4/8 Zamknij

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze Poprzednie Następne

3. Stres nie musi być teraz najlepszym przyjacielem

A już na pewno nie można się dać stresowi opanować. Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie podupadają na zdrowiu wtedy, gdy przeżywają trudne sytuacje życiowe, ponieważ towarzyszące im lęk, przeciążenie, bezsilność mają destrukcyjne wpływ na zdrowie. Odpowiadają za taki stan mobilizujące nas do działania w sytuacjach trudnych hormony stresu (kortyzol, adrenalina, noradrenalina).

Krótkotrwałe działanie hormonów nie niesie za sobą szkody dla zdrowia, wręcz przeciwnie - jest korzystne. Jeśli oddziałują one jednak na nasz organizm przez zbyt długi czas, to rozregulowują nasz układ hormonalny i odpornościowy. Dlatego do walki ze stresem przydadzą nam się teraz techniki relaksacji, ale sami musimy dojść do tego, co na nas działa.

Skutecznie relaksująca może być kąpiel w wannie, która pozwoli rozluźnić spięte ciała, medytacja, modlitwa, rozmowa z przyjaciółkami na czacie, z mamą czy babcią przez telefon, a także przeczytanie dobrej książki czy obejrzenie dobrego filmu, który skutecznie odwróci naszą uwagę od dramatu, który dzieje się za oknem.

Masz psa, kota czy rybki, chomika? Mimo że w tych trudnych czasach musisz uwzględnić też ich zaopatrzenie, i tak jesteś szczęściarzem. Wystarczy się nimi zaopiekować, do tych futrzastych przytulić, a stres wyraźnie się zmniejsza. Jest to związane z obniżeniem kortyzolu, a jednocześnie wzrostem oksytocyny, jednego z hormonów miłości. To sprawia, że człowiek czuje się lepiej i wszystko nabiera cieplejszych barw. Zwierzęta obniżają też ciśnienie. Głaskając psa lub kota nie tylko sprawiamy mu przyjemność, ale również zyskujemy szansę na unormowanie ciśnienia tętniczego.

A może relaksuje cię muzyka? Proszę, nie krępujcie się, bierzcie się za nutki. Rock, swing, jazz, pop. Używajcie tej przyjemności często, bo jest łatwa do dawkowania i naprawdę korzystnie wpływa na nastrój i zdrowie. A dla zdrowia zrobimy przecież wszystko. Co najwyżej warto teraz częściej niż zwykle używać słuchawek, bo to co może być przyjemne dla nas, niekoniecznie sprawi frajdę domownikom czy sąsiadom. Wróć do artykułu

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy