Rajkowy: Minister cofnął pozwolenie dla Elektrowni Północ

Anna Szałkowska
Inwestor na  razie nie widzi powodów do obaw
Inwestor na razie nie widzi powodów do obaw Materiały prasowe
Minister środowiska cofnął pozwolenie zintegrowane na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii z instalacji spalania paliw przy planowanej na rok 2016 Elektrowni Północ w Rajkowach k. Pelplina.

- Po rozpatrzeniu sprawy minister stwierdził, że decyzja marszałka województwa pomorskiego zawiera wady, które nie pozwalają na utrzymanie jej w mocy - informuje Grzegorz Zygan, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Środowiska. - Główne zastrzeżenia dotyczyły nieprawidłowego lub nieprecyzyjnego uregulowania kwestii dotyczących wprowadzania substancji do powietrza, gospodarki wodno-ściekowej, eksploatacji instalacji w warunkach odbiegających od normalnych, jak również braku określenia w decyzji terminu, od którego dopuszczalna jest emisja do środowiska z tej instalacji.

Tczew: Odwołania od pozwolenia na budowę Elektrowni Północ

Jak twierdzą ekologowie, decyzja ministra tylko potwierdza obawy przeciwników węglowej Elektrowni Północ.

- Minister zwrócił uwagę na nieprzeprowadzenie nakazanych przez przepisy prawa badań i analiz m.in. w zakresie emisji zanieczyszczeń, pyłów, metali ciężkich, gospodarki wodno-ściekowej i hałasu, który będzie towarzyszył pracy elektrowni - tłumaczy Piotr Turowicz z organizacji ClientEarth.

Przedstawiciele inwestora z kolei, na razie nie widzą powodów do obaw. Jak twierdzą, cofnięcie pozwolenia nie wpływa na prace przygotowawcze związane z tą budową.

Rajkowy: Konsultacje w związku z Elektrownią Północ
- Zintegrowane pozwolenie środowiskowe nie ma wpływu na proces wyboru wykonawcy - mówi Marta Wysocka, rzecznik Kulczyk Investments, który jest inwestorem Elektrowni Północ. - Jest naturalne, że przy tak skomplikowanej inwestycji pewne procedury mogą ulec wydłużeniu, tak jak np. ma to miejsce w przypadku zintegrowanego pozwolenia środowiskowego. Mamy tego pełną świadomość i nasz harmonogram działań zakłada margines bezpieczeństwa na opóźnienia zewnętrzne. Dotychczas w wielu aspektach znacznie wyprzedzamy harmonogram, co daje nam duży komfort w prowadzeniu procesu inwestycyjnego.

Pomorze: W gminie Pelplin powstanie elektrownia węglowa

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie