dwanaście szpitali w tego regionu zmieściło się w dorocznym rankingu opracowanym przez ekspertów i opublikowanym przez „Rzeczpospolitą”. Na najlepszej, trzeciej pozycji w kraju uplasował się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku.

Do „złotej setki” zakwalifikowały się również inne pomorskie szpitale: Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie (21 miejsce), Szpital Specjalistyczny w Lęborku (22 miejsce), Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach (44 miejsce), Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. (48 miejsce), Szpital św. Wojciecha w Gdańsku (55 miejsce), Szpital Specjalistyczny w Prabutach (57 miejsce), Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (59 miejsce), Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku (76 miejsce), Szpital Miejski w Miastku sp. z o.o.(84 miejsce), Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o. (miejsce 85) oraz Szpital Salus w Słupsku (89 miejsce).

Czytaj także: Certyfikaty „W trosce o pacjenta” dla Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK oraz WCO

Autorzy rankingu brali pod uwagę m.in. sposób zarządzania szpitalami, jakość świadczonych usług, komfort i bezpieczeństwo pacjentów, wyposażenie szpitala oraz posiadane przez szpital certyfikaty. Oceniane były też skargi.

– To dla nas ogromne wyróżnienie – cieszy się Andrzej Sapiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – To sukces wszystkich jego pracowników. Nie byłby możliwy bez wysokiej klasy specjalistów, którzy pracując w tym szpitalu stale podnoszą swoje kwalifikacje, a także bez wyjątkowej troski o pacjenta i stawiania na jakość. Nasz szpital stale rozszerza zakres świadczonych usług. Postawiliśmy na rozwój małoinwazyjnych metod leczenia i nowatorskich zabiegów rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem technik mikrochirurgicznych. W przyszłym roku zamierzamy otworzyć ośrodek autoprzeszczepów szpiku kostnego – dodaje prezes Sapiński.

- Cieszy tak wysokie miejsce szpitala w Słupsku oraz udział innych, w tym marszałkowskich, szpitali pomorskich w setce najlepszych w Polsce komentuje Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - To zasługa wszystkich zaangażowanych w pracę szpitali: lekarzy, pielęgniarek, położnych, pracowników administracyjnych i profesjonalnych zarządów. Kryteria opieki medycznej, jakości i zarządzania są kluczowe dla oceny szpitali. Musimy jednak pamiętać, że utrzymanie jakości i podnoszenie dostępności do świadczeń zależy od finansowania służby zdrowia. Zmiany demograficzne, brak odpowiedniej ilości lekarzy pielęgniarek i położnych oraz rosnące koszty technologii medycznych wymagają fundamentalnego, ale przemyślanego i kompleksowego zwiększenia nakładów państwa na cały system ochrony zdrowia.

Czytaj również: Leczenie choroby Parkinsona. Duodopa - terapia infuzyjna w leczeniu choroby Parkinsona w Gdańsku

Tegoroczny, czternasty już "Ranking szpitali" po raz kolejny wygrało Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka z Bydgoszczy, zdobywając 908 punktów na 1000 możliwych. Na drugim miejscu Top 100 znalazł się Szpital Specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa (903 pkt). Trzecie miejsce zajął Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku (893 pkt).

Słupski szpital został też liderem „Sieci Szpitali Poziomu III”. Ranking Szpitali, który jest częścią realizowanego od 3 lat ogólnopolskiego programu Bezpieczny Szpital Przyszłości został przygotowany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) i firmę doradczą IDEA Trade. Tegoroczna edycja uwzględnia wprowadzenie sieci szpitali.

Wyróżnione pomorskie szpitale:

 • 3. miejsce - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o
 • 21. miejsce – Szpitale Pomorskie sp z o.o. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie
 • 22. miejsce – Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku
 • 44. miejsce – Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach
 • 48. miejsce – Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.
 • 55. miejsce – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.: Szpital św. Wojciecha w Gdańsku
 • 57. miejsce – Szpital Specjalistyczny w Prabutach
 • 59. miejsce – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.: Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
 • 76. miejsce – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
 • 84. miejsce – Szpital Miejski w Miastku sp. z o.o.
 • 85. miejsce – Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o.
 • 89. miejsce – Salus sp. z o.o.: Szpital Salus w Słupsku

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym drukują serce w 3D....

INFO Z POLSKI. Przegląd najważniejszych wydarzeń z kraju

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olaf
W czwartek 14 grudnia podczas oficjalnej gali poznaliśmy wyniki tegorocznego ogólnopolskiego rankingu najlepszych polskich szpitali. W uroczystości udział wzięło wielu ważnych gości m.in. prof. Bill Keevil. Akcja Bezpieczny Szpital Przyszłości kierowana jest do osób zarządzających szpitalami oraz odpowiedzialnych za zarządzanie jakością w swoich placówkach. Więcej przeczytacie na www.copperalliance.pl/aktualnosci-i-informacje-dla-mediow/aktualnosci/podsumowanie-akcji-bezpieczny-szpital-przyszlosci
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie