Ranking najlepszych liceów i techników miesięcznika...

  Ranking najlepszych liceów i techników miesięcznika "Perspektywy". III LO w Gdyni najlepszym liceum na Pomorzu

  Katarzyna Gruszczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ranking najlepszych liceów i techników miesięcznika "Perspektywy". III LO w Gdyni najlepszym liceum na Pomorzu

  ©pixabay

  Znamy najlepsze licea i technika w Polsce wg rankingu miesięcznika i portalu Perspektywy. Na Pomorzu po raz kolejny triumfuje III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku.
  Ranking najlepszych liceów i techników miesięcznika "Perspektywy". III LO w Gdyni najlepszym liceum na Pomorzu

  ©pixabay

  III LO w Gdyni po raz kolejny znalazło się też w ścisłej czołówce rankingu, zajmując czwarte miejsce w rywalizacji ogólnopolskiej.

  - To wyróżnienie zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów – komentuje Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO.

  Na pytanie o przepis na sukces, odpowiada: - Praca, praca i jeszcze raz praca. Mówi też o otwartości i zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli.

  Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych, daje to zestaw obiektywnych i sprawdzalnych kryteriów oceny.

  Ranking 2019 uwzględniał dane dotyczące 2126 liceów ogólnokształcących oraz 1731 techników (bez szkół dla dorosłych).
  W szranki stanęły szkoły, w których maturę w maju 2018 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.

  Zwycięskie na Pomorzu Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku ma zaledwie 5 lat. Placówka zajęła 30 pozycję wśród techników w Polsce.

  - Jestem zaskoczona tym, że szkoła, której pierwsi absolwenci opuścili mury dopiero w ubiegłym roku, osiągnęła tak dobry wynik. Jestem dumna z uczniów. Zostały im wynagrodzone długie godziny spędzone w szkole na przygotowaniach do egzaminów. To docenienie pracy, zaangażowania ich i nauczycieli – komentuje Małgorzata Oberzig, dyrektor Technikum Informatycznego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku.

  Element systemu szkolnego


  - Nie ma przesady w stwierdzeniu, że organizowany po raz kolejny przez „Perspektywy” Ranking Liceów i Techników to zinstytucjonalizowany element krajowego systemu szkolnego. Będąc swoistą instytucją, ranking oddziałuje na funkcjonowanie szkół przez sam fakt istnienia – mówi prof. dr hab. Jan Łaszczyk, przewodniczący Kapituły Rankingu i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP.

  W skład Kapituły Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019 weszli tradycyjnie przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych: przewodniczący komitetów głównych olimpiad, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE), oraz członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

  W rankingu Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2019 na najwyższy stopień podium powróciło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Drugie miejsce zajęła szkoła, która najwięcej razy triumfowała w rankingu – XIII LO w Szczecinie.

  Kopalnia wiedzy

  Z kolei w wyścigu Techników znów nastąpiła zmiana na pozycji lidera. W tym roku zwyciężyło Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie. Na drugim miejscu uplasowało się Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie.

  - Ranking Perspektyw to kopalnia wiedzy o szkołach w całej Polsce, umożliwiająca porównywanie szkół, sprawdzanie ich sukcesów i słabszych stron, wyników na tle konkurencji. Pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć - przyznają organizatorzy.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!