Ranking Perspektywy 2021. Politechnika Gdańska najlepszą uczelnią na Pomorzu. Jak wypadły pozostałe uczelnie z naszego regionu?

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Przemysław Świderski
Udostępnij:
Politechnika Gdańska na 6., a Gdański Uniwersytet Medyczny na 8. miejscu w skali kraju. Tak prezentuje się Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Jak wypadły w nim inne pomorskie uczelnie?

Opublikowanie Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy to wydarzenie, któremu co roku towarzyszy mnóstwo emocji i wśród kadry profesorskiej i wśród obecnych oraz przyszłych studentów. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021, który niedawno się ukazał, to w istocie cztery różne rankingi, ale najbardziej oczekiwany jest Ranking Uczelni Akademickich - uwzględnia on wszystkie uczelnie wyższe: zarówno publiczne, jak i niepubliczne (poza uczelniami artystycznymi), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i przygląda się takim aspektom jak prestiż danej uczelni, innowacyjność, czy pozycja absolwentów na rynku pracy. Jak w Rankingu Uczelni Akademickich poradziły sobie placówki z naszego województwa?

PG najlepsza na Pomorzu

W tegorocznej edycji Politechnika Gdańska zajęła 6. miejsce, zajmując jednocześnie najwyższą pozycję wśród uczelni w północnej Polsce. Z kolei w klasyfikacji polskich uczelni technicznych Politechnika Gdańska po raz pierwszy znalazła się na podium, zajmując wraz z Politechniką Wrocławską 3. miejsce.

– Pozycja danej uczelni w rankingu „Perspektyw” często jest jedną z głównych wskazówek dla maturzystów, którzy wybierają się na studia i chcą dokonać jak najlepszego wyboru – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Tak wysoka lokata PG, zwłaszcza w rankingu polskich uczelni technicznych, to zatem świetna wiadomość zarówno dla kandydatów, jak i naszych obecnych studentów, którzy otrzymali mocne potwierdzenie o słuszności swoich decyzji przy wyborze studiów.

Gdański Uniwersytet Medyczny ósmy w skali kraju

W ogólnej klasyfikacji GUMed zajął 8 pozycję. Warto podkreślić, że od kilku lat niezmiennie Gdański Uniwersytet Medyczny jest najlepszą uczelnią medyczną w całym kraju. Oprócz tego, GUMed dobrze wypadł w tegorocznym rankingu kierunków studiów, zajmując odpowiednio 2 lokatę na kierunku lekarskim i farmacji, 4 na pielęgniarstwie i położnictwie oraz 5 na zdrowiu publicznym.

- Bardzo dobry wynik tegorocznego rankingu Perspektyw jest konsekwencją realizowanej strategii rozwoju Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w zakresie nauki, dydaktyki i działalności klinicznej – podkreśla rektor uczelni prof. Marcin Gruchała. – GUMed jest uczelnią opartą na silnych, wysokospecjalistycznych kompetencjach swoich pracowników, dzięki którym stale rozwijamy się i umacniamy naszą pozycję. Wysokie kompetencje kadry GUMed wzmocnione przez nowoczesną infrastrukturę i narzędzia diagnostyczne najnowszej generacji pozwalają nam z sukcesami realizować założone cele.

Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Morski idą w górę

W opublikowanym przez Perspektywy rankingu widać zmianę trendu spadkowego jaki do tej pory można było obserwować w kontekście Uniwersytetu Gdańskiego. Tym razem uczelnia awansowała, zajmując 23 miejsce. Rok temu znajdowała się na miejscu 28.

- To pierwszy raz od 2013 roku, kiedy obserwujemy poprawę pozycji Uniwersytetu Gdańskiego w rankingach publikowanych przez Perspektywy. Zaledwie półroczne działania na rzecz istotnej poprawy prestiżu i widoczności uczelni, dynamicznego umiędzynarodowienia, wdrażania innowacyjnych metod kształcenia i innych strategicznych działań znalazły swoje odzwierciedlenie w tabelach – komentuje prof. Piotr Stepnowski, Rektor UG.

W rankingu awansował także Uniwersytet Morski w Gdyni. W najnowszym rankingu Perspektyw 2021 Uniwersytet Morski w Gdyni uplasował się w przedziale 61-70, przechodząc o 10 pozycji wyżej względem roku ubiegłego. Wśród uczelni technicznych w Polsce UMG zajął miejsce 19 (o 4 wyżej niż rok temu).

Sukces AWFiS

Ze swojego miejsca w rankingu cieszy się też gdańska Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. Choć w ogólnej klasyfikacji również znalazła się w przedziale 61-70 , zajęła drugą lokatę spośród wszystkich polskich AWF-ów.
-Drugie miejsce to miejsce na podium, z czego bardzo się cieszę. W najbliższej przyszłości dołożymy wszelkich starań, by znaleźć się na miejscu pierwszym – powiedział rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu prof. dr hab. Paweł Cięszczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Z czym mierzą się tegoroczni maturzyści?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie